A hivatal elemzésében nevesíti továbbá a szintén progresszív politikai erőket támogató Lunda nevű adománygyűjtő oldalt, amelyet a Bajnai Gordon-féle DatAdat jogutódja, az Estratos fejlesztett ki. Emlékezhetünk, a DatAdat már a 2022-es választások ideje alatt is komoly szerepet játszott a baloldal kampányában. A – Bajnai-kormányban a polgári nemzetbiztonsági szolgálatokat irányító tárca nélküli miniszteri tisztségét betöltő – Ficsor Ádám vezette cég elsősorban baloldali-liberális pártoknak nyújt adatkezelési és szoftverfejlesztési szolgáltatásokat, és „mikroadományozási kampányok” megtervezését is vállalja.
Az elemzés szerint az Action Network, mivel egy amerikai platform, nem tudott több nyelven és többféle valutában működni, a Lunda viszont „Európára van szabva”.
A szervezésre alkalmas Action Network, valamint az adománygyűjtést végző Lunda egyfajta csomagban érhetők el, együtt képesek komplex szolgáltatásokat nyújtani.
A Lunda rendszerében fogadott el adományokat a közelmúltban a noÁr mozgalom, a DK, továbbá a Juhász Péter 5. kerületi választási szereplésének támogatására létrejött oldal is.
A hivatal felhívja a figyelmet arra is, hogy az ilyen rendszerek működését segítik azok az utóbbi években létrejött pénzügy-technológiai eszközök, amelyek nagyban leegyszerűsítik a pénzmozgást. Példaként említik a széles körben használt Barion online fizetési platformot, ami ugyan sok felhasználó számára könnyíti meg a pénzmozgást, viszont segítségével a korábbiaknál könnyebb lehet anonimitásba burkolózni, hiszen a szolgáltatónál vezetett pénztárcához esetenként nincs szükség a személyazonosság igazolására sem – a felhasználó nem teljeskörű vagy nem ellenőrzött adatszolgáltatás mellett is legfeljebb a visszaellenőrzés nélküli „egyszerűsített szintig” korlátozottan igénybe veheti a szolgáltatást.
Az is fontosabb körülmény az elemzés szerint, hogy a szolgáltatás igénybevétele során a tranzakció kiinduló forrásaként nem a tényleges utaló, hanem a Barion szolgáltató jelenik meg. Mindez nem a szolgáltatás rendszeren belüli, hanem a szolgáltatásigénybevétel rendszeren kívüli vagy rendszerek közötti működésével kapcsolatban veti fel a beazonosítás nehézségének kérdését.
Hogy mit jelent mindez? Azt, hogy az adománygyűjtő és az adományozott az esetek egy részében, sőt többségében nem rendelkezik az adományozó adataival.
Amit vélhetően a korábban felsorolt szereplők egyáltalán nem is bánnak, hiszen így akár a külföldről érkező adományok is könnyedén eltitkolhatók.
Lehetségesnek tűnik tehát, hogy valaki mondjuk az Egyesült Államokból a Lunda felületén keresztül, valós személyes adatainak megadása nélkül helyez el kisebb-nagyobb adományokat egy Magyarországon működő politikai párt vagy civil szervezet profiljára. Azt pedig senki nem fogja így tudni, hogy kitől, illetve honnan érkezett a szóban forgó támogatás.