Újabb nagyberuházást jelentett be Lázár János
Az új egyetemi épületről folytatják a társadalmi egyeztetéseket.
A kormány a mai kor követelményeinek megfelelő épületcsoportot és közparkot képzel el a Magyar Rádió egykori épületének helyén.
Nyitókép: Fürjes Balázs Facebook-oldala
A józsefvárosi önkormányzat egy kérdőívvel szondázta a kerületben élőket a 2027-re tervezett Pázmány-campusról. A felmérésből kiderült, hogy a válaszadók nagy része inkább támogatja az egyetemi beruházást. Becker Pál, a Pázmány Péter Katolikus Egyetem fejlesztési főigazgatója az Indexnek elmondta: amikor a környező utcák lakói úgy nyilatkoztak, hogy nem támogatják a campus létrehozását, feltehetően az építkezéssel együtt járó átmeneti nehézségek ellen tiltakoztak, és ez emberileg érthető is lehet.
A Pikó András vezette VIII. kerületi önkormányzat idén áprilisban és májusban egy közvélemény-kutatást végeztetett arról, hogy a Józsefvárosban élők és dolgozók miként vélekednek a 2027 szeptemberére elkészülő új Pázmány-campusról. A kérdőívekre összesen 1191 fő válaszolt.
A megkérdezettek 44,2 százaléka támogatja, 12,7 százaléka részben támogatja, míg 43,1 százalékuk elutasítja az új campus építését.
A felmérés készítői külön feltüntették a Palotanegyedben élők véleményét is. Hamarosan megkezdhetik ugyanis az egykori Magyar Rádió épületeinek bontását, ami zajjal és porral jár, valamint az építkezés is fennakadásokat okozhat a kerületben. A palotavárosiak 52 százaléka nem, 22 százaléka részben, míg 26 százaléka támogatja az egyházi beruházást.
Beszédes, hogy
míg a 14 és 24 év közötti fiatalok 91,7 százaléka támogatja a palotavárosi építkezést, és csupán 8,3 százalék ellenzi azt, addig a 75 évnél idősebbeknél az arány éppen fordított.
81,4 százalékuk nemleges választ adott, és csak 18,7 százalékuk támogatja a projektet részben vagy egészben.
„Természetes, hogy az idősebbek már kevésbé nyitottak a változtatásra, a módosításra. Érthető, hogy a palotavárosi idősek szeretnék a megszokott környezetükben leélni az életüket. Egy fiatal pedig nyitott minden változásra, hiszen előtte van az élet”
– nyilatkozta az Indexnek Becker Pál, a Pázmány Péter Katolikus Egyetem (PPKE) fejlesztési főigazgatója.
A felmérésből világosan kiderül, hogy a megkérdezettek szerint az önkormányzatnak leginkább beruházásokat kellene a kerületbe hoznia. „A campus építése és a palotavárosi körzet rendezése egy óriási beruházás, amely pozitív hatással lehet a környéken élők életére” – mondta Becker Pál, aki szerint nőni fog a zöldterület, feltehetően emelkedni fognak az ingatlanárak, megújul az Esterházy- és a Károlyi-palota, valamint az egyetemi negyed több utcája is. Az építkezés több mint 200 milliárd forintba kerül majd.
A Magyar Rádió épületét, illetve a Pagodát az évtizedek során számtalanszor átalakították, amivel elveszítették az eredeti jellegüket, sok esetben pedig olyan anyagokat is felhasználtak a felújítások során, amelyek károsak az egészségre – mutatott rá Lánszki Regő. Hozzátette:
ezek helyére fenntartható, a mai kor követelményeinek megfelelő épületcsoportot és közparkot képzelnek el.
„Kezdődhet a Pázmány-campus-beruházás, miután a Kúria megsemmisítette a Magyar Rádió egykori épületeire kimondott változtatási tilalmat, amivel a VIII. kerületi önkormányzat akadályozni próbálta az egyetemi és kerületi fejlesztési terveket” – közölte korábban Lázár János közösségi oldalán. Az építési és közlekedési miniszter ígéretet tett arra, hogy folytatják a társadalmi egyeztetést a beruházásról.
Ezt is ajánljuk a témában
Az új egyetemi épületről folytatják a társadalmi egyeztetéseket.
Ezt is ajánljuk a témában
Józsefváros a legpestibb pesti kerület: a magas kultúra és a züllés, a fényes paloták és a lerobbant bérkaszárnyák, a reménykedő és reménytelen életek otthona egyszerre.