Titkos dokumentumok bizonyítják: Európa a harmadik világháborúra készül
A mintegy ezer oldalas iratban többek között azt is részletezik, hogy a katonáknak milyen épületeket és infrastruktúrát kellene megvédeniük éles helyzetben.
Hűtlen kezelés a vád.
A képen a budapesti Városháza épülete (Facebook)
A Magyar Nemzet értesülése szerint nyomozást indított a Nemzeti Nyomozó Iroda (NNI) hűtlen kezelés gyanújával a Városháza homlokzatának felújítása ügyében. A projekt még 2022-ben kezdődött, és a Fővárosi Önkormányzat épületének belső, korábbi pop-up parkra néző oldalát érintette. A kivitelezés során első körben nem megfelelő vakolatot használtak, amely nem tapadt a teherhordó szerkezethez, ezért vissza kellett bontani.
Az újravakolás több mint 330 millió forint pótmunkát eredményezett, amit a Városháza szakemberei szakmai érvek alapján nem akartak jóváhagyni.
Az illetékesek eltávolítása után a projekt végül megvalósult. Áprilisban megjelent sajtóhírek szerint az új homlokzat életveszélyessé vált, ezért azt újra le kellett bontani és újból elvégezni a munkálatokat. A megjelent hírekre reagálva áprilisban Tényi István feljelentést tett, ami alapján a Budapesti IX. Kerületi Ügyészség nyomozást rendelt el. A Fővárosi Főügyészség szerint a feljelentésben foglaltak hűtlen kezelés gyanúját keltik, amelynek tisztázása csak nyomozás keretében lehetséges. Ennek következtében az NNI vizsgálata is megindult.
A Városháza homlokzatának felújításával kapcsolatos problémákat követően Kiss Ambrus főpolgármester-helyettes és Karácsony Gergely főpolgármester is reagált. Kiss kijelentette, hogy a kivitelező elvégzi a szükséges javításokat, ahol kell, és egyúttal tagadta, hogy a hibák életveszélyesek lennének. A Magyar Nemzet közérdekű adatigényléssel fordult Budapest főjegyzőjéhez a beruházás dokumentumaiért. Karácsony Gergely ígéretet tett arra, hogy nyilvánosságra fogja hozni az iratokat. Jelenleg ezek elérhetők az E-Információszabadság oldalon a „Homlokzat felújítás” menüpont alatt.
Karácsony feltételezett szándékaival ellentétben, a közzétett dokumentumok is megerősítik a problémákat: a Városháza szakemberei már 2023 első félévében jelezték, hogy a vakolat nem megfelelően tapad, ami életveszélyessé tette az épület egyes részeit. A probléma megoldása érdekében 2023 októberében módosították az eredeti szerződést, és
több mint 330 millió forintnyi pótmunka keletkezett.
Az EB Hungary Invest Kft. és alvállalkozója, a Framtid Group Kft. által elkövetett hibák miatt a pótmunkák során más anyagot használtak, mint eredetileg. A műszaki ellenőr jelentése szerint az új vakolat szinte mindenhol megfelelően tapadt, kivéve egy 4. emeleti ablakkeretnél.
A nyilvánosságra került dokumentumok szerint a személyes adatok mellett a vakolat összetételét és típusát is kitakarták. Azonban a szakértők és a dokumentumok szerint a pótmunkák során más anyagot használtak. A műszaki ellenőr igazolása szerint több mint 286 millió forintnyi munka valósult meg, de a kivitelező további 47 millió forintot kívánt elszámolni tárolási költségekre, amelyeket nem igazolt megfelelően.
A műszaki ellenőrök az úgynevezett hibatérképen több száz problémás falrészt találtak. A szakértők szerint az elkövetett hibák miatt
a vakolat nem tapadt meg a teherhordó szerkezeten, így akár kisebb erőbehatásra is több tíz kilós darabok szakadtak ki belőle.
***