Kritikus szintet ért el a globális átlaghőmérséklet, a tudósok vészjósló kijelentést tettek
„A 1,5 Celsius-fok elérése olyan, mintha egy pusztító láncreakció első dominóját látnánk eldőlni, a tűzzel játszunk” – hangsúlyozták a szakértők.
Fontos odafigyelnünk a bő folyadékfogyasztásra, valamint az ásványi anyagok és az ionok pótlására is – hívják fel a figyelmet a szakértők.
Nyitókép illusztráció. Fotó: Pixabay
A magyar felnőtt lakosság mintegy 30 százaléka szenved magas vérnyomásban. Az egészségesek mellett rájuk, valamint az idősekre és a várandósokra még inkább veszélyt jelent a nyári kánikula – írta a Synlab közleményében, melyet a Világgazdaság is szemlézett. A kommünikében azt is megjegyezték, hogy
fáradtság, gyengeség, rossz közérzet, izomgörcsök jelentkezhetnek a nagy melegben,
a ritmuszavarok kockázatát pedig az erős izzadás, ionzavar is elősegítheti. Hosszan tartó állás miatt gyakori lehet a szédülés, ájulás is. A közleményben arra is kitértek, hogy a magas páratartalom légzőszervi panaszokat is okozhat, de romlik ilyenkor a levegő minősége is, ami fokozott keringési és légzőrendszeri rizikót hordoz magában.
A hidegről kilépve pedig szédülést, rossz közérzetet, légzési panaszokat észlelhetünk, de a keringési rendszert is megviseli a változás. Éppen ezért érdemes odafigyelni a légkondicionáló hőmérsékletének megfelelő beállítására, hogy az ne térjen el drasztikus mértékben a kinti hőmérséklettől – hangsúlyozták.
Arra is felhívták a figyelmet,hogy a magasabb hőmérséklet miatt szervezetünk más bánásmódot igényel a nyári hónapokban. Ahhoz, hogy kevésbé viseljen meg minket a kánikula,
fontos odafigyelnünk a bő folyadékfogyasztásra, valamint az ásványi anyagok és az ionok pótlására is.
Az ionok közé ez esetben a nátrium és a kálium tartoznak, melyeket étrendileg egyszerű pótolni többek között sózással, valamint a kalcium és magnézium bevitelére is ügyeljünk. A legmelegebb időszakban, azaz 11 és 15 óra között érdemes kerülni a tűző napon való tartózkodást – tették hozzá.
Bartók Róza, a Synlab orvosa úgy fogalmazott: a gyakori szív- és érrendszerhez köthető kórképek egy részének kialakulása optimális életmóddal megelőzhető lenne: fontos a zöldségek, rostok bevitele, az olajban sült ételek kerülése, helyette a tengeri halak fogyasztása. Érdemes elhagyni a cukrokat és finomított szénhidrátokat is.
A doktornő azzal folytatta, hogy a táplálkozási tényezőkön túl a rendszeres testmozgás és az egészséges testsúly fenntartása alapvető fontosságú. Érdemes kerülni a dohányzást, valamint
fontos odafigyelni az alváshigiénés és stresszkezelő módszerek alkalmazására is.
Fennálló betegség gyanúja esetén pedig fontos felismerni, diagnosztizálni a problémát. Megfelelő kezelés mellett ugyanis az állapotromlás és a szövődmények megjelenésének esélye csökkenthető, ehhez azonban részletes kivizsgálás, pontos diagnózis szükséges – emelte ki Bartók Róza.