Nézőpont Intézet: virágzik a részben külföldről támogatott ellenzéki sajtó Magyarországon
Az intézet tanulmánya szerint számokkal alátámasztható, hogy a kormánykritikus sajtót nem nyomják el a kormánybarát tartalmak.
A hazai sajtótermékekhez érkező külföldi források átláthatóságát a válaszadók több mint kétharmada támogatná, derül ki a Nézőpont Intézet friss felmérésből.
Nyitókép: pxhere.com
A Nézőpont Intézet friss, reprezentatív közvélemény-kutatása szerint a magyarok 70 százaléka egyetért azzal, hogy a hazai médiumoknak kötelező legyen átláthatóvá tenni külföldi támogatásaikat, csak 22 százalék az erre nemet mondók aránya. A transzparencia mellett leginkább a Fidesz és a Mi Hazánk szavazói állnak ki (82 és 83 százalék), de még a Tisza Párt szimpatizánsainak jó része (48 százalék) is az átláthatóságra szavaz.
A felmérés apropóját a magyar belpolitikát befolyásolni akaró külföldi kísérletek számának megnövekedése adta. E próbálkozások az orosz–ukrán háború kirobbanását követően erősödtek fel igazán,
céljuk a magyar kormány békepárti álláspontjának áthangolása, amihez a kormánykritikus szereplők pénzelése az egyik eszköz.
A hazai ellenzéki politikai szereplőkhöz érkező külföldi forrásokra az Action for Democracy 2022-es választási kampányba való beavatkozása hívta fel a figyelmet; ennek keretében például a szélsőségesen kormányellenes Ezalényeg.hu kiadójához 1,9 milliárd forintnyi külföldi támogatás érkezett – kérdés, kik és miért akarták ilyen módon befolyásolni az eredményeket.
A Nézőpont Intézet a közelmúltban közzétett Sajtószabadság Magyarországon 2024 elemzésében megállapította, hogy a kormánykritikus médiumok száma és bevételei folyamatosan növekednek, összességében nyereségesek is, ám a külföldről kapott támogatásaik átláthatóságával rengeteg probléma akad.
Ezt is ajánljuk a témában
Az intézet tanulmánya szerint számokkal alátámasztható, hogy a kormánykritikus sajtót nem nyomják el a kormánybarát tartalmak.