Amikor egy bankszámla elszabadul

2024. július 05. 15:01

Nem esne jól abban a tudatban élni, hogy ennyire meghekkelhetők vagyunk.

2024. július 05. 15:01
Bálint Botond
Bálint Botond
Pesti Srácok

Nyitókép illusztráció. Fotó: Pixabay

„Én eddig abban az optimista hitben voltam, hogy az ilyen nagy cégeknél folyamatosan és részleteiben is, számtalan módon ellenőrzik rendszereik működésének minden paramétereit. Például a tranzakciók szokatlanságát, számban, típusban, összegben, vagy abban, hogy milyen jogosultságok alapján indítják őket, fizikailag honnan, milyen gépről, milyen program, stb. A probléma rövid távú kezelhetetlensége nagyon komoly kérdéseket vet fel a rendszerbiztonság terén.

De nem csak a nagy amerikai cégnél, hanem azoknál a magyar bankoknál is, ahol a megvalósult tranzakciókra a felhasználók nem adtak engedélyt. Nem is tudom, hogy lehet-e olyan általános engedélyt adni egy lakossági bankszámlához kapcsolódóan, hogy egy cég szabadon szedhessen onnan le pénzt bármikor, bármennyit a tulajdonos hozzájárulása nélkül. Az ember arra ad engedélyt, hogy egy cég, mondjuk egy közműszolgáltató, a havi számlát leemelhesse. Mondjuk ez sem veszélytelen, egyszer az aktuális áramszolgáltató tévesztett egy nullát, az se volt jó élmény. Persze már lehet limitet beállítani a csoportos beszedési megbízásnál, tehát a cég nem garázdálkodhat szabadon a számlánkon. De ha jól értem, jelen esetben nem volt szó csoportos beszedésről.

Én eddig abban a hitben voltam, de biztos én tévedek, hogyha a bankkártyámat, hitelkártyámat fizetésre használom a neten, akkor azt a bank és az állam által is ellenőrzött körülmények között teszem. Tehát például nem tudok úgy jogosultságot adni egy másik számlának, hogy arról a bank ne tudjon. Vagy ha egyszer megadom bizonyos, a fizetéshez szükséges adataimat valakinek, mert tényleg fizetek nekik, ők utána szabadon hozzáférnek a számlámhoz? Vagy a jelen esetben érintett cég fizetési felületén van egy olyan opció, amit be lehet pipálni, hogy »Persze, hogyne, nyugodtan rendezkedjenek csak a számlámon, majd úgyis észreveszem az alkalmazásban, hogy a kedves cégüknek a pénzemre volt szüksége?« És az érintettek ezt bepipálták? Vagy a kapitalizmus nagyobb dicsőségére az ellenkezőjét kell bepipálni, tehát külön meg kell tiltani? Egyik lehetőség jobb, mint a másik. Vagy ez az egész mindegy a bankoknak?

Nyilván a jelen botrányban érintett cég sem szándékosan csinálta azt, amit a pénzügyi rendszere elkövetett. Ez a dolog a biztonságról, illetve annak hiányáról szól. Az érthetetlen hiányáról, mert ennek nem lehetett volna bekövetkeznie, ha a rendszer racionálisan van felépítve. Szerencse, hogy meglesz a kártalanítás, aztán gyorsan elfelejtjük az egészet. Nem esne jól abban a tudatban élni, hogy ennyire meghekkelhetők vagyunk.”

Ezt is ajánljuk a témában

 

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 89 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
survivor
2024. július 06. 20:54
Minden MINDEN pénzt leveszel a számládról ( bejövőről) nálam a nyugdíj, es magad fizetsz be havonta X összeget a rezsire ( kimenő szla )
Osztap_Bender
2024. július 06. 18:20
Itt a banki ügyfelek 95 %-a mindent elhisz a bankjának. Pedig a zsidó bankok, bankárok, kereskedők, pénzlevonók ordas módon hazudnak. A technika nem von le pénzt a számládról, ugye tudod? Csak akkor, ha megbízást kap rá. Ma is érvényes még a legfőbb törvény: a számítógép nem kívánságaid, hanem utasításai szerint működik. Tudnod kell, hogy bankodnak 10 perc sem kellett volna ahhoz, hogy megakadályozzon minden tranzakció az Apple Play-el, biztonságba helyezve pénzedet. Arra fel lehet viszont készülni, hogy a "technikai hiba elhárítása" alatt rengeteg adatot, információt elloptak. A folytatás majd később jön.
szemlelo-2
2024. július 05. 22:39
Egy tenerife-i autókölcsönzés után 2 héttel kaptam egy e-mailt a kölcsönzőtől, hogy sérülést találtak az autón - amit a kölcsönzés végén szabályszerűen átvettek. Biznyítékokat kértem, mire elküldtek egy pár telefonos fényképet, dátum, EXIF adatok nélkül. Másnap már le is vontak 800 Eurót a számlámról. Természetesen ennél magasabb volt a számlán a limit, hiszen a kölcsönző kaucióval terheli a számlát, anélkül nem ad ki autót. Ennek összege többnyire 2000 Euró, tehát legalább ennyinek kell lenni a limitnek. A 800 Euró levonás ellen nem tehettem semmit, a bank felvilágosított, hogy amikor a bérlésre megadtam a kártyámat, felhatalmaztam a kölcsönzőt, hogy bármilyen pénzt levonhasson. Megkerestem a tenerifei fogyasztóvédelmet, de csak spanyolul beszélnek és csak spanyol weboldaluk van. Az a tanácsom, aki ilyen e-mailt kap, azonnal tiltassa le a kártyáját!!!
kiss.istvan770
2024. július 05. 18:37 Szerkesztve
A bankkártya adatok megadásával online fizetés nem elég biztonságos, eredetileg ennek a megoldására találták ki a PayPal-t, - annyit utalsz rá amennyit fizetni akarsz és arról fizetsz. (Sokan vannak akik a bankkártyájukat összekapcsolják a PayPal-al, ezzel lenullázzák a PayPal nyújtotta folyószámla védelmet.) Beszedési megbízást adni egy cégnek kényelmes, de nem ésszerű, eszembe nem jutna egy szolgáltatóban megbízni. Nem csak szándékosan, hanem egy adatrögzítői hibából is előfordulhat túlvonás. A számlaszámra utalás tovább tart, de biztonságos. Olyanoknak a számlájáról is tűnt el pénz az Apple botrány keretében, akinek semmilyen kapcsolata sem volt a céggel. Levonták, aztán visszafizették és ismét eltűnt a pénz. Nem csak az Apple ismételt levonásáról, vagy hacker támadásról lehet szó, hanem magyar bank elleni, politikai célú támadásról is. (Egy GS monogramú politikai, köztörvényes, emberiség ellenes, stb. bűnöző hálózatára gyanakszom.)
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!