Macron: Franciaország vadászgépeket fog küldeni Ukrajnába
A francia elnök azt is elmondta, hogy az ukránok már idén nyáron öt-hat hónapos képzésben részesülnek Franciaországban, a cél pedig 4500 katona kiképzése.
A miniszterelnök a Kossuth Rádiónak adott reggeli interjújában elmondta, a francia elnök bejelentése a repülőgépek ukránoknak való átadásáról nem nyilatkozat, hanem tájékoztatás egy tényről, egy faktum.
Nyitókép: Képkocka, YouTube
„Most már a végén vagyunk, a lehetőségeink végéhez közeledünk. Minden háború előkészítésében volt olyan pont, ahonnan már nem lehet visszafordulni. Egyre közelebb vagyunk ehhez”– jelentette ki Orbán Viktor a Kossuth Rádió Jó reggelt, Magyarország! című műsorában.
A miniszterelnök hozzátette: a francia elnök nyilatkozata a repülőgépek ukránoknak való átadásáról nem nyilatkozat, hanem tájékoztatás egy tényről, egy faktum.
Ezt is ajánljuk a témában
A francia elnök azt is elmondta, hogy az ukránok már idén nyáron öt-hat hónapos képzésben részesülnek Franciaországban, a cél pedig 4500 katona kiképzése.
Orbán szerint nem szigeteltük el ezt a regionális konflitkust, és most a világ minden részén megjelenik – ez lett az eredménye.
A remény hal meg utoljára, de minden nap fogy a remény – hangsúlyozta a kormányfő, aki felvázolta az egyetlen lehetséges forgatókönyvet: egy békepártibb parlament az EP-választás után, majd valahogy túl kell élni a nyarat, és ha Trump novemberben visszatér a Fehér Házba, össze lehet hozni egy transzatlanti koalíciót a béke mellett.
„A magyar baloldaliak őrlödnek a háború és a béke álláspontja között, és ezt úgy akarják feloldani, hogy szerintük eltúlozzák ezt a dolgot” – tért ki ellenfeleire a miniszterelnök.
Orbán azt javasolta a napi hírfogyasztóknak, hogy nézzék vissza az elmúlt két év híreit folyamatukban: először csak sisakokról, majd rakétákról, tankokról, később azonban már katonákról és harci repülők Ukrajnába küldéséről van szó.
„Egy közvetlen katonai konfliktus előkészítése zajlik” – mondta Orbán, hozzátéve hogy az oroszok azonban nem egy harmadrendű hatalom, haditechnikában fejlett, és a háború megvívásához szükséges hátországa neki a legnagyobb.
„Nem szabad rángatni az oroszlán bajszát” – tette hozzá a miniszterelnök, aki szerint még a baloldali szavazók nagy része is magánál van, nem akarják, hogy az ország háborúba keveredjen. Csak a vezetőik akarják ezt
Orbán párhuzamot vont a 10 évvel ezelőtti migrációs helyzettel, amikor „egyedül nekünk volt helyén az eszünk”, így sikerült megakadályozni az illegális migránsok hazánkba telepítését, és a terrorizmus importálását.
Orbán szerint Magyarország ma azért tud elleállni, mert akkor „felépítettünk egy védelmi rendszert” az amerikai és brüsszeli erőkivetítésekkel szemben – ellentétben a többi európai országgal.
„A behatolások leginkább azért lehetségesek máshol, mert koalíciós kormányok vannak Nyugat-Európában” – folytatta Orbán, de itt egy a tábor, egy a zászló – tette hozzá. A kormányfő azt látja, hogy az unióból érkező nyomásnak a kivédését kitanultuk, de a NATO egy nehezebb ügy.
„Azt látom, hogy nekünk ki kell maradni abból az akcióból, amit a NATO úgy hív, hogy a NATO ukrajnai akciója. Ha ezt nem tesszük meg, átadjuk szuverenitásunkat és akkor nem tudunk kimaradni a háborúból. Ezt le kell tárgyalnunk a leendő főtitkárral. Nekünk jogunk van ragaszkodni a NATO alapszerződéséhez” – mondta Orbán.
Orbán Viktor hozzátette: a kormány tagjai esküt tesznek a magyar alkotmányra, és ki kell tartani a végsőkig, ezért a magyar kormány a választási eredménytől függetlenül ki fog tartani a béke mellett, ameddig tudunk.
„Ha megerősítenek minket, akkor hosszabb ideig tudunk kitartani, ha nem erősítenek meg minket, akkor meglátjuk, meddig tudunk kitartani” – mondta.
„Nekünk is fel kell tankolnunk, nekünk is kellenek fegyverek, idézőjelbe. Nem ahhoz kell erős most, hogy részt vegyünk a háborúba, szembe menni vele, ahhoz kell erő. Tisza István és Horthy Miklós is ki akart maradni, de nekik nem volt elég erejük” – érvelt a kormányfő amellett, hogy miért kell támogatni kormányát június 9-én.
Orbán hozzátette: már így is rengeteget vesztettek az európaiak a háború miatt. A mostani árak nem békebeli árak a boltokban – tette hozzá.
„Itt van az a probléma, hogy folyamatosan be kell fizetni az unió kasszájába olyan összegeket, amiket ki kell fizetni Ukrajnának. Ehhez jönnek hozzá a NATO követelései a fegyverekről” – mondta Orbán,
hozzátéve, hogy egy hosszan elhúzódó háború senkinek – még a győzteseknek és azoknak sem, akik kimaradnak belőle – sem tesz jót.
Végezetül a ferihegyi reptér visszavásárlásáról is kérdezték a miniszterelnököt, aki elmondta: igazán nagy reptér csak egy van Magyarországon, „amiből pedig egy van, az jobb, ha nálunk van és nem másnál”.
Ezt is ajánljuk a témában
A Gyurcsány-kormány 2005-ben elkótyavetyélte ezt a nemzeti kincset, hiszen az állam számára rendkívül előnytelen vagyonkezelési szerződést kötött – emlékeztetett a Nemzetgazdasági Minisztérium.
Azzal, hogy magyar tulajdonba került a ferihegyi reptér, minden magyar vagyona növekedett, több százezer forinttal, tette hozzá Orbán, aki rámutatott arra is, hogy egy francia céget vettek bele az irányításba, akik a világ legjobbjai közé tartoznak ebben a műfajban. Később egy katari cég is beszállhat, derült ki a miniszterelnöki tájékoztatóból.