Mit szólnak a halak az árvízhez, és mire számítsanak a pecázók az árhullám levonulása után?
A Magyar Nemzet egy szakértőt kérdezett arról, milyen hatása van az árvíznek a folyók élővilágára, és persze a horgászatra.
A parazitát 2002-ben egy hazai bodorka sorvadó petefészkében is kimutatták már.
Nyitókép: pecacsarnok.hu
Olyan kórokozó jelent meg a magyar vizekben, ami ugyan nem okozza a halak elhullását, viszont szaporodásukban megakadályozza őket – írja a Blikk.
A portál rávilágít, hogy a halak petefészkét károsító, korábban Pleistophora oolytica nevű mikrospórás faj hazai előfordulásáról elsőként azok a hazai szakemberek értesültek, akik 2002-ben a budapesti Országos Állategészségügyi Intézetben meghallgatták dr. Csaba György halkórtani szakértő állatorvosnak az előadását.
„Ebben számolt be arról, hogy munkatársaival – dr. Majoros Gáborral és dr. Láng Máriával – két csuka sorvadt és elhalásokkal tarkított petefészkének sejtjeiben a mikrospórások közé tartozó Pleistophora oolytica fürtszerű halmazait figyelték meg” – olvasható a Magyar Haltani Társaság közleményében.
A kórokozót 2002-ben egy hazai bodorka sorvadó petefészkében is kimutatták már, viszont más halfajokban sem kizárt az előfordulása.
A hozzáértők szerint ez a parazita elhullást nem okoz, azonban a petefészek károsodása a beteg hal szaporodását megakadályozza, mivel a petefészek sorvadt állapota miatt ívásra nem kerülhet sor.