Szijjártó Péter tizenegy pontban mutatta be, hogy mit vár el az ukrán kormánytól
Kuleba elmondta: létrehoznak egy operatív munkacsoportot, amelynek tíz napja lesz arra, hogy megoldásokat találjanak a kisebbségi kérdések végleges lezárása céljából.
Állítólag a magyar EU-elnökség kezdete előtt szeretnék elkezdeni a tagsági tárgyalásokat Ukrajnával.
A nyitókép illusztráció. Fotó: KENZO TRIBOUILLARD / AFP
Az EU vezetői állítólag június végén, a magyar EU-elnökség kezdete előtt szeretnék elkezdeni a tagsági tárgyalásokat Ukrajnával és Moldovával – közölték brüsszeli diplomaták.
Magyarország támogatja az EU bővítését, de többször figyelmeztetett egy háborúban álló ország felvételének veszélyeire, és hangsúlyozza, hogy ideológiai megfontolások nem játszhatnak szerepet. Ahogy Orbán Viktor mondta, Magyarország álláspontja egyértelmű, teljesen értelmetlen, irracionális és helytelen döntés ilyen körülmények között tárgyalásokat kezdeni Ukrajnával – írja a The European Conservative.
Magyarország nem hajlandó megszavazni Ukrajna uniós és NATO-tagságát sem, amíg nem rendezik az etnikai kisebbségi jogok körüli kérdéseket.
Szijjártó Péter magyar külügyminiszter és ukrán kollégája, Dmitro Kuleba januári kárpátaljai találkozója előzetes megállapodással zárult a magyar közösség nyelvi jogainak visszaállításáról, de érdemi lépések azóta sem történtek. Brenzovics László, a KMKSZ vezetője a The European Conservative-nak elmondta, hogy a magyar és ukrán tisztviselők között még mindig folynak a tárgyalások az ügyben.
Ezt is ajánljuk a témában
Kuleba elmondta: létrehoznak egy operatív munkacsoportot, amelynek tíz napja lesz arra, hogy megoldásokat találjanak a kisebbségi kérdések végleges lezárása céljából.
Éppen ezek a fenntartások teszik valószínűtlenné, hogy a magyar vezetés az uniós elnökség alatt foglalkozni akar Ukrajna csatlakozásával.
Magyarország sürgetőbb témákra akarja összpontosítani a figyelmét, többek közt a migrációra. A magyar kormány részéről Kovács Zoltán nemzetközi kapcsolatokért és kommunikációért felelős államtitkár kedden kijelentette, hogy Ukrajna csatlakozása során sem lehet ideológiai alapon kivételeket tenni, a feltételek mindenkire egyformán vonatkoznak.
Ezt is ajánljuk a témában
Az ukrán elnök szerint ez nem beavatkozás a NATO részéről.
A cikket Közép-Európa szakértője, médiafigyelője és piackutatója, a CEPER szemlézte a mandiner.hu számára.
***