Orosz katonai szakértő: Moszkva ultimátumot adhat Ukrajnának – és a Nyugat nem fog közbelépni
Szerinte nem zárható ki az Oresnyik hiperszonikus fegyver Ukrajna elleni alkalmazása sem.
Brüsszelben meg akarják kerülni Magyarország vétóját, hogy tovább finanszírozhassák Ukrajnát
Nyitókép: Facebook
Az Európai Unió tagállamai felháborodtak amiatt, hogy Magyarország nem egyezik bele az Ukrajnának szánt 6,5 milliárd eurós katonai segélybe – írta a Bloomberg. A cikk szerint a magyar vezetés hajthatatlansága miatt Brüsszelben arról tárgyalnak, hogyan lehetne az uniós alapot megvédeni Magyarország vétójától. Joseph Borrell, az EU külügyi és biztonságpolitikai főképviselője kifejtette, hogy már készülnek azok a jogi határozatok, amelyek lehetővé tennék a források mozgósítását, de a késedelem emberéletekbe kerül.
Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter arról számolt be, hogy hatalmas felháborodást okozott uniós kollégái körében, amikor egyértelművé tette, hogy Magyarország továbbra is blokkolja az ukrán fegyverkezés finanszírozását. Mint mondta, Magyarországra hatalmas nyomás nehezedett a tanácskozáson, az uniós politikusok kiabáltak és nem a megfelelő hangnemben szólaltak fel.
A Bloomberg szerint Budapest álláspontja további aggodalomra ad okot, mivel az Ukrajnának szánt uniós alap júliusban akár 3 milliárd eurót is kaphat a befagyasztott orosz vagyonokból származó nyereségből. Ezt a pénzt az ukrajnai fegyvervásárlás finanszírozására kellene fordítani.
A tárgyalásokon részt vevő, meg nem nevezett magas rangú uniós diplomata szerint jelenleg egyeztetések folynak arról, hogyan lehetne ezt a pénzt Magyarország vétójától megóvni és gyorsabban eljuttatni Ukrajnának.
Szijjártó elmondta, hogy Magyarország ellenzi az Oroszországgal szembeni esetleges 14. szankciócsomagot is, valamint azt is, hogy vitát indítsanak arról a javaslatról, hogy nyugati állampolgárok ukrán katonákat képezzenek ki Ukrajnában. Gabrielius Landsbergis litván külügyminiszter szerint Magyarország egyetlen tagállamként szinte minden egyeztetést és megoldást blokkol, és ezzel a magyar kormány képviselői túl messzire mentek.
A cikket Közép-Európa szakértője, médiafigyelője és piackutatója, a CEPER szemlézte a Mandiner.hu számára.