Félelmetes pökhendiség Lengyelországban: ítélet nélkül támadják Magyarországot
Már európai nagyhatalomnak képzelik magukat.
A tanulmányból azt vonta le a szerző, hogy a „populisták” nem tudnak gazdaságilag eredményesek lenni, mert a nacionalizmus és protekcionizmus bezárkózással jár.
Nyitókép: MTI/Illyés Tibor
A Neue Zürcher Zeitung hasábjain megjelent egy elemzés, amely górcső alá vette a „populista” országok gazdasági teljesítményét, ide értve Magyarországot is. „Az igazi demokráciák gazdaságilag sokkal sikeresebbek, mint a populista rezsimek” – hangsúlyozza vendégkommentárjában Bruno Frey, a Baseli Egyetem vendégprofesszora, a zürichi Crema kutatóintézet vezető munkatársa.
Mint írta, az elmúlt években a lakosság széles rétegeiben megjelent az az elképzelés, hogy a demokratikus országok képtelenek leküzdeni a gazdasági problémákat, és gátolják a gazdasági fejlődést. Ez a felfogás fontos oka lehet annak, hogy a „populista vezetésű országok aránya folyamatosan nőtt”. Példaként említette Trumpot az Egyesült Államokban, de Magyarország, Lengyelország, Törökország, India és Brazília is „populista vezetésű” volt vagy éppen az.
Közgazdasági tanulmányokra hivatkozva arra a következtetésre jutott, hogy ennek ellenkezője történik.
„A populisták rövid távon a kormányzati kiadásokon keresztül felpörgethetik a gazdaságot, de közép- és hosszú távon ez gazdasági és politikai válságokhoz vezet”
– véli a szerző.
A Kiel Institute for the World Economy új, átfogó tanulmánya 60 ország 1900-2018 közötti időszakra vonatkozó elemzésén alapul, amely a világ társadalmi termékének 95 százalékát fedi le. A tanulmány 1500 vezető politikust elemez, akik közül 50 „populista”.
A tanulmányból azt vonta le, hogy a „populisták” nem tudnak gazdaságilag eredményesek lenni, mert a nacionalizmus és protekcionizmus bezárkózással jár.
Így az árukat nem ott termelik meg, ahol az a legkifizetődőbb lenne. Továbbá jelentős akadályokba üközik a munkaerő mozgása. Ezen felül magas az államháztartás hiánya, ami pedig inflációhoz vezet, és korlátozza a jólétet.