Erre tessék gombot varrni, Magyar úr! Az Európai Bizottságnak pedig ezúton is hálásan köszönjük
Némelyeknek egyszerűen mindig sikerül olyan szögből nézni az eseményeket, ahonnan Magyarország egy merő lúzer. Francesca Rivafinoli írása.
És Dobrev Klára most mit akar? Elvenné a gazdagok vagyonát, kiköltöztetné a rózsadombi villák lakóit?
(Nyitókép: Az MTV-székház ostroma 2006. szeptember 18-án / Fotó: MTI)
A pápai lakótelepen (és most ne a vatikáni palotára gondoljunk), míg Katus mama a gázóra pörgését figyelte és az idősebb Ferenc részegen szidta a rendszert, a kis Feri elhatározta, hogy nagy igazságok kimondásával fogja majd beírni nevét a filozófia aranykönyvébe.
Azóta sok ilyet ismerünk tőle,
a terépcsecsőtől a kígyózó kígyókig, a kétjegyű prímszámok rejtelmeitől az összecsórt fontokig,
és ki tudja, egy-egy Unicum mellett még mikkel traktálja Karácsony Gergelyt.
Most ismét egy halhatatlanságra pályázó igével jelentkezett, amelyben összefoglalta a politika lényegét: „Rendszert lánglelkű szónoklat még soha nem döntött meg. Ahhoz nem beszélni, hanem cselekedni kell, ahogy Dobrev Klára teszi.”
Kapcsolódó vélemény
Ahhoz cselekedni kell. Ahogy Dobrev Klára teszi.
(Az különösen bájos, ahogy a házaspár tágjai egymást emlegetik, teljes vagy csak vezetéknéven, akár egy nagy embert, akihez semmi közük. Az asszony például ilyen elegáns távolságtartással: „Mindeközben a párt elnöke, Gyurcsány Ferenc, hasonló intenzitással kampányol”; vagy a kedvencem:
Ha Gyurcsányt elütné a hajókötél két nap múlva, Isten ne adja, akkor karácsonyoznának.”)
Visszatérve az idézethez, a figyelmes szemlélő rájöhetett, hogy a gondolat nem teljesen új, egy Széchenyi nevű fickó például azt mondta: „A tett az első, a szó a második." Speciel ő ezt gyakorolta is, de azért annyira nem hagyták hidegen a lánglelkű szónoklatok: Felsőbüki Nagy Pálnak az 1825-ös országgyűlés alsótábláján elmondott beszéde akkora hatást tett rá, hogy hirtelenjében felajánlotta birtokai egyéves jövedelmét egy tudós társaság létrehozására,
elindítva ezzel a Reformkort, és így, nem is olyan nagyon áttételesen, megdöntötte a rendszert.
Kicsit talán freudi is az elszólás; nem szükséges ugyanis ennyire távolra tekintenünk, mert éppen abból a korszakból, amelyet Gyurcsány közelről – és sajnos nem teljesen tétlenül – láthatott, két olyan lánglelkű szónoklatot is ismerünk, amely – ha nem is közvetlenül és egymagában – rendszert döntött.
Az első 1989. június 16-án hangzott el a Hősök terén, ahol egy ismeretlen fiatalember a szemébe vágta a Nagy Imre sírjához mint talizmánhoz összegyűlő kommunistáknak, hogy tönkretették az életünket, nyakunkra hoztak egy megszálló birodalmat és embertelen rendszerüket, de akiktől
vissza fogjuk szerezni a hazánkat.
S némi kacskaringókkal, olykor a nehézségeket és vereségeket sem megspórolva, a fiatalember végül is döntő szerepet vállalt a rendszer lebontásában.
A másik felejthetetlen szónoklat eredetileg zárt körben hangzott el, de aztán olyan publicitást kapott, mint magyar oráció talán soha a történelemben. Fordulatait, olykor megdöbbentő, gyakran trágár, néha megmosolyogtató kifejezéseit kívülről tudjuk,
előadójának végtelenül romlott erkölcsisége azóta is mint elrettentő példa sötétlik a magyar égbolton.
Ez a beszéd is rendszert döntött, méghozzá olyan sikeresen, hogy még ma is részben abból sarjadnak a kétharmadok. (Persze, aligha így képzelte. Kicsit úgy járt vele, mint Kroiszosz lüd király, aki meg akarta hódítani Perzsiát, ezért jóslatot kért Delphoi-ból. Azt a választ kapta: ha támad, egy nagy birodalom fog megdőlni. Támadott, vesztett, és valóban megdőlt egy nagy birodalom. Az övé.)
Az persze igaz, hogy a beszéd valóban kevés önmagában, ha nincsenek mögötte a tettek.
Orbáné mögött a rendőröknek a nyakához szorított gumibotja, Gyurcsánynál a hazugságokra épített kampány, a kifosztott, megcsalt ország, trükkök százai és az elkúrás örök stigmája.
Azt meg sem kérdezem, vajon a fent említett Dobrev Klára mit tett, és egyáltalán milyen rendszert akar váltani? A parlamentáris demokráciát, a szólásszabadságot – amelyben még egy ilyen Gyurcsány-szerű alak is parttalanul mondhatja a hülyeségeit –, a köztársaságot, az EU- vagy a NATO-tagságot akarja felcserélni?
Esetleg kommunizmust akar, feudalizmust vagy rabszolgákat? Elvenné a gazdagok vagyonát, kiköltöztetné a rózsadombi villák lakóit?
Vagy a nemzeti karakterrel van baja, ahol a Szófiában Klara Petrova Dobrevaként anyakönyvezett delnő Dobrev Klárának kénytelen hívatni magát?
***
Ezt is ajánljuk a témában
Némelyeknek egyszerűen mindig sikerül olyan szögből nézni az eseményeket, ahonnan Magyarország egy merő lúzer. Francesca Rivafinoli írása.
Ezt is ajánljuk a témában
Miért kell egy nemzeten belül (legalább) két oldalnak lennie? Nem lehet, hogy Putyin 87 %-a sokkal egészségesebb? Ungváry Zsolt írása.
Ezt is ajánljuk a témában
A magyar út igenis létezik, és egészen magas helyeken tartják számon. Ungváry Zsolt írása.