Mráz Ágoston Sámuel a 444-nek árulta el, kik állnak Magyar Péter mögött: exjobbikosok, momentumosok

2024. május 13. 08:29

Mráz Ágoston Sámuel, a Nézőpont Intézet igazgatója szerint csak az a jobboldali, aki a Fideszre szavaz.

2024. május 13. 08:29

Nyitókép: Illyés Tibor/MTI

 

Magyar Péter azt találta mondani a napokban, miközben az Intézet vezetőjének nevével viccelődött, hogy a Nézőpont rendszeresen 15 százalékkal felülméri a Fideszt, és ugyanennyivel alul becsüli az ellenzéket. Ezt azonban tényekkel cáfoltuk meg, hiszen a valós adatokat összevetve, az elmúlt 6 év eredményeit figyelembe véve a Nézőpont Intézet pontosan méri fel a választói arányokat. Ha pedig ebből kiindulva figyeljük az aktuális eredményeket, akkor Mráz Ágoston Sámuel, a 444-nek adott interjúja alapján a Fidesz 48%-kal nyeri meg az EP-választást, és szerinte van egy „választóréteg, amely elégedetlen az ellenzéki kínálattal, és most meglátta az új Vona Gábort Magyar Péterben”.

Ezt is ajánljuk a témában

Az új kutatás alapján a legvalószínűbb EP-listás eredmény: Fidesz 48 százalék, Tisza 21, DK 12, Kutyapárt 7, Mi Hazánk 5, Momentum 1. Mráz azt mondta, hogy „a városi legendákkal szemben a Fidesz nincs rossz állapotban: a 48 százalék egy százalékkal magasabb is, mint amit előzőleg mértünk.” Szerinte „az összérték így is kevesebb, mint amihez hozzászokhattak az EP-választásokon – 2009 óta mindig 50 felett volt a Fidesz –, de armageddonnak ezt azért nem nevezném”.

Az intézet vezetője a lemorzsolódott Jobbikosokban és Momentumosokban látja a Tisza szavazóit. Szerinte „azok elégedetlenek, akik régen is elégedetlenek voltak. A Tisza-jelenség a 2018-as Jobbik táborából építkezik.” Úgy gondolja, hogy „van egy terjedelmes, Vona Gábor politikai exitje után magára maradt választóréteg, amely elégedetlen az ellenzéki kínálattal, és most meglátta az új Vona Gábort Magyar Péterben.” Ezt egészítette ki azzal, hogy 

hozzájuk csapódnak a csalódott momentumosok, akik az elmúlt két évben azt látták, hogy a pártjuk képtelen előrelépni.” 

„Kicsit a karakterben is látok hasonlóságokat: más irányból, de Vona és Fekete-Győr András egyaránt új Orbán Viktorként próbálta megformálni magát a nyilvánosságban.” Végül így zárta a gondolatmenetet: „Magyar is ezt a terméket árulja most.”

Mráz Ágoston Sámuel szerint a Fidesz szavazói az elmúlt egy év fejleményei után sem pártolnak át az ellenzékhez, mert azok nem ártottak annyit: „Nem mondom, hogy nem ártott: volt bizonytalanság és orientációs válság a szavazótáborban. 

De olyan éles az elválasztó vonal a fideszesek és nem fideszesek között, hogy ettől nem fognak tömegek átpártolni a kormánypárttól az ellenzékhez. Legfeljebb meginognak.” 

Mint mondta: „a kérdés továbbra is az, ami volt 2022-ben, hogy az emberek Orbán Viktort akarják-e miniszterelnöknek, illetve politikai vezetőnek, vagy valaki mást. A törzsszavazókat nehéz megingatni ebben a kérdésben.” Szerinte fontos az irány, ami alapján jelenleg „a háború és a béke kérdését teszi a kampány központjába a kormány.”

A háborút az intézet vezetője fontos témának tartja: „hiba volna alábecsülni a háború jelentőségét: ez olyan téma, amiben 80-90 százalék egyetért a Fidesszel. Azt tagadni, hogy nem foglalkoztatja az embereket, vagy nem valódi kockázat, esélytelen.” Mint mondta: 

még az sem kizárt, hogy a választások előtt is szignifikánsan romlani fog a biztonságpolitikai helyzet a régiónkban.”

Novák Katalin és Varga Judit is szóba került, Mráz szerint: „Novák Katalin nagyon tehetséges politikus volt, akit egy fontos ügyben cserben hagyott az ítélőképessége. De gyorsan belátta, hogy hibázott, és vállalat ezért a felelősséget: lemondott, majd kivonult a nyilvánosságból.” Azt is megjegyezte, hogy „a döntés nyilván a miniszterelnökkel egyeztetve és koordináltan történt, de nem gondolom, hogy kényszer állt volna mögötte.”

A politikai elemző azt mondta, hogy a jelenlegi „szituáció leginkább a 2014-es Magyarországra emlékeztet. Akkor a Jobbik és a baloldal között győzedelmeskedett a Fidesz vezette centrális erőtér, és elvileg most is két olyan részre szakadhat az ellenzéki tömb, amelyik nem kíván összefogni egymással. Legalábbis a Tisza vezetője ezt állítja.”

Mráz szerint a Fidesz Budapesten is erősebb, mint azt sokan gondolnák: „Nem érdemes alábecsülni a Fidesz-tábor erejét. Igen, kissé megcsappant, volt már nagyobb is, volt már jobb formában is, 

de így is sokan vannak, és a kormánypárt mobilizálási képessége így is kiugró.” 

Úgy folytatta „Szentkirályi Alexandrán érződik, hogy nemcsak erre a kampányra, hanem hosszabb távra tervez, és hosszú távon is arca lehet a fővárosi Fidesznek.”  Hozzátette: „2022-ben a Fidesz 40 százalék körüli eredményt hozott Budapesten. A reális ambíció most az lehet, hogy ezt a szintet, amennyire lehetséges, megközelítse.” Végül így zárta a gondolatmenetet: „Lehet olyan politikai helyzet, ahol ez elég a győzelemhez.”

 

Összesen 354 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
2024. május 15. 17:42 Szerkesztve
"Az intézet vezetője (Mráz) a lemorzsolódott Jobbikosokban és Momentumosokban látja a Tisza szavazóit." Valóban ezekből az állandóan ordibáló meg kerítéseket mázoló barmokból, a jobbikból, meg momentumból odacsapódottak lehetnek a legtöbben MP mai követői. De hogy MP a DK-sok között is nagy írtást vihetett végbe, azt számomra az a végletekig, csak és kizárólag gyurcsány mellett elkötelezett, mindenki mást megállás nélkül gusztustalanul és állandóan leugató család jelképezi, aminek most minden egyes tagja MP mellett ordibál lelkesen.
Bastyaelvtars
2024. május 13. 16:51 Szerkesztve
Ez aztán a politikai pluralizmus! Meg van mondva hogy ki lehet jobboldali. Ha nem úgy viselkedsz mint a fideszes elvaras akkor te nem lehetsz jobboldali. Ők döntik el bazmeg .... hihetetlen. Na nem mintha engem érintene , de egy valódi jobboldali konzervatív ember tutira kikérné magának
nyugalom
2024. május 13. 09:22
No, evelinke anyukája, aki 4 ev fegyhaz utan nemrég szabadult, most p Gazdasági es titkarsagi feladatokat lat el, csak 7 milliardos csalás utan! Remek!
Kétes
2024. május 13. 09:01
A Jobbik szavazói is kellenek, méginkább a szervezeti háttér. Pressman döntése, hogy Gyöngyössy vacsorázni hívta, így válik méginkább érthetővé! A Jobbik volt az egyetlen 1990 után, akik nulláról indulva építkeztek és nem kellett (legalább részben) rátelepülniük egyetlen széteső párt infrastruktúrájára. (ld. Fidesz-MDF, kisgazdák) (és DK-MSZP)
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!