Hoppá! Már 2019-ben külföldről pénzelték Karácsony Gergely főpolgármesteri kampányát
A Magyar Nemzethez eljuttatott dokumentumok megmutatják, hogyan is működik a baloldali fővárosi városvezetés.
A pénzügyi machinációban Karácsony több régi bizalmi embere, például Tordai Csaba, a Városháza jelenlegi jogi főtanácsadója, valamint Perjés Gábor, a Párbeszéd politikusa is részt vett a Magyar Nemzet birtokába jutott dokumentumok szerint.
Nyitókép: Karácsony Gergely (Fotó: MTI/Koszticsák Szilárd)
Egy gépjárművek bérbeadásával foglalkozó cégen keresztül érkezett, mégpedig külföldről az a tekintélyes összeg, amellyel Karácsony Gergely főpolgármester-jelölti kampányát finanszírozták 2019-ben – derül ki a Magyar Nemzethez hétfőn, feltehetően a főpolgármester közvetlen bizalmi köréből kiszivárogtatott dokumentumcsomag eddig feldolgozott részéből.
A Mandiner is beszámolt arról, hogy nagy mennyiségű információs csomag (dokumentumokat, levelezést, adatokat) érkezett a Magyar Nemzethez, amelyek feldolgozásából annyi már látható volt, hogy 2019-ben a Mindenki Budapestért Egyesületen (Mibu) keresztül, külföldről finanszírozták Karácsony Gergely főpolgármesteri kampányát. Szembetűnő volt az is, hogy a struktúra nagyban hasonlít a 99 Mozgaloméhoz. Mint ismert, a szervezet 2021-ben Karácsony támogatására „mikroadományokból” gyűjtött félmilliárd forintot, döntően euróban és angol fontban.
A Magyar Nemzethez eljuttatott információkból kirajzolódik, hogy kik a kulcsszereplők és az is, hogyan próbálták lepapírozni a külföldről érkező kampányfinanszírozást. Az iratokban felbukkan például Tordai Csaba neve, aki a főpolgármester jogi főtanácsadója és ezer szállal kötődik a baloldalhoz, hiszen Gyurcsány Ferenc és Bajnai Gordon kormányzása idején a Miniszterelnöki Hivatal államtitkára volt.
Ezt is ajánljuk a témában
A Magyar Nemzethez eljuttatott dokumentumok megmutatják, hogyan is működik a baloldali fővárosi városvezetés.
A Magyar Nemzet szerint pedig a legújabb információkból pedig a következő vázolható fel:
Tordai Csaba élettársának cégén keresztül külföldről beérkezett 112 millió forint jelentős részét, a 99 Mozgalom „adománygyűjtési” technikájához kísértetiesen hasonló módszerrel, előbb Perjés Gáborhoz juttatták el, majd ő több alkalommal készpénzben befizette a Karácsony Gergely főpolgármester-jelölti kampányát támogató egyesület bankszámlájára. A pénzek lepapírozását a szintén ismert módon, Tordai Csaba segítségével végezték, az adománygyűjtő ládákról kiállított jegyzőkönyvekkel.
A Magyar Nemzet által átvizsgált dokumentumok szerint a kulcsfigura a most előkerült történetben is Tordai Csaba volt.
A már említett autókölcsönző cég, név szerint a Bakony Rental Kft. ügyvezető-tulajdonosa nem más, mint Tordai élettársa, Mravik Zsolt, aki szintén felbukkant az elmúlt években Karácsony Gergely környezetében.
Mravik 2014 óta szinte folyamatosan vezetői pozíciót tölt be Karácsony mellett, az utóbbi időben a fővárosban, előtte pedig, amikor Karácsony Zugló polgármestere volt, akkor abban a kerületben. Az említett cégnek a mai napig egyedüli tulajdonosa és ügyvezetője Mravik Zsolt, jogi képviselője Tordai Csaba, a székhelye pedig kettejük közös lakcímére van bejegyezve.
A cégadatbázisból kiderül, hogy
a legutóbbi önkormányzati választás évében Mravik vállalkozása brutális, 238-szoros árbevétel-növekedést produkált: a korábbi 500 ezer forintról 119,2 millióra nőtt az összeg. Érdekes az is, hogy a következő években nettó árbevétele egyszer sem emelkedett 20 millió forint fölé, azaz a 2019-es kampányév mutat egyedül kiugró eredményt. Az adatokból látható, hogy ezt a nem hétköznapi árbevételt lényegében egyetlen, 112,5 millió forint értékű, külföldre végzett tanácsadói szolgáltatásból szerezte meg a Bakony Rental Kft.
A Bakony Rental Kft. külföldi tanácsadói megbízásából származó 112 millió forintból Mravik Zsolt még az októberi önkormányzati választások előtt osztalék előleg címén kivett 84 milliót, amiből a Magyar Nemzet információi szerint 75 millió forint egy a Városházán jelenleg is tanácsadóként dolgozó munkatárs segítségével Perjés Gáborhoz került készpénzben, 2019. szeptember 17-én.
Perjés a Mravikéktól kapott készpénzt aztán több részletben befizette a főpolgármester-jelölti kampányt támogató MIBU egyesület bankszámlájára. A bankszámla-befizetések pedig a Magyar Nemzet szerint dátum- és összegszerűen is csaknem megegyeznek az egyesület „adománygyűjtő ládáinak” felbontásáról készített jegyzőkönyvek időpontjával és az ott „talált” pénzösszegekkel.
A Magyar Nemzet birtokába került jegyzőkönyvek szerint az állítólagos ládákat a kampány utolsó heteiben a Párbeszéd Várfok utcai irodájában Perjés nyitotta ki, tanúk jelenlétében. Minderről jegyzőkönyvek készültek egy minta alapján, amit Tordai Csaba írt.
A Magyar Nemzet által feldolgozott információcsomag része az a levelezés is, amely Karácsony Gergelyék belső körében zajlott a 2021-es előválasztási kampányban a 99 Mozgalom ügyeiről. A birtokunkban lévő első, 2021 augusztus 26-i emailben
Perjés Gábor azt nehezményezte, hogy addig semmilyen befizetés nem történt a 99 Mozgalom bankszámlájára és a pénzintézet felszólította, hogy a közben keletkezett banki költségek miatt fennálló tartozást azonnal egyenlítse ki. Perjés a Karácsonynak és stábjának címzett körlevélben úgy fogalmazott:
Amikor felkérést kaptam a Kilencvenkilenc Egyesület megtisztelő vezetésére, azt hittem ez olyan olajozottan fog menni, mint a MIBU esetében.”
Később a pénzek megérkeztek, de a levelezés nem is ezért lényeges, hanem azért, mert a Magyar Nemzet szerint azt bizonyítja, hogy a 2019-es és a 2021-22-es kampányfinanszírozás ugyanazzal a technikával működött.