A biztonságpolitikában Oroszország a vihar, Kína a klímaváltozás
Ez az elmúlt 20 év tanulsága.
Május 1-től augusztus végéig akár 100 ezret meghaladó számú viharkár is keletkezhet.
Nyitókép: MTI/Varga György
Május elsejétől egészen augusztus végéig tart az az időszak, amikor leggyakrabban fordulnak elő a heves, igazán nagy viharok itthon – írja a Pénzcentrum.
A biztosítócégek által viharidőszaknak nevezett periódusban akár 100 ezret meghaladó számú viharkár is keletkezik az elmúlt évek adatai alapján. A Magyar Biztosítók Szövetsége (Mabisz) 2010 óta monitorozza a viharbejelentések és viharkárok adatait, amiből kiderült, hogy a megnevezett négy hónapban átlagosan több milliárd forintos kárfizetéssel kellett szembenézniük a biztosítóknak. A tavalyi év kiemelkedően súlyos volt: több, mint 110 ezer bejelentés érkezett, ami több, mint 13 milliárd forintos kárfizetést jelentett a cégeknek.
A viharok szempontjából tehát kijelenthető, hogy kritikus időszak elé nézünk.
A lap több biztosítót is megkérdezett, hogy melyik házakra jelentik a legnagyobb veszélyt a heves viharok.
„Általánosságban elmondható, hogy a régi, 40 évnél korábbi építésű házak jobban kitettek a nagy viharok pusztításának. Családi házak esetén a szigetelés nélküli pala- vagy cserépfedésben jelentősebbek és gyakoribbak a vihar és a jégverés okozta károk. Lapostetős többszintes lakóépületek (legyenek panel vagy tégla falazatúak) esetén az elöregedett tetőszigetelés, vízelvezetés fokozza a károk mértékét” – állítja az Allianz, amivel a Groupama biztosító szakemberei is egyetértettek.