Zuglóban máris mind a két baloldali polgármesterjelölt nyertes
Legalábbis közvélemény-kutatást már Horváth Csaba MSZP-s polgármester és Rózsa András, a momentumos kihívó is nyert.
A zuglói DK úgy szapulja az Összefogás Zuglóért Egyesületet, hogy az MSZP-DK-szövetség kvázi csak a Horváth Csabát támogató szervezeten keresztül tudott listát állítani. De nem ez a legfurább a helyi baloldal belharcaiban. A Fidesz polgármesterjelöltje szerint mindegy, mi megy közöttük, ha érdekük úgy kívánja, újra összeállnak a balos formációk.
Nyitókép: MTI/Balogh Zoltán
Nagy a csend Zuglóban, mióta lejárt a DK ultimátuma, melyet Horváth Csaba polgármesternek adott. A Gyurcsány-párt helyi szervezete még május 10-én írta ki Facebook-oldalára: „A Demokratikus Koalíció Zuglói Frakciója a mai napon kinyilvánítja, hogy nem kíván tagja maradni egy olyan koalíciónak, aminek tagjai azok a korábban szocialista színekben induló képviselők, akik most a civilség álcája mögé bújva az Összefogás Zugló Egyesület neve alatt az ellenzéki szövetség politikai megsemmisítésével vannak elfoglalva!”.
A posztban továbbá a következő zavaros mondat is olvasható:
Putyini módszerekkel akarja ellehetetleníteni az Összefogás Zuglóért Egyesület, hogy Zuglóban DK-s képviselők induljanak az önkormányzati választáson”.
A kótyagos, nehezen megfejthető szöveg jól illeszkedik abba a kaotikus képbe, amelyet a zuglói baloldal mutat magáról az elmúlt időszakban. Nehéz is eldönteni, honnan kezdjük az amorf, vászonra csapkodott pacák bemutatását. Talán a polgármesterjelölteknél.
Zuglóban jelenleg az MSZP-s Horváth Csaba a polgármester, 2019 óta vezeti a kerületet és azt szeretné, hogy a következő öt évben se változzon a helyzet. Éppen ezért értelemszerűen újraindul az MSZP, a DK és a Párbeszéd jelölésével. Csakhogy a kerület korábbi alpolgármestere, a momentumos Rózsa András is városvezető szeretne lenni, az ő jelölő szervezete egyedül a Momentum.
Gondolnánk, hogy a helyi képviselőjelöltek jelölő szervezetei tükrözik a polgármesterekét, ugye? Ne tegyük! A legtöbb körzetben a Momentum és a DK, kigészülve helyi szervezetekkel vagy más pártokkal, együtt jelölnek képviselőségre aspiráló politikusokat. Magyarán:
a Horváthot jelölő DK és a Horváth ellenfelét indító Momentum a körzetekben összefogott.
Ezt is ajánljuk a témában
Legalábbis közvélemény-kutatást már Horváth Csaba MSZP-s polgármester és Rózsa András, a momentumos kihívó is nyert.
Mivel a Momentum ragaszkodott hozzá, hogy önálló fővárosi listát állítson, szükségük volt három önálló polgármesterjelöltre is a szabályok értelmében. Egyikük Soproni Tamás lett, Terézváros jelenlegi polgármestere. Az ő személye körül nem bontakozott ki különösebben észlelhető vita a baloldalon, a nagy összefogó konglomerátum nem is indít ellene közös jelöltet és a plakátjain a DK, a Párbeszéd és az LMP is ott van, az MSZP viszont hiányzik, ráadásul a szocialisták önálló jelölteket indítanak a körzetekben. Szintén önálló momentumos polgármesterjelölt Gergely Bálint Rákosmentén. Róla nagy valószínűséggel kijelenthető, hogy az esélytelenk nyugalmával indul, hiszen öt éve a kormánypárti Horváth Tamás ötven százalék feletti eredményt ért el, a polgármesternek ráadásul egy másik baloldali kihívója is akad, Lukozcki Károly személyében, aki az MSZP, a DK, Jobbik, az LMP és a Párbeszéd jelölésével indul. Az egyetlen hely, ahol a Momentum egyéni jelöltjét ráindította a regnáló baloldali polgármesterre, az Zugló. Nagy felzúdulást is keltett az MSZP részéről, hogy a momentumos Rózsa András is ringbe szállt Horváth Csaba ellen. Az viszont kérdéses, hogy mi változna a kerületben, ha Rózsa a szétszórt szavazatok ellenére is nyerne, hiszen nagyjából ugyanolyan baloldali koalíciót kellene egyben tartania, mint Horváth Csabának az elmúlt öt évben, tehát Gyurcsány Ferenc embereit és a régi szocialistákat is ugyanúgy be kellene vennie a buliba, ha nem akarna béna kacsává válni a polgármesteri székben
Akit még nem fogott el a migrén a zuglói baloldali pártok szappanoperákat idéző kapcsolati térképétől, annak írjuk tovább is: bejön a képbe egy olyan civilnek mondott szervezet,
az Összefogás Zuglóért Egyesület, amelyet csak helyi MSZP-sek fedőszerveként emlegetnek, sőt egyesek az évekkel ezelőtt háttérbe vonult Tóth Csabához, a zuglói szocialisták erős emberéhez kötik. Tóth Csabához pedig mást is szokás kötni: a gyakran emlegetett zuglói parkolási botrányt.
Éppen ezeket a húrokat akarhatta megpengetni a DK-s Horváth Zsolt, amikor pártja fentebb idézett közleményét azzal egészítette ki, hogy a 24.hu-nak nyilatkozva elárulta:
levélben szólították fel a polgármestert, hogy keddig nyilvánosan határolódjon el Tóthéktól. A politikus szerint amennyiben ez nem következik be, akkor teljesen új helyzet áll majd be a pártok viszonyában. Jelentjük, az ultimátum lejárt, és ha az új helyzet be is állt a pártok viszonyába, arról mit sem tudni, az érintettek ugyanis azóta ezzel kapcsolatban semmit nem árultak el a nyilvánosság előtt.
Persze az sem kizárt, hogy végül sikerült megegyezniük valamiben, de erről sem lehetett hallani semmit.
A zuglói parkolási botrány évek óta a figyelem középpontjában van, annál is inkább, mert az ügy egyik érintettje maga Horváth Csaba polgármester. A Központi Nyomozó Főügyészség 2022-ben még házkutatást is tartott a polgármesteri hivatalban.
A Magyar Nemzet nemrég úgy foglalta össze az ügy jelenlegi állását: a gyanú szerint Tóth Csaba, a szocialisták erős embere és Horváth Csaba még 2016-ban a Zuglóban tervezett fizetős parkolási rendszer üzemeltetésére kerestek egy gazdasági társaságot, amellyel túlárazott vállalkozói díjban állapodtak meg, és a nyereség felére igényt tartottak. Az ügyészség szerint a bevételből Tóth Csaba saját maga és a szintén meggyanúsított Horváth Csaba részére 31 millió forintot kért és vett át, ezenfelül Tóth Csaba havonta 10-15 millió forintot, összesen legalább 250 millió forint készpénzt kaphatott.
Érdekes felidézni ennek örvén azt a kiszivárgott hangfelvételt, melyen Karácsony Gergely úgy fogalmaz: „A Csabának legalább annyi esze van, hogy tudja mi az, amiért börtönbe lehet menni”.
Karácsony ezt a 2019-es önkorményzati választás előtt, még zuglói polgármesterként mondta el, és egyébként éppen amellett érvelt, miért lenne jó szerinte, ha Horváth lenne a kerület polgármestere.
Ezt is ajánljuk a témában
A főpolgármester – aki korábban Zugló polgármestere volt – még 2019-ben elmélkedett a szocialista politikusról.
A Mandiner napokkal ezelőtt levélben fordult a DK-s Horváth Zsolthoz, hogy megtudjuk, mi volt üzenetük lényege és mire számíthatnak a zuglói polgárok a két párt (MSZP és DK) viszonyában, de cikkünk megjelenéséig továbbra sem kaptunk választ. Kár, pedig az állítólagos putyini módszerekre is rákérdeztünk, kíváncsiak voltunk mit jelent az a zuglói DK szerint, hogy az Összefogás Zuglóért Egyesület megpróbálja ellehetetleníteni az indulásukat.
Ez az állítás azért is érdekes, mert a zuglói DK-frakció mind a hat tagját nyilvántartásba vette indulóként a választási iroda. Mindnyájukat a DK, a Momentum, a Párbeszéd és (akikről egyesek azt hitték, hogy már rég megszűntek) a hajdanán még Fodor Gábor által alapított Magyar Liberális Párt jelöli.
Ettől még a DK-soknak persze lehet oka idegeskedésre, ez a hat körzet ugyanis nem volt elég ahhoz, hogy kompenzációs listát állítsanak, az általuk kifogásolt szervezetnek, az Összefogás Zuglóért Egyesületnek viszont sikerült.
A helyi listák között a választás.hu szerint egyetlen sincs, amelyen a DK, a Momentum, az MSZP vagy a Párbeszéd logója virítana. Igaz, az Összefogás Zuglóért listáját sokan az MSZP lajstromaként tartják számon. Rajtuk kívül a Fidesz-KDNP, a Mi Hazánk, a Kutyapárt és az LMP állított listát a kerületben.
Az lett volna a „siker garantált kritériuma, hogy ugyanazok a képviselők, akik 2019-ben nyertek nehezebb körülmények között, ők induljanak újra. És én őszintén szomorú vagyok, hogy a pártoknak nem sikerült azt az egyetértést kialakítani, hogy közösen induljanak ezek a pártok, de ez rajtam kívül álló folyamat (...) én egyet tudok tenni, hogy ezt a szövetséget képviselem, tehát a DK-MSZP-Párbeszéd-szövetséget képviselem” – válaszolta Horváth Csaba az ATV-ben a műsorvezető azon felvetésére, hogy az Összefogás Zuglóért Egyesület színeiben volt MSZP-s képviselők és Horváth önkormányzati alkalmazottai indulnak a választáson.
Nem sokkal az interjú előtt az egyesület az ATV megkeresésére azt írta: a helyi DK-s alpolgármester egy az MSZP-nek elfogadhatatlan ultimátumot adott, így nem maradt más választásuk, mint elindulni, illetve, hogy polgármesterként Horváth Csabát támogatják. Horváth viszont az ATV-ben már azt bizonygatta, hogy az egyesület tulajdonképpen ellene indul.
Végülis, ha a zuglói DK-sok csak annyit vártak el, hogy nagy nyilvánosság előtt elhatárolódjon, az ezzel megtörtént. De azért meglepő lenne, ha beérnék ennyivel...
„Azok az emberek, akik az ön munkatársai a hétköznapokban az önkormányzatban, azok a hétvégén, meg amikor ki kell menni kampányolni az utcára, az ön ellenfelei?” – tette fel a kérdést az ATV műsorvezetője.
„Hát biztos, hogy nem értem, mert akkor az én támogatóim között lennének, egyébként a
jegyző úr ennek az elválasztására tett is egy intézkedést, tehát szabadságra küldte azokat az egyébként önkormányzati dolgozókat, akik a választáson részt vesznek”
– válaszolta Horváth Csaba.
A polgármester utóbbi állítása igen meghökkentő annak tükrében, hogy egy nappal Horváth ATV-s szereplése után az a Kormos Kata szóvívő küldte el a polgármesteri kabinet válaszát egy megkeresésünkre, aki az Összefogás Zuglóért színeiben indul a 6. körzetben és korábban az MSZP országos szóvivője volt.
Mi is megkerestük Horváth Csabát a hivatali e-mail címén, hogy megkérdezzük, hogyan értelmezi a zuglói DK kirohanását a Facebook-on. A Kormos Kata önkormányzati szóvivő által elküldött válasz a következő:
„Kezdetektől a »Győztes csapaton ne változtass!« elvét követtem. Azt képviseltem és képviselem ma is, hogy a 2019-ben győztes önkormányzati képviselőknek joguk van újra indulni. Továbbra is a fejlődő, gondoskodó, biztonságos és zöld Zugló építését tartom fontosnak. Éppen ezért az elmúlt időszakban a tanácsaimmal, javaslataimmal igyekeztem elősegíteni a megegyezést.
Szomorú vagyok, hogy a mostani helyzet előállt, és nem jött létre a pártok közötti egyetértés, de én tartom magam a korábbi álláspontomhoz: az idei önkormányzati választáson a 2019-ben győztes jelölteket támogatom, az egyetlen fideszes zuglói választókerületben pedig a Párbeszéd jelöltjét támogatom.
A helyzettől függetlenül a személyemet polgármesternek jelölő szervezeteket stratégiai partnernek tekintem.”
„Most mindenki mindenkivel hadakozik a zuglói baloldalon a jobb pozíciókért, de
a hatalom és a pénz érdekében bármikor képesek összefogni”
– jelentette ki Borbély Ádám, a kormánypártok zuglói jelöltje.
Borbély emlékeztetett, „2019-ben még a Tóth Csaba vezette szocialisták rendelkeztek vezető pozícióval Zuglóban. Övék volt a legnagyobb gazdasági társaság, azonban
Tóth Csaba 2022-es hátralépésével párhuzamosan előretört a DK. Mindjárt két önkormányzati képviselő át is ült a DK-ba, így övék lett a legnagyobb frakció és a közel 6 milliárdból gazdálkodó zuglói vagyonkezelő,
amely a baloldali pártok kifizetőhelye. Semmi más nem történt a vagyonkezelőnél, mint hogy Tóth Csaba emberét Gyurcsány embere váltotta.”
A Fidesz-KDNP jelöltje szerint
mindegy, hogy a baloldal helyi szereplői hogyan mennek ölre egymással, mert a lényeg, hogy Zuglóban ma Gyurcsány osztja a lapokat”.
Ezt is ajánljuk a témában
Úgy tűnik, a XIV. kerületi ellenzékiek inkább egy momentumos politikust választanának a korrupciós botrányba keveredett MSZP-s polgármester helyett.
Borbély a jelenlegi városvezető koalícióról úgy vélekedett, hogy „nem Zuglóért élnek, hanem Zuglóból élnek, a saját mandátumuk megmentése az egyetlen, ami fontos számukra. Én azt gondolom, hogy ez méltatlan a baloldalhoz is.
Zuglóban ma nem az számít, hogy ki jobboldali, baloldali vagy liberális,
hanem az, hogy meghaladjuk az elmúlt évtizedek helyben totyogó politikáját, a messziről jött »ejtőernyősökkel« és zavaros szereplőkkel együtt”.
„Ne hagyjuk kifosztani zuglót!” – szólított föl Borbély és hozzátette: „Miközben a kerület helyben jár, azt látjuk, hogy a városrész vezetői luxuskörülmények között élnek, sok százmilliós budai vagy fótligeti villáikban, a zuglóiaknak pedig el kell köszönni a »Pest Rózsadombja« jelzőtől”.