Kell-e félnünk a mesterséges intelligenciától?
Székely Levente szerint annak ellenére, hogy a mesterséges intelligencia már most egyre nagyobb teret hódít az életünkben, valójában nem tudjuk, hogy valóban kell-e tartanunk tőle.
„Jelenleg a paradigma olyan fázisában vagyunk,
hogy még nem látható, milyen következményei lesznek az MI egyre nagyobb térhódításának közép- és hosszútávon”
– mondta lapunknak a szakember.
„Ezt a témát mindig egy analógiával szoktam megközelíteni. Gondoljunk csak bele, hogy az ezredforduló környékén, amikor Magyarországon az internet forradalmát éltük, ugyanez zajlott. Ekkorra datálható az, hogy már nem csupán egy megfoghatatlan, távoli dolognak tűnt a világháló, hanem robbanásszerűen betört a köztudatba, egyre többen és egyre több mindenre kezdték el használni. Én ekkor a Műszaki Egyetemen dolgoztam az Információs Társadalom és Trendkutató Központ munkatársaként, és emlékszem, nagyon sok médiamegkeresésünk volt, hogy beszéljünk arról, mit hozhat számunkra ez az új dolog” – meséli Székely Levente, majd azt is elárulja lapunknak, hogy a leggyakoribb félelmek ezekben az időkben azok voltak,
hogy akkor tényleg mindenki bombát fog-e gyártani az interneten keresztül, illetve valóban tele lesz-e pornóval a világháló.
„Aztán persze szépen letisztultak a dolgok, és kiderült, hogy mire jó és mire nem jó ez az új technológia. Kicsit így vagyunk most a mesterséges intelligenciával is. Látható, hogy egyre szélesebb körben kezdik el alkalmazni, egyre több helyen jelennek meg MI-alapú megoldások – hogy ezek hasznosak vagy kevésbé hasznosak lesznek, jelen pillanatban még nehéz megmondani. Az viszont biztos, hogy nagyon izgalmasak és látványosak ezek a fejlesztések” – fogalmaz a szakember.
Mi, emberek rendelkezünk felette?
Hogy izgalmas-e, az kétségtelen. Olvasóink közül is biztosan sokan kísérleteztek már például a ChatGPT-vel, ami verseket, beszédeket, történeteket ír bármilyen stílusban, minden kérdésünkre van valami válasza, vagy éppen jövőbeli forgatókönyveket tár elénk. De van már mesterséges intelligencia, ami dalokat ír, rajzokat, animációkat készít, filmeket rendez, újabban pedig úgynevezett deepfake-programokkal borzolják a kedélyeket, amelyekkel élethűen beszélő, mozgó vagy épp vetkőző entitásokat hozhatunk létre, sőt, most már külön MI-szépségverseny is van. Aztán persze ne feledjük, hogy folyamatosan fejlesztik az önvezető járműveket is –
a lényeg tehát, hogy a pufi dzsekis pápától kezdve a betegségek kiszűréséig elég színes a paletta, hogy mi mindenre használjuk már most az MI-t.
„Jelenleg a techológiai forradalom közepében vagyunk – nem látunk ki belőle –, tehát egyelőre nem lehet egyértelműen kijelenteni, hogy ez csak és kizárólag jó lesz nekünk, ahogy azt sem lehet mondani, hogy itt most az emberiségnek vége van” – magyarázza Székely Levente. Hozzáteszi: a legnagyobb koponyák nyilatkozatai is meglehetősen összezavaróak ebben a kérdésben, s mint fogalmaz, „néha a legnagyobb fejlesztők, vagy olyan techguruk, mint például Elon Musk is – mondanak olyanokat, hogy az ember hátán feláll a szőr: például, hogy van még két évünk, és aztán annyi az emberiségnek”. Aztán másnap hallani ennek az ellenkezőjét is.