A civilizált világban magas a katonák társadalmi presztízse, történelmünk során a honvédelem mindig szent ügy volt
1848-49 óta a honvéd-honvédség kiemelten pozitív fogalompár a magyar közgondolkodásban. Csóti György írása.
A honvédelmi miniszter szerint „soha nem látott társadalmi, politikai és pénzügyi támogatás áll a magyar honvédség rendelkezésére”.
Nyitóképen T-72 típusú harckocsi a Magyar Honvédség páncéltörő-képesség hatásbemutató gyakorlatán Hajmáskéren. Fotó: MTI/Vasvári Tamás
A magyar kormány és a magyar emberek a békében érdekeltek. A magyar honvédség képes megteremteni és megvédeni a békét – hangsúlyozta a honvédelmi miniszter, Szalay-Bobrovniczky Kristóf hétfőn a Veszprém vármegyei Hajmáskéren, a Nullponti Lő- és Gyakorlótéren, egy páncéltörő-képesség hatásbemutató gyakorlat előtt. Hozzátette, soha nem látott társadalmi, politikai és pénzügyi támogatás áll a magyar honvédség rendelkezésére, hogy végrehajtsa azokat a feladatokat, amelyeket a korábbi években kijelöltek számára.
Bizonyítani tudjuk, hogy eredményesen fel tudunk lépni a legerősebb páncéltörő erők ellen is”
– húzta alá a miniszter.
Szavai szerint sokat beszélnek arról, hogy a modern háborúban már minden a drónokon múlik, „megváltozott a csatatatér”, ám – mint mondta – ez nem így van, hiszen
a legfélelmetesebb fegyver továbbra is a harckocsi marad,
a harckocsik leküzdése továbbra is „kiemelt feladata minden haderőnek, amely komoly, elrettentő erőt akar képviselni”.
A magyar honvédség nagyon komoly mérföldkőhöz érkezett ma, bizonyítani tudjuk, hogy a páncélozott erők ellen hatékonyan fel tudunk lépni – mutatott rá a miniszter.
Böröndi Gábor vezérezredes, a Honvéd Vezérkar főnöke elmondta, hogy a magyar honvédség az orosz-ukrán háborúból levont tanulságok alapján beszerzett új eszközök és a régi páncéltörő eszközök harmonizációját mutatja be a gyakorlaton.
A páncéltörő képesség kialakítása az első lépés, a második lépés az lesz, amikor a pilóta nélküli eszközöket nemcsak célfelderítésre, hanem páncélozott célok megsemmisítésére használják. A harmadik lépés, amikor a pilóta nélküli eszközök elleni védelmet mutatjuk be, a negyedik pedig a tevékenység összehangolása – közölte.
Minden honvédségnek, így a magyarnak is rendelkezni kell olyan páncéltörő képességgel, amely
képes minél távolabbról pusztítani, megsemmisíteni a harckocsikat annak érdekében, hogy az adott védelmi vonal ép maradjon
– tette hozzá.
Böröndi Gábor hangsúlyozta: a magyar honvédség ma azt bizonyítja, hogy a haderőfejlesztési program során beszerzett eszközök használatát miként sikerült begyakorolni, egyúttal a magyar emberek megnyugtatása a cél, annak bizonyítása, hogy biztonságban vannak.
A hadgyakorlatról készült felvételeket alább tekintheti meg:
(MTI)