Nem vitás, hogy a felnőtt lakosságot is edukálnunk kell, ha az állatvédelemről van szó
Ovádi Péter állatvédelemért felelős miniszteri biztos a Mandinernek elmondta, nem szabad a kutya-macska-nyuszi háromszögre beszorítani az állatvédelmet.
Halálra éheztette kutyáját, fejbe lőttek egy másikat, egyet pedig a Sajóba dobtak – brutális szalagcímek és ez csak pár azok közül, amelyek idén történtek.
Nyitókép: Purple Collar Pet Photography/Getty Images
Az egyik legszívszorítóbb esetek azok, amikor az emberek védtelen állatokat bántanak, az ilyen tettek egyfelől nem védhetőek, nem kimagyarázhatóak, másfelől az elkövetőket súlyosan bünteti a Btk. 2022-től van érvényben a szigorítás, amely értelmében már az is bűncselekménynek számít, ha valaki csaléteket vagy mérget próbál kihelyezni állatok számára.
Az elkövető állatkínzó akár öt év szabadságvesztésre is ítélhető”
– mondta nemrég lapunknak pár hete Ovádi Péter, állatvédelemért felelős miniszteri biztos.
Ezt is ajánljuk a témában
Ovádi Péter állatvédelemért felelős miniszteri biztos a Mandinernek elmondta, nem szabad a kutya-macska-nyuszi háromszögre beszorítani az állatvédelmet.
Sajnos kis túlzással napi szinten lehet állatkínzással kapcsolatos híreket olvasni az interneten. Persze nem az a baj, hogy ezek a cikkek megírásra kerülnek, hanem hogy az alap bűneset megtörténik.
Vegyünk pár példát a közelmúltból:
És ezek csak azok az esetek melyek eljutottak a rendőrségre, az állatkínzások nagy része ugyanis nem kerül a hatóságok látókörébe, ugyanis sokan úgy állnak hozzá, hogy úgysem lehet elkapni az elkövetőket. Információink szerint Békés vármegyében is több, kutyák ellen elkövetett mérgezés történt az elmúlt hónapokban. Megkerestük a megyei rendőrséget, hogy az adataik szerint van-e rohamos növekedés a mérgezések tekintetében.
A nyomozás elrendelések száma alapján ezt nem tudjuk megerősíteni”
– küldte a Mandiner megkeresésére Békés Vármegyei Rendőr-főkapitányság.
A rendőrség megvizsgálta a 2023-as és 2024-es év első három hónapját, mindkét évre vonatkozóan a március 24-ig állatkínzás gyanúja miatt indított nyomozásokat tartalmazza az összegzésük. A tavaly elrendelt nyomozások közül egyet folytatott, az ideiek közül egyet folytat a Békéscsabai Rendőrkapitányság. A háromból egy eset történt Békéscsabán, amely két kutyát érintett. Az ebek rossz tartási körülményei miatt állatvédők tettek feljelentést.
A fentiek szerint 2023-ban hat, míg idén hét nyomozást rendelt el Békés vármegyében a rendőrség állatkínzás bűncselekmény gyanúja miatt”
– közölték.
Ezt is ajánljuk a témában
A férfit gyanúsítotti kihallgatása után őrizetbe vették, és előterjesztést tettek letartóztatása indítványozására.
Mint írták, a rendőrség tavaly a kérdezett időszakban elrendelt nyomozások közül kettőt zárt le vádemelési javaslattal, az idén indult nyomozások közül pedig még egyiket sem, kettő kivételével mindegyik eljárás folyamatban van. Megjegyezték, hogy Békés vármegyében az elrendelt nyomozások tapasztalata az, hogy leggyakrabban kutyák érintettek az állatkínzásos ügyekben. Hozzátették, hogy a rendőrség országszerte évek óta kiemelt feladatként kezeli az állatvédelem kérdését, az állatkínzás bűncselekmények felderítését.