Amikor a „Szabad-e locsolni” után egyből elsodor az ár – avagy maradjunk a húsvéti hagyományok útján
2024. április 01. 17:46
Ki akar kölnivel locsolni, ha akad a közelben szódásszifon, vödör, vagy akár tűzoltó tömlő, esetleg egy hajó is rendelkezésre áll.
2024. április 01. 17:46
4 p
0
3
116
Mentés
Nyitókép: Rákóczy Ádám/Kisalföld
A korosabbak azért még emlékeznek rá, hogy nem mindig a kölni élvezett előnyt, és bizony a locsolásnak a legények is megadták a módját. Akár kiöltözve, akár népies ruhában, akár csak lazán, de nem ritkán még a kilencvenes években is előkerültek a vödrök, sőt jól emlékszem, hogy kicsit korábban a budai kertvárosban is
szifonokkal felfegyverkezve indultunk körútra, a lányok pedig nevetve-sikoltva, majd ismét nevetve próbálták menteni magukat,
mikor a nyíló ajtónál három-négy kéz is lendült a vízzel teli eszközzel.
Nos, sok helyen a mai napig élnek a hagyományok, így az alábbi gyűjtés helyszínein is, ahol minden esetben egy a közös: a kölni mellett a víz kapta a főszerepet, a leányok pedig egyik városban sem hervadtak el.
Győrújbaráton például az Alföld.hu szerint húsvéthétfő alkalmából hagyományos módon locsolták meg egymást a Csobolyó néptáncegyüttes ifjai:
De a Sonline cikke alapján a szennai skanzenben sem maradt senki szárazon:
Ébredj, lélek, új örömre húsvét reggelén, győzött a sötétség hatalmán, s úrrá lett a fény. Nem rejti a sír mélysége, a Megváltó él, újjászületett az élet, s benne a remény!”
Tegye fel a kezét, aki valaha is locsolkodott egy vödörnyi vagy szódásszifonnyi vízzel! Illetve a kérdés adja magát a mai nap alkalmából? Ki hogyan locsolta meg a szeretteit és ismerőseit? Akadt festett tojás, hímzett kendő is jutalmul?
Mit jelent a Batthyány nevet viselni a XXI. században? Miként élnek velünk annak a kornak értékei és hagyományai, amikor még hercegek, grófok és bárók népesítették be a közéletet? Illetve mit nyújt a Fiatalok Batthyány Köre a legifjabb generációnak? Ezekről beszélgettünk a szervezet vezetőjével, Batthyány Boldizsárral. Interjúnk.
A mesemondás mindenkinek mást ad: művészetet, szeretetet, figyelmet, hagyományhoz való kapcsolódást – vallja a tízéves Meseszó Magyar Mesemondó és Szövegfolklór Egyesület elnöke. Interjúnk.
Én mindig elszomorodom, amikor évente egyszer a tudtomra adják, hogy ma van a magyar kultúra napja. Az év többi háromszázhatvannégy napján vajon mi van? Győrffy Ákos írása.
Egészen pontosan így vélekedik a publicista: „Az a személy, aki a pedofília hajlamának infernális terhével él le egy teljes életet úgy, hogy egyetlen gyermeket nem ront meg, és soha nem használ fel gyermekpornográfiát, a szememben egy hős.”