Ő lehet majd Orbán Viktor nemzetbiztonsági főtanácsadója
2024. március 12. 18:43
Sajtóinformációk szerint csütörtöki hatállyal nevezik ki a miniszterelnök új főtanácsadóját.
2024. március 12. 18:43
3 p
14
6
145
Mentés
Nyitókép: Fischer Zoltán / Miniszterelnöki Sajtóiroda
***
Orbán Viktor miniszterelnök március 14-i hatállyal Biró Marcellt, a Szabályozott Tevékenységek Felügyeleti Hatóságának elnökét nevezi ki nemzetbiztonsági főtanácsadójának az Index információi szerint. A portál úgy fogalmaz,
a nemzetbiztonsági főtanácsadó egyik fő feladata az lesz, hogy segítségével Magyarország képes legyen a háborús kihívásokat hatékonyan kezelni.
Ahogy arról korábban a Mandiner is beszámolt, a posztot létrehozó jogszabály szerint a miniszterelnök nemzetbiztonsági főtanácsadója a polgári nemzetbiztonsági és hírszerzési tevékenység, rendészeti, bűnmegelőzési, bűnügyi, közbiztonsági feladatok, valamint honvédelmi kérdések kapcsán tanácsával, illetve véleményével segíti a miniszterelnök, valamint a kormány tevékenységét és döntéseinek előkészítését.
A tisztségre a miniszterelnök nevezi ki az általa alkalmasnak tartott személyt, a kormányfő határozza meg a nemzetbiztonsági főtanácsadó illetményét. A főtanácsadónak, aki jogosult lesz diplomata útlevélre is, feladata lesz a Védelmi Igazgatási Hivatal („az általános politikai koordinációért felelős miniszter irányítása alá tartozó költségvetési szerv”) irányítása. A titokvédelem körében is egy kimondottan erős jogosítványt kap: elrendelheti, felülbírálhatja, megszüntetheti, illetve módosíthatja egy adat minősítését.
„Mintha büdös koldusok lennének, akik betévedtek egy menő bulira, ahonnan nem merik őket kidobnii”– Rod Dreher egyedüli konzervatívként a Nexus Intézet amszterdami fórumán járt.
Mi lesz a következményük a Magyar Péter-féle hangfelvételeknek? Elhozza-e Donald Trump a békét? Talpra áll-e az európai és a magyar gazdaság? Ezekről a kérdésekről vitatkozott a Mandiner Presszóban Dévényi István és Gajdics Ottó.
A magyar tudományos kutatói hálózat ökoszisztémáját a HUN-REN fogja össze, amely az Országgyűlésnek benyújtott tervezet szerint sajátos jogállású intézményé válik.
Afrika is igyekszik bekapcsolódni a mesterségesintelligencia-versenybe a hiányos infrastruktúra és finanszírozás ellenére. A kutatók azonban leszögezik, hogy semmiképpen sem úgy, ahogyan azt a Nyugat szeretné.
Na, meg vagyunk mentve, most már ilyenünk is van, hurrá. És akkor izguljunk együtt, mi lesz ezek után a Szabályozott Tevékenységek Felügyeleti Hatóságával.