(Nyitókép: AFP/ATTILA KISBENEDEK)
***
Azon nem feltétlenül kell fennakadni, amikor Dobrev Klára az Európai Szocialisták Pártjának római kongresszusán tájékoztatja a világ közvéleményét, hogy bezzeg egykor „a Baltikumtól a román és a bolgár tengerpartig, Lengyelországban, Szlovákiában és Csehországban mindenki úgy nézett ránk, magyarokra, hogy olyan életmódot és életszínvonalat akartak, mint amilyen nekünk volt”, csak aztán – „több mint tíz éve” –
jött egy „szélsőjobboldali populista” és a legutolsó helyre taszította vissza ezt a 2010-ig látványosan prosperáló országot.
Akadjanak fenn az ilyesmin a vélt vagy valós múltszépítésre oly kényes történészek, ha van idejük egy-egy családi legendárium gondos és szigorú fektcsekkelése között.
Arra azonban azért érdemes rácsodálkozni, amikor az Európai Unió statisztikai hivatala azt mutatja: nem várt területen sikerült az utóbbi években megelőzni még a skandináv bezzegországokat is.
Mégpedig a termékenységi rátában. Amelynek tekintetében leszögezendő ugyan, hogy örömködésre és pláne elégedettségre (különösen a legfrissebb KSH-számok fényében) semmiféle ok nincs, de mégiscsak tény, hogy
Európa demográfiai mélyrepülése közepette 2022-ben arányaiban Magyarországon született a hatodik legtöbb gyerek az Európai Unióban.
Jó, jó, csak a hatodik legtöbb – de ahhoz képest, hogy 2009-2011 tájékán még fixen a legutolsó helyen állt az ország, nem tekinthető eleve elrendeltnek ez a mostani helyezés. Igaz továbbá, hogy Románia és Csehország bezzeg még termékenyebb – csakhogy esetükben eleve magasabb volt a bázis.
Amint azt a Telegraph kiemeli, 2011-hez képest EU-szerte Magyarország tudta a leginkább feltornázni a vonatkozó mutatóját, méghozzá 27 százalékkal;
tényleg sok sikert minden dékásnak ahhoz, hogy erre a jelenségre találjon egy racionális Orbán-ellenes magyarázatot.
Mindeközben ugyanis a hagyományosan gyerekbarátnak ismert és kiszámítható körülményeket biztosító Svédország termékenységi rátája a 2010-es 1,98-ról fokozatosan 1,53-ra esett vissza (mínusz 29 százalék); Norvégiában 1,95-ről 1,41-re romlott az arány, a 2010-ig legtermékenyebb uniós tagállam, Írország pedig az Eurostat szerint 2,05-ről progresszíve 1,54-re tornázta le magát. Ausztria ezzel szemben lassan harminc éve stabilan beállt az 1,4 és 1,5 közötti tartományba; az érdemi változás csak annyi, hogy ezen belül az osztrák anyától születő gyerekek aránya 79 százalékra csökkent. Egyedül a franciák tartják magukat továbbra is derék gallként, 1,79-cel tündökölve a 2022-es európai rangsor elején – csakhogy a nemrégiben közreadott friss adataik szerint 2023-ban már ott is „csupán” 1,68 lett a termékenységi ráta, amely
egyetlen népességcsoportban mutat némi emelkedést: az „egyik szülő sem francia, és legalább az egyik szülő nem uniós állampolgár” kategóriában.
Mindez azonban akkor tanulságos igazán, ha körbenézünk, hol mivel indokolják ezt a gyászos folyamatot. Hiszen mondhatjuk, hogy nagyvonalúbb ellátórendszer kell, megnyerő szociáldemokrata kormány és sok-sok csillogó-villogó szülészet, attól majd megnő a gyermekvállalási kedv, de akkor mitől mutatkozik mégis ilyen mértékű visszaesés a bezzegországokban?