Tölgyessy Péter lerántotta a leplet Magyar Péter fondorlatos tervéről
A mostani műsorban is borsot tört Gulyás orra alá az egykori politikus.
Döbbenet! A szakértő arra is rámutatott, az ellenzék semmilyen alternatívát nem nyújt.
Miután a műsor elején Ruff Bálint elemző az ellenzéki vezetésű kerületek fejére olvasta, amiért nem foglalkoztak kiemelten az általuk kiadott sajtótermékekben a kegyelmi botránnyal, a kormány család- és szociálpolitikájának kielemzéséről szólt a Partizán-csatorna Vétó című műsorának minapi adása.
Ruff vendége ezúttal Szikra Dorottya szociológus volt, akinek a beszélgetés egy pontján nekiszegezte a kérdést: lát-e az ellenzéknél olyan valakit, aki a demográfiával kapcsolatosan kihívást intézne, alternatívát mutatna fel a kormányzati politikával szemben.
„Nagyon egyszerű lesz a válaszom: nincs. Egyáltalán nem látok ilyen szereplőt. Pedig ott a szaktudás és az elérhető adatbázisok, lehetne hova nyúlni” – fogalmazott az egyébként a bécsi CEU genderszakán is oktató Szikra. Felidézte,
legutóbb talán tíz éve az LMP-nek voltak értelmezhető, az egyszülős háztartásokra és a bölcsődék érintő javaslatai, azokra később komoly fejlesztésekkel reagált is a kormány. Se családpolitikában, se demográfiában nincs ellen-narratíva, szomorkodtak a stúdióban.
A számos kormánykritika mellett a beszélgetés egy pontján a közfoglalkoztatás is szóba került, azzal a némiképp meglepő felismeréssel, hogy a kormány intézkedései révén
igazán hátrányos helyzetű emberek tömegei számára indult meg egy új típusú integráció, hiszen több pénzük és munkájuk is lett a kistelepüléseken élő szegényeknek.
„Gondolom, ez hozhatott a Fidesznek népszerűséget” – jegyezte meg a szakértő, aki bár hozzátette, politikai „lojalitási hálózatok” alakulhattak ki, az érintettek számár egyfajta tartást adott a közmunka.
A mostani Fidesz-népszerűséget Szikra azzal magyarázza, hogy
megint egy gazdasági élénkülési periódus elején lehet az ország, az elmúlt években pedig a legkevésbé iskolázottaknak is jutott úgymond munka, rengeteg embert felszívott a munkaerőpiac, elkezdtek felfele menni, gyarapodni.
Persze, nyilván említésre kerültek az összeszerelő üzemek meg a kizsákmányolás, de elhangzott az is, a szociológiai mérések is azt mutatják, az emberek úgy érzik, mintha egy liftben lennének, ami megy felfele. Ezt ráadásul még a tavalyi inflációs kiugrás sem akasztotta meg.
A beszélgetés itt megtekinthető: