Elárulta Szijjártó, mikor kapcsolhatják rá a hálózatra a Paks II-t (Videó)

2024. március 12. 23:43

A paksi bővítés munkálatai jól haladnak, az év végére az első beton is lekerülhet a földbe, de hasonlóan fontos mérföldkő a zónaolvadék-csapda és a reaktortartály gyártása is, amelyek közül az első elkészült, míg a másik gyártása rövidesen megindul – jelentette be Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter kedden Budapesten.

2024. március 12. 23:43
null

Nyitókép: MTI/Illyés Tibor

***

Az MTI-hez eljuttatott közlemény szerint a tárcavezető a Roszatom orosz atomenergetikai vállalatot vezető Alekszej Lihacsovval közösen tartott sajtóértekezletén arról számolt be, hogy a jelenlegi menetrend alapján 

az idei év végére tudnak eljutni a rendkívül fontos mérföldkőnek számító „első betonig”

de ugyanilyen kritikus pont a két nagy tömegű nukleáris berendezés, az úgynevezett zóna-olvadékcsapda és a reaktortartály legyártása is.

Ennek kapcsán üdvözölte, hogy előbbi gyártása elkészült Oroszországban, így ősszel a leszállítására is sor kerülhet, ami nem lesz kis művelet, mert a tömege több mint 700 tonna, ez nagyjából tizenöt darab Airbus A320-as utasszállító repülőgépnek felel meg.

Ezt is ajánljuk a témában

A másik kritikus fontosságú, hosszú gyártási eszköz maga a reaktortartály, ennek a gyártása áprilisban kezdődik meg – tudatta. „Tehát a két kritikus eszköz tekintetében az egyik készen van, a másik gyártása pedig most kezdődik” – tette hozzá.

Szijjártó Péter arra is kitért, hogy jelenleg a talajszilárdítási munkálatok folynak 17 hektárnyi területen, ehhez 75 ezer cölöpöt kell lefúrni, amelyből nyolcezer már megvan. Majd hangsúlyozta, hogy ezt a munkát egy német vállalat végzi, és jövő év nyaráig kell elkészülni vele. „Körülbelül másfél millió méternyi furat lesz a földben. Na most, ha ez a munka nem a Földön, hanem a Plútó nevű bolygón történne, akkor ennyi furattal a Plútó felszínétől annak a magjáig tudnánk eljutni, csak hogy érzékeljük a mértékeket” – fogalmazott.

„Szeretném önöket tájékoztatni arról, hogy a paksi beruházás munkálatai jó ütemben és folyamatosan haladnak, és 

továbbra is tudjuk tartani azt a tervünket, hogy a következő évtized elejére a két új blokkot rá tudjuk kapcsolni a hálózatra” 

– közölte.

A miniszter ezután hangsúlyozta, hogy az elmúlt időszak európai és globális válságai jól demonstrálták, hogy azok az országok vannak biztonságban, amelyek maguk tudják fedezni az energiaszükségletüket. „Így tehát Magyarország energiabiztonságának növelése érdekében is arra van szükség, hogy növeljük a saját energiaelőállítási kapacitásunkat” –  mondta.

Mint a tárcavezető rámutatott: hazánk földrajzi és természeti adottságaiból kifolyólag ez elsősorban a nukleáris energiatermelési kapacitások fejlesztésével lehetséges, a paksi bővítéssel így olcsón, biztonságosan és fenntartható módon lesz biztosítható az ország működtetéséhez szükséges áram egy jelentős része.

Szijjártó leszögezte azt is, hogy a paksi bővítés igazi nemzetközi projekt, hiszen az orosz fővállalkozó mellett német, francia, osztrák, svéd és amerikai szereplők is találhatók az alvállalkozói láncban.

„A paksi telephelyen az atomerőmű beruházásának munkálatai folyamatosan haladnak, nincs akadálya annak, hogy az idei esztendő végére az első betonig eljussunk, nincs akadálya annak, hogy a következő évtized elején a két új blokk a magyar energiaellátási hálózatra rákapcsolódjon” – összegzett.

A külügyminiszter megosztott egy videót is a munkálatokról Facebookján, ami alább tekinthető meg:

Ezt is ajánljuk a témában

Jól halad Paks II. építése, biztosított az orosz nukleáris fűtőanyag

Pénteken a világ két távoli pontján is téma volt Paks II. New Yorkban az ENSZ-közgyűlés keretében megrendezett magyar–orosz külügyminiszteri találkozón is szóba került az épülő erőművi blokkok ügye, másrészt a helyszínen, Pakson tekintette meg Alekszej Lihacsov, a Roszatom vezérigazgatója a kivitelezési munkálatokat.

 

Összesen 162 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Reszelő Aladár
2024. március 13. 11:09
Ez a beruházás akkor lett rendben, amint a nemzetközi szereplők is megkapták a saját részesedésüket.
contractor-2
2024. március 13. 08:55
Az oroszoknak nagyon érdekükben áll, hogy minden határidőre menjen, sőt annál hamarabb is, mert ez nekik EU referenciát jelent. Itt igazából a nyugati cégek és kormányok kavarhatnak be, de ők nagyon.
Obsitos Technikus
2024. március 13. 07:14
Gondolom a megépülése után 2-3 évvel. Ez az átlag. Az oroszok jelenleg négy ilyen blokkot építenek egyszerre, és a földmunkák befejezésétől üzemkész állapotig 60 hónapra vállalják. Bár különböző készültségi állapotban vannak az épülő blokkok, de ezt minden esetben tartani látszanak. Utána egy csomó teszt, engedélyezés külön-külön a fő egységek átadás, majd az első fűtőanyaggal a nukleáris, vezérlési tesztek, és egy kb. fél éves, nem kereskedelmi áramtermelés következik alacsony teljesítményen.
gyzoltan-2
2024. március 13. 07:09
Na ez a "sikertörténet" Szijjártó! Vele kapcsolatban jobban érdekelne, hogy miként zajlott az USA undorító követének állítólagos megfedése! -de nem! Sokat elárul, az elhallgatás gyakorlása... Állami szinten már az sem zárható ki, hogy a kártérítés mértéken gondolkodnak a meghurcolt szegény zsidó Antifa terroristák kapcsán..!
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!