Clinton Magyarország NATO-csatlakozásáról: Kockázatos döntés volt, de jó beruházásnak bizonyult

Nem mindenki támogatta – fejtette ki felszólalásában Bill Clinton.

Huszonöt éve ezen a napon adta át Martonyi János külügyminiszter Madeleine Albright amerikai külügyminiszternek a magyar csatlakozási okiratot.
Nyitókép: Getty Images
***
Magyarország NATO-csatlakozásának 25. évfordulójára emlékeznek kedden az Egyesült Államokban, a Missouri állambeli Independence városában, ahol 1999. március 12-én hivatalosan véglegessé vált Magyarország, valamint Lengyelország és Csehország belépése az Észak-atlanti Szerződés Szervezetébe.
Huszonöt éve ezen a napon adta át Martonyi János külügyminiszter Madeleine Albright amerikai külügyminiszternek a magyar csatlakozási okiratot. Az erről szóló jegyzőkönyvet a két külügyminiszter írta alá Independence város Truman elnöki könyvtárában, és ezt követően vált hatályossá a magyar teljes jogú tagság
– valamint hasonlóképpen a lengyel és a cseh belépés is.
A NATO 75 évvel ezelőtti megalakulásakor Harry S. Truman volt az Egyesült Államok elnöke, akinek kulcsszerepe volt a védelmi szövetség létrehozásában. Az egykori elnök nevét viselő könyvtár azért a Missouri állambeli Independence-ben található, mert az egykori katonából lett politikus ott nőtt fel, és politikai pályája is onnan indult.
Bill Clinton volt amerikai elnök Csehország NATO-csatlakozásának 25. évfordulója alkalmából kedden, a prágai Hradzsinban megtartott biztonságpolitikai konferencián úgy fogalmazott, hogy
Magyarország, valamint Lengyelország és Csehország belépése a NATO-ba „kockázatos döntés volt, nem mindenki támogatta”.
Hozzátette: az idő megmutatta, hogy „ez egy jó beruházásnak bizonyult, amely megerősítette a NATO-t”.
Ezt is ajánljuk a témában
Nem mindenki támogatta – fejtette ki felszólalásában Bill Clinton.
Ezt is ajánljuk a témában
A NATO 1999-es bővítését ünnepelték együtt Prágában.