Nemzetgazdasági miniszter: Idén kiemelt figyelem hárul a költségvetés egyensúlyára

2024. február 04. 13:59

Nagy Márton a problémát az exportban és a német gazdaságban látja, amelyik szenved és hatással van ránk.

2024. február 04. 13:59

Az Indexnek Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter elmondta: „a Magyar Nemzeti Bank az inflációt figyeli, ugyanakkor

 ha az inflációs adatokra sem csökkent gyorsabb ütemben, ráadásul ezzel képes lenne a növekedést is támogatni, akkor nem értem, hogy a jegybank mi alapján működik.”

A miniszter a  jegybank függetlenségének hangsúlyozása mellett arra is kitért, hogy idén meg kell találni a költségvetési egyensúly és a gazdasági növekedés közötti összhangot. Szerinte a tavalyi anticiklikus költségvetési politika helyes volt, hiszen segítette a növekedést, és nem hagyta, hogy mély recesszióba csússzon a magyar gazdaság.

Elmondta: 

idén a költségvetési egyenleg 4,5, jövőre 3,7, később pedig 3 százalék lehet. 

Tehát nem gyorsabban és nem lassabban, hiszen így van meg a növekedés és a költségvetési egyensúly összhangja – összegezte.

Vannak előzetes információk, mondta. Hangsúlyozta: „Tavaly visszaesést láttunk a gazdaságban. Sajnos az előzetes adatok alapján 2023 utolsó negyedévére vonatkozóan azt látjuk, kisebb megtorpanás van a harmadik negyedéves GDP-növekedéshez képest. Ám 

a szolgáltatási szektor folyamatosan javul, ahogy a bizalmi indikátorok is.

 A problémát az exportban és a német gazdaságban látom, utóbbi szenved, és recesszióba csúszott.”

Az Indexnek nyilatkozó elemzők arról számoltak be, hogy stagnált az eurózóna gazdasága a negyedik negyedévben: ezzel épphogy elkerülte a recessziót. Az eurózóna gyengélkedése kedvezőtlen Magyarországra nézve. A magyar export legnagyobb felvevőpiaca ugyanis az Európai Unió, azon belül is elsősorban Németország.

A nemzetgazdasági miniszter elmondta: „amikor egy kormányzati szereplő nyilatkozik a kamatpolitikáról, akkor az nem azt jelenti, hogy nyomást helyezünk az MNB-re. Egyszerűen csak arról van szó, hogy 

a gazdaságpolitika nem értelmezhető a monetáris politika nélkül”. 

Ez kultúraváltást is jelent, hiszen a monetáris politika értelmezése nélkül magát az egész gazdasági környezetet, gazdaságpolitikát nem lehet értelmezni, magyarázta. 

Nagy Márton szerint a gazdasági növekedés támogatása még messze van a jegybank oldaláról. „Az MNB az inflációt figyeli. Ugyanakkor ha a sokkal kedvezőbb inflációs adatokra sem reagál gyorsabb, nagyobb ütemű kamatcsökkentéssel – amivel ráadásul képes lenne a növekedést is támogatni –, akkor nem értem, hogy a jegybank mi alapján működik. Most egyelőre vakarom a fejem, hogy mi a helyzet.”

Leszögezte: a bankok nagyon konstruktívak. A tárcavezető szerint kifejezetten érdekes tapasztalat, hogy 

a jegybankkal szemben a bankrendszer sokkal jobban érti a növekedés helyreállításának szükségességét,

 és hogy miért kell a hitelkamatokat gyorsabban csökkenteni.

 


 

 

Összesen 21 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Namond
2024. február 05. 15:28
"A két típusú nyers kőolaj - Ural/Brent - piacán tapasztalható árkülönbség jelentős mértékben nőtt, hiszen míg február 23-án a Brentet még alig 1,64 dollárral adták drágábban, addig június 10-ére az árkülönbség 34,4 dollárra hízott. Ez közel 21-szeres növekedés, az árkülönbözet eléri az Ural nyerskőolaj árának harmadát, a Brent esetében pedig a negyedét. Ez teremtett lehetőséget arra, hogy egyes cégek extraprofitra tegyenek szert, hiszen az olajipari vállalatok egy része a finomított olajtermékeik árait a Brent nyersolaj jegyzéséhez kötik, annak ellenére is, hogy a termelésükhöz a Brent-nél olcsóbb nyersolajat is használhatnak. Erre példa a hazai Mol, ahol a finomításhoz nagyobbrészt az orosz Ural nyersolajat használják, így miután a békeidőkben jellemző hordónkénti 5 dollár Ural-Brent árkülönbség hirtelen 30-35 dollárra emelkedett, az jelentős extrabevételt generál." - by Világgazdaság A MOL árképzési gyakorlata sérti a számviteli törvényt és nem a törvényen kellene változtatni.
Namond
2024. február 05. 03:09
"Érdekes, hogy a szomszédainknál is jelen lévő nemzeti olajvállalat, a Mol kútjain mennyibe kerül az üzemanyag nálunk, illetve a környező országokban. Kérdeztük ezt tőlük is, de választ nem kaptunk arra hivatkozva, hogy árazási kérdésekben sosem nyilatkoznak. Jobb híján a Fuelo.net nemzetközi üzemanyagár-gyűjtő oldal átlagáradatait vettük alapul, az átlagárakat az MNB középárfolyamával számítva át forintra. Az rajzolódott ki, hogy február elsején a nyolcból három ország Mol-kútjain (Románia, Szlovénia, Horvátország) volt olcsóbb a benzin, mint Magyarországon. A gázolajat pedig az osztrák és szerb kutak kivételével mindegyik országban kevesebbért mutatták a Mol-kutakon, mint nálunk." - by Grád Ottó Ne feledjük, hogy az olcsó orosz olaj árelőnye nem a lakosságnál landol, hanem azt a feldolgozáskor túlárazTATVA, a különbözet 95%-át adóként beszedő a tolvaj nindzsa kormánynál. Ez drágít mindent amit szállítani, szárítani, főzni kell, és a megemelt ár megemelt ÁFA bevételt is okoz.
Pelso j.
2024. február 04. 18:36
Legalább a látszatra adnátok, Marci.
Namond
2024. február 04. 15:17
Több energiahordozó jövedéki adóját már kormányrendeletben felemelték, de akkor még úgy, hogy ezeket extraprofitadónak nevezték el. Az akkori adókulcs megmarad, csak most más törvénybe írják, így nem extra lesz ez után, hanem a normál adószint: A fűtőolajra tüzelő-, fűtőanyagkénti kínálás, értékesítés vagy felhasználás esetén kilogrammonként 5,375 forint lesz a jövedéki adó (a különadó-rendelet előtt 4,655 forint volt). Ha üzemanyagként kínálják, akkor nem változik az adó, kilónként 116 forint marad. Az LPG-re az adó közúti járművek üzemanyagaként marad 95,8 forint kilónként, egyéb motorikus célra viszont 14,685 forint lesz kilogrammonként (a különadók előtti 12,725 helyett). A földgázra közúti járművek üzemanyagként normál köbméterenként 28-ról 32 forintra, egyébként kilowattóránként 0,3038-ról 0,3492 forintra nő az adó. A villamos energiára megawattóránként 310,5-ről 358,5 forintra nő az adó, szénre pedig kilónként 2,516-ról 2,905 forintra.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!