Ismert homoszexuális közéleti szereplőket és influenszereket látott vendégül David Pressman (FOTÓK)
A pride hónap alkalmából tartott vacsorán jelen volt Ungár Péter és WhisperTon is.
Másfél éve tölti csak be a nagyköveti pozíciót a hazánkba delegált amerikai nagykövet, mégis nagy nyomot hagyott már, összeszedtük őket!
Már kinevezésekor is berúgta az ajtót David Pressman amerikai nagykövet, ugyanis megbízólevelét nem mással, mint férjével és két, közösen nevelt gyerekükkel érkezett meg a Sándor-palotába, amelyről nem volt rest posztolni sem Twitter-oldalára. Az azóta eltelt időben pedig több fronton is intézett támadást a hazai vezetés ellen, a helyzet mostanra odáig fajult, hogy Szijjártó Péter külgazdasági- és külügyminiszter szerint a nagykövet a megosztott ellenzék valódi vezetője.
Pressman regnálása alatt előszeretettel jár PR-eseményekre, tavaly ősszel volt Békéscsabán a Kolbászfesztiválon, ahol beállt kolbászt gyúrni, valamint rendszeres vendége a Pride-megmozdulásoknak is, ahol rendre az első sorban szokott a tömeggel vonulni.
Ezt is ajánljuk a témában
A pride hónap alkalmából tartott vacsorán jelen volt Ungár Péter és WhisperTon is.
De Pressman politikai munkája a meghatározó, az alapján pedig kijelenthető, a diplomata nem riad vissza attól, hogy haladva az amerikai mainstreammel néha páros lábbal száll bele a magyar belpolitikai döntésekbe, vagy akár egyesek érzékenységébe. Történt ugyanis az, hogy egyik beszédében az Egyesült Államok nagykövete azt találta mondani a hazánkat évtizedekig sanyargató szovjet erőkkel kapcsolatban, hogy ők felszabadítók voltak. Először a szovjetek valóban felszabadították Magyarországot a nyilas-náci elnyomás alól, csak utána elfelejtettek hazamenni a rendszerváltásig.
Kapcsolódó vélemény
Ezt hallgatta egy elnyomott nemzet évtizedekig. A nagykövet végleg leszerepelt.
A tavalyi CPAC konferenciasorozat alkalmából azt találta mondani a nagykövet, hogy „Magyarországon sajnálatos módon buzgón beszélnek egy bizonyos álkultúrharcról. Ugyanakkor a szomszédban valódi háború zajlik, ahol ezrek halnak meg Vlagyimir Putyin agresszív háborújában”.
Az egyik legnagyobb megbotránkoztatást azonban az okozta, hogy tavaly ősszel meghívta hagyományos széder-esti vacsorájára Gyöngyösi Mártont, a Jobbik elnökét. Mint ismert, az országgyűlési képviselő volt az, aki 2012-ben parlamenti felszólalásában azt indítványozta, készüljön lista a zsidó származású képviselőkről, hiszen ők potenciális nemzetbiztonsági kockázatot jelenthetnek. A Jobbik jelenlegi elnöke korábban arra kérte a kormányt, mérje fel
„azt, hogy az itt élő, és különösen a magyar Országgyűlésben és a magyar kormányban hány olyan zsidó származású ember van, aki bizonyos nemzetbiztonsági kockázatot jelent Magyarország számára”
Az óriási botrányt gerjesztő kijelentés után meghívni az egyik legfontosabb zsidó vallási eseményre meghívni Gyöngyösit igencsak meredek politikai lépés volt, amely után zsidó vezetők is egy emberként ítélték el a nagykövet tettét.
Ezt is ajánljuk a témában
A Jobbik elnöke tíz éve anticionista gyűlésen szólalt fel, most a szédert ünnepli zsidó vezetőkkel és az amerikai nagykövettel.
Az ominózus vacsorán ott volt Heisler András, a MAZSIHISZ elnöke, aki szerint csak azért nem állt fel az asztaltól, mikor meglátta Gyöngyösit, mert nem akarta megsérteni a meghívó nagykövetet. Pressman később azzal indokolta Gyöngyösi meghívását, hogy pont azért invitálta meg, mert korábban antiszemita volt. A héten szivárgott ki Gyöngyösi egy korábbi email-levelezése, amiben a jobbikos politikus azt írta párttársának Orbán Viktorról, hogy
„Legszívesebben azt írtam volna, hogy egy cionista bérenc, a lubovicsi (sic!) szekta foglya, de ebből nem biztos, hogy jól ki lehet jönni”.
A botránnyal kapcsolatban a Mandinernek Szalai Kálmán, a TEV főtitkára azt mondta: „ilyen kijelentések az elkövetőikkel együtt a politikai közélet szemétdombjára valók”. A Magyar Nemzet megkereste az amerikai nagykövetséget, a legújabb botrány kapcsán, azonban a máskor nagyon szószátyár sajtóosztály annyit írt csak vissza, hogy:
Köszönjük a megkeresést. Az ön által felvázolt ügyet nem kommentáljuk”
Ezt is ajánljuk a témában
A budapesti amerikai nagykövetség semmit sem reagált Gyöngyösi Márton ügyére.
A februárban életbe lépett szuverenitásvédelmi törvénnyel kapcsolatban is markáns véleménye volt Pressmannek, ugyanis korábban azt közölte, „Amennyiben ez a törvényjavaslat a független civil társadalom és a médiaszervezetek kriminalizálására vagy megfélemlítésére irányulhat, az nagyon veszélyes. Remélem, hogy Magyarország nem ezt az utat választja”. A diplomata megjegyezte: aggódik a törvény miatt. Januárban már arra változtatta álláspontját, hogy a törvény drákói eszközöket ad a kormánynak a másként gondolkodók megfélemlítésére.
Nyitókép: MTI/Kovács Tamás