Új Gripenekről egyezett meg Orbán Viktor és a svéd miniszterelnök
Meghosszabbították az eddigi Gripen-szerződést és négy további Gripent szerez be Magyarország.
Jelentős előrelépés és összhangban van a kormány haderő-fejlesztési céljaival az újabb Gripen vadászgépek beszerzése, amelyről pénteken állapodott meg Magyarország és Svédország. Mutatjuk, mit kell tudni a Gripenekről.
A védelmi együttműködés terén két fontos megállapodást is aláírt pénteken Orbán Viktor magyar és Ulf Kristersson svéd miniszterelnök. Az együttműködés keretében négy új Gripen vadászrepülőt szerez be Magyarország, valamint a korábbi Gripen-szerződést is meghosszabbította a két ország. A Gripenekhez kapcsolódó logisztikai szolgáltatásokról is új szerződés született, beleértve a kiképzéseket is. Emellett megállapodás született egy mesterséges intelligenciát kutató és fejlesztő intézetről is a Gripeneket gyártó SAAB részvételével.
Ezt is ajánljuk a témában
Meghosszabbították az eddigi Gripen-szerződést és négy további Gripent szerez be Magyarország.
Magyarország és Svédország több mint száz éves közös diplomáciai múlttal bír, napjainkban a gazdasági és kereskedelmi kapcsolatok a leghangsúlyosabbak. Kiemelten fontos a svédekkel a rendszerváltás után kialakult védelmi- és biztonságpolitikai együttműködésünk is.
Jelenleg a Gripen az egyedüli vadászgéptípus a Magyar Honvédség flottájában.
A rendszerváltást követő években többször is felvetődött, hogy a svéd SAAB gyárat is magában foglaló Wallenberg csoporttal együttműködve Magyarországon gyártsanak Gripen-alkatrészeket, ám ezek a tervek nem valósultak meg. A Gripenek mellett először 1995-ben foglalt állást hazánk, egy szándéknyilatkozat formájában. A beszerzésre ugyanakkor az első Orbán-kormány 1998-as hivatalba lépéséig várni kellett. A magyar kormány a beérkező ajánlatok közül végül a sokak által befutónak gondolt holland F-16-ososok helyett tizennégy JAS-39 Gripen beszerzése mellett döntött – idézte fel az Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány.
A tizennégy Gripen beszerzéséről szóló, és az ehhez kapcsolódó megállapodások 2001-ben léptek életbe. A teljes flotta 2008-ban állt hadrendbe, 2010 óta pedig – a MIG-29-esek kivonásával – a Gripen maradt a magyar légierő egyeduralkodó típusa. Az újabb Gripenek beszerzése régóta szerepelt a kormány tervei között, a haderő-fejlesztés fontos részeként.
A JAS-39 Gripen egy könnyű, egyhajtóműves, többfunkciós vadászrepülőgép, amelyet a svéd Saab csoport gyárt. 1997-ben állították hadrendbe a Svéd Légierőnél. Magyarországon kívül Svédország, Csehország, Brazília, a Dél-afrikai Köztársaság és Thaiföld légierejében üzemelnek Gripenek. A jelenleg a Magyar Honvédség kötelékébe tartozó 14 darab JAS-39 Gripen C/D vadászrepülőgépet Svédországtól lízingeljük – idézte fel az Oeconomus.
A Gripen beszerzés a rendszerváltás óta a Magyar Honvédség legnagyobb haderőfejlesztése volt, amely egyben a keleti haditechnológiával való szakítás volt. A Gripenek logisztikai támogatására vonatkozó szerződés 2026-ig szól, ezt követően a vadászgépek végleg magyar tulajdonba kerülnek.
Horváth József biztonságpolitikai szakértő a Hír Tv-nek kiemelte, hogy a Gripen-üzlet mindkét fél számára előnyös lehet, hiszen a svéd hadiipar is nyer vele és a magyar honvédség is így erősebb képességekkel rendelkezik. Ezek a repülőgépek többfunkciósak: alkalmasak levegő-levegő harcra, csapásmérésre földi célpontok ellen, de szárazföldi műveletek fedezésére is kiválóan alkalmasak. Előnyük, hogy nagyon egyszerűen átfegyverezhetőek, tehát gyorsan, könnyen lehet a flottát újabb feladatokra is felkészíteni.
Szalay-Bobrovniczky Kristóf honvédelmi miniszter a Gripen-üzletről elmondta, ezzel erősödik Magyarország légierejének képessége, az ország légterének nemzeti- és NATO-elvárások szerinti védelme. A csúcstechnológiás, többfunkciós harcászati repülőgép kiemelkedő tulajdonságokkal rendelkezik, mind a légiharc, mind a földi célpontok elleni hatékonyság, mind pedig az üzemeltetés terén.
Ezt is ajánljuk a témában
Szalay-Bobrovniczky Kristóf kiemelte, hogy az új beszerzések által erősödik Magyarország légierejének képessége.
Nyitókép: Getty Images