Ursula von der Leyen kimondta: Brüsszel az LMBTQ-jogokhoz köti az uniós forrásainkat
Az Európai Bizottság elnöke az EP plenáris ülésén beszélt.
Csütörtökön szavaz az Európai Parlament Cseh Katalinék javaslatáról. Van benne minden, ami a liberális szem-szájnak ingere: pénz- és szavazati jogmegvonás Magyarországtól, meg persze temérdek ismerős vád.
A jelek szerint az Európai Parlament balliberális képviselőinél nagyon beakadt, hogy az Európai Bizottság csaknem kétévnyi tárgyalás, számos leegyeztetett törvénymódosítás és kompromisszum után a Magyarországnak járó kohéziós pénzek egy részének, 10,2 milliárd eurónak a felfüggesztését feloldotta. Ráadásul úgy, hogy a magyar hallgatók és kutatók, akik erről az egész vitáról végképp és biztosan nem tehetnek, továbbra is el vannak zárva az európai egység egyik legszebb példájának számító Erasmus- és Horizont-programoktól.
Utóbbi döntést az elvileg a magyarok érdekeit képviselni hivatott momentumosok hathatós közreműködésével az EP már kedden megerősítette, a szerdai napot pedig ismét Magyarország szapulásával töltötték Strasbourgban,
Verhofstadt, Weber, Freund és társaik megint előadhatták a szokásos műsorukat.
Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság a hazánkkal született részleges megállapodás miatt felkérdezett, búcsúzó elnöke láthatóan bizonyítási kényszer által vezérelve megerősítette a korábban eltagadott feltételt:
ha nincsenek extra LMBTQI-jogok, azaz marad a gyermekvédelmi törvény, nem lesz több támogatás.
Ezt is ajánljuk a témában
Az Európai Bizottság elnöke az EP plenáris ülésén beszélt.
Hol van már a jogállamisági mechanizmus elfogadása idején hangoztatott érv, amit itthon is visszhangoztak a brüsszeli mainstream honi érdekvédői, nevezetesen hogy csakis az EU pénzügyi érdekeinek védelmében van szükség az új eszközre? Ezek szerint mégis a magyar kormánynak volt megint igaza, amikor attól óvta a közösséget, hogy ideológiai, ráadásul tagállami hatásköröket érintő kritériumokhoz kössön pénzügyi kérdéseket? Nagyon úgy tűnik.
Az Orbán-fóbiából politikai tőkét kovácsolgató német zöld Daniel Freund is rátett egy lapáttal,
pajtásaival perelnék a hazánkkal kötött megegyezéseket – alighanem nagyon ráérnek.
És akkor itt van a legújabb, immár harmadik dobása a Magyarország-hetet tartó uniós nagymestereknek, egy határozati javaslat, amit terveik szerint el is fogadnának csütörtökön. A dokumentum legfrissebb változatának láttán alighanem elégedetten csettinthet Rui Tavares és Judith Sargentini is, a szerzők alighanem sokat merítettek az ő munkásságukból.
Az egyik sommás megállapítása a szerzőknek természetesen nem más, mint hogy a magyar kormány miatt évek óta romlik a jogállamiság,
továbbra is számos az aggály meg a probléma. Mintha csak a Human Rights Watch legújabb jelentéséből másolták volna: egyre rosszabb helyzetben vannak hazánkban a kiszolgáltatott csoportok, illetve a nők, az LMBTQ-személyek, a migránsok és a menedékkérők. Valamennyien alapvető jogsértésekkel kénytelenek szembenézni, ráadásul a független intézményekre nem számíthatnak, nincs munkavédelem. És mifelénk még a környezetet is rombolják.
Ezt is ajánljuk a témában
Elérhető a Human Rights Watch ítészeinek friss jelentése, amelyben Magyarország is kapott egy külön fejezetet. Kacsoh Dániel írása.
A jelentéstevőknek nem tetszik a szuverenitásvédelmi törvénycsomag, ahogy az sem, hogy Magyarország az uniós költségvetés és a NextGeneretionEU-alapok révén a támogatási rendszer „egyik legnagyobb kedvezményezettje”. Írják ezt úgy, hogy a hét évre szóló 32 milliárd euróból épphogy megkapnánk 10-et, azt is vissza akarják venni az EP felhevült képviselői.
További érveik: Magyarország ellenállása miatt decemberben az Európai Tanács nem tudta elfogadni, hogy a közös költségvetés terhére 50 milliárd eurót kapjon a következő években Ukrajna, így megszakadhat az oda áramló támogatás folytonossága, ami „súlyos stratégiai következményekhez vezethet az Európai Unió számára”. És persze ide kívánkozott a mindent elsöprő tudományos indoklás: „Az elmúlt évtizedben Magyarország választási autokráciává, hibrid rezsimmé vált a releváns mutatók szerint.”
Ebből pedig a következő javaslatot hozzák a kampányra ráforduló EP-képviselők: elítélik a magyar kormányt, mert szerintük folyamatosan aláássa az EU alapértékeit, mély aggodalmukat fejezik ki a demokrácia további eróziója, valamint a jogállamiság és az emberi jogok helyzetének romlása miatt, különös tekintettel a szuverenitásvédelmi csomag elfogadása miatt.
Mélységesen csalódtak az EP-képviselők, hogy az Európai Tanács nem ért el érdemi előrelépést a 7-es cikkely 1. bekezdése szerint (a hazugságokkal teleszórt Sargentini-jelentés nyomán) indult eljárásban, ezért felszólítják az állam- és kormányfők testületét, tegyenek végre lépéseket, marasztalják el hazánkat, no meg tartsák tiszteletben a Parlament „szerepét és hatásköreit”. Követelik, állapítsák meg, hogy Magyarország súlyosan és tartósan megsértette-e a 2. bekezdés szerinti uniós értékeket, márpedig az ennek alapján hozható legsúlyosabb intézkedés az érintett tagállam szavazati jogának felfüggesztése a tanácsban.
Ezt is ajánljuk a témában
Az Európai Unió Bírósága ítélete csak tovább erősítette az uniós intézményekkel szembeni kételyeket.
Természetesen „határozottan elítélik” Orbán Viktort, különösen az ukrajnai segélycsomag csúszása miatt, hozzátéve, az Unió „soha nem engedhet a zsarolásnak”. Ragaszkodnak Ukrajna finanszírozásához, s felszólítják az ET-t, a február elsejei ülésen hozzanak ennek megfelelő megállapodást.
Az tetszik az EP-képviselőknek, hogy az EB jelezte, továbbra is aggódik Magyarország miatt, s egyelőre nem küld több pénzt – amit tehát nyíltan, az LMBTQ-ügyben és a migráció kapcsán a magyar álláspont feladását követelő Ursula von der Leyen elnök is beismert a szerdai „vitában”. Azt viszont
nagyon, de nagyon sajnálják, hogy azt a bizonyos 10,2 milliárd eurót megkapjuk, mondván, a kiszabott feltételek valójában nem teljesültek, az EP-t „nem tájékoztatták megfelelően a folyamat során”.
Az ügyben nagyjából egy évig tárgyaló és vizsgálódó Bizottsággal szemben ők úgy látják, hiába a magyar reformok, igazságszolgáltatásunk továbbra sem felel meg a „bírói függetlenségnek az alapszerződésben rögzített, hazai és nemzetközi szakértők által lefektetett normáknak”.
Továbbá újfent felhívják a Bizottságot, ne merjen akár egyetlen eurócentet sem küldeni a koronavírus utáni helyreállítást célzó alapból, vagyis az RRF-ből nekünk. Előbb teljesítsük a szupermérföldköveket, bizonyítsuk azok „fenntarthatóságát a gyakorlatban is”. Mielőtt folyósítanák a forrásokat, fel kell számolni a „rendszerszintű problémákat”.
Ha majd aztán mégis jönnek a pénzek, azokhoz „egyenlő hozzáférést kell biztosítani az egyének, a vállalatok, a civil társadalom, a nem-kormányzati szervezetek, továbbá a helyi és regionális hatóságok számára”. A határozati javaslat elítéli a „Magyar Tudományos Akadémiával, az újságírókkal, a politikai pártokkal és a civil társadalommal, valamint bizonyos ágazatokban működő társaságokkal szembeni, rendszerszintű diszkriminatív gyakorlatokat”. Hogy pontosan mire gondolnak a hölgyek és az urak, azt nem részletezik. Így van, és kész!
Teljes nyugalommal leírják a dokumentumban azt is, hogy hazánkban „manipulálják a közbeszerzéseket”, bármiféle konkrét bizonyíték vagy indoklás nélkül.
Követelik továbbá, hogy vegyék el Magyarországtól a 2024 második félévében esedékes soros elnökséget, arra pedig sürgősen találjon garanciát az ET, nehogy Charles Michel EP-be történő távozása miatt egy időre Orbán Viktor legyen a vezető testület elnöke. Figyelmeztetnek továbbá: a Parlament is intézkedhet, ha nem sikerül erre megoldást találni, továbbá a határozat „felhívja a Tanács elnökét és a tagállamokat, hogy haladéktalanul kezdjék meg a tanácsi döntéshozatali folyamat reformjára irányuló eljárásokat annak érdekében, hogy véget vessenek a vétójoggal való visszaélésnek és a zsarolásnak az európai intézményekben”.
Ha mindez nem lenne elég, felszólítják az EP jogi bizottságát, a „lehető leghamarabb tegye meg a szükséges lépéseket” az Európai Bíróságnál, nehogy a Bizottság a feltételek teljesítése nélkül forrásokat küldjön Magyarországnak. Vagyis az EP lényegében bepereli az EB-t, ahogy arra már Freund úr a szerdai EP-anzikszon oly hevesen utalni méltóztatott.
Foglaljuk össze:
És még van hova fokozni! A Magyar Nemzet cikke szerint a csütörtöki szavazás előtt még érkeztek módosítók is a befagyasztott forrásokról szóló határozati javaslathoz, a Baloldal frakciójából a soros elnökségünk azonnali elvételét követelik, a Renew pártcsalád, illetve Cseh Katalin és Moritz Körner részéről pedig jutott fenyegetés a kifutóban lévő Bizottságnak is: ha a Magyarországnak szánt források felszabadítása megismétlődik, úgy a Parlament bizalmatlansági indítvány útján megvonja a Bizottságtól a bizalmat.
Hát így.
Az aláírók között pedig ott találjuk Körner és Cseh mellett Sophia in ’t Veldet, Gwendoline Delbos‑Corfieldet és persze Daniel Freundot.
A jelek szerint az Európai Parlamentben nem unatkoznak, bár ezt a tevékenységet munkának aligha lehet nevezni. Talán aknamunkának.
Mindenesetre jól megfizetik.
Nyitóképünkön: Ursula von der Leyen, Mandiner-grafika