Fleck Zoltán elárulta, hogyan lehet visszaállítani a jogállamot: kormányváltással
2024. január 23. 11:10
A korábban a feles többséggel való alkotmányozás mellett érvelő jogtudós, egyetemi tanár „fantasztikus külső példaként” beszélt a lengyel választásról.
2024. január 23. 11:10
4 p
3
117
172
Mentés
„A nagypolitikában keményebb döntések vannak az asztalon, mint a magyar jogállam kérdése,
de nem rendelhetik alá az európai jogállami, emberi jogi és egyéb értékeket egy politikai, taktikai engedménynek
Az Európai Bíróságnak nem politikai szempontokat kell majd értékelnie, kifejezetten szakmai szempontok alapján kell megítélnie, hogy a magyar közjogi berendezkedés megfelel-e az európai jogállami elvárásoknak – mondta a jogtudós arról, hogy az Európai Bizottságot feljelentette az Európai Parlament, amiért megnyitotta a pénzcsapokat Magyarország irányba, szerinte jogtalanul.
Hozzátette: „Precedensértékű döntés lesz, mert azt az erőegyensúlyt, hatalomrendszert fogja szimbolizálni, hogy jogállamisági kérdésekben az európai intézményrendszer melyik része lesz az, amelyik definiálja a határokat. Most van egy határozott, erős európai parlamenti konszenzus a magyar jogállami rombolással szemben, ami sokkal szigorúbb” – fogalmazott.
Fleck szerint van egy fantasztikus külső példa Lengyelország esete, ahol látszik, hogy a Tusk-kormányzat mindent megpróbál, hogy visszaállítsa a lengyel demokratikus jogállami berendezkedést
– természetesen mindez nem konfliktusmentesen történik, pedig egy sokkal kevesebb csapdával rendelkező közjogi térben teszi mindezt, mint amilyen a magyar.
Fleck úgy véli, láthatóan az törént, hogy az Európai Bizottság asztalára letettek egy papírt, és azt elhitte. Míg az Európai Parlament sokkal több információval rendelkezik a szóban forgó szereplőkről.
A jogtudós arra is kitért, hogy szerinte jól látszik, hogy a jogi kritériumok mellett (Brüsszel részéről)
mennyire fontosak a politikai feltételek is az „autokráciák lebontásában”.
Emily O’Reilly tizenegy éven át töltötte be az ombudsmani tisztséget, amelynek során az átláthatóság és az összeférhetetlenség ellenőrzése volt a fő feladata.