Nahalka István oktatáskutató a friss Pisa-felmérések eredményeiről beszélt az Indexnek. Emlékeztettek: a Pisa-tesztben 6198 magyar diák vett részt összesen 270 oktatási intézményből. Megtudtuk:
2018-ban és most 2023-ban is jobbak lettek az eredmények,
ami tendenciát is jelezhet. „2018-ban egy picikét javultak az eredmények, de valójában nem léptünk ki az eredeti tendenciából, vagyis a 2009-ben bekövetkezett jelentős süllyedés nem változott, de felmerülhetett annak a reménye, hogy ez a parányi emelkedés, talán egy tendencia. Nos, ehhez képest érdekesek a mostani eredmények” – mondta el Nahalka, aki szerint továbbra sem lehet megállapítani, hogy történt-e jelentős tendenciaváltozás.
„Azt állíthatjuk a mostani eredményekről, hogy valamivel jobbak, mint a 2018-asok voltak”
– hangsúlyozta Nahalka István, annak ellenére, hogy a matematika és a szövegértés területén is csökkentek a pontszámok.
Elmondta: az OECD-országok eredményei matematikából 15, szövegértésből pedig 10 ponttal romlottak a világjárvány hatására, ám
Magyarország esetében csak 8 és 3 ponttal rosszabb eredményekről beszélhetünk, tehát nem romlottak olyan mértékben, mint az OECD-átlag.
Azt is megtudtuk, hogy a természettudományok esetében valamivel jelentősebb változásról beszélhetünk úgy, hogy nincs trendszerű változás.
5 ponttal javítottunk, és a helyezésünk is 5-tel lett jobb az OECD-országok között.
A szakember kiemelte, hogy a hosszabb távú tendenciákat érdemes figyelni.