Az Európai Bizottság újabb ellenőrzése rámutatott, hogy Magyarország komoly előrelépést tett a közbeszerzési eljárásokat illetően, de még mindig vannak „rendszerszintű szabálytalanságok”. A Portfolio elemzése szerint ugyanakkor közelebb kerülhettünk a Bizottság által blokkolt uniós források lehívásához.
Az Európai Bizottság a 2014-2020 közötti időszakra vonatkozó tematikus programoknál végzett átfogó ellenőrzés során egyszerre talált pozitív előrelépéseket és jelentős szabálytalanságokat a magyar közbeszerzési rendszernél.
Az eljárásokat felügyelő szervek a korábbi vizsgálatok alkalmával több hiányosságot tapasztaltak. Szerintük az irányító hatóságok rendszeresen figyelmen kívül hagyták a közbeszerzési felügyeletért felelős minisztériumtól és egyéb szervektől érkező szabálytalansági gyanúk jelzését, így a bejelentett szabálytalanságok 70%-át érdemi vizsgálat nélkül zárták le.
Erre reagálva a Bizottság több ajánlást fogalmazott meg, amit a magyar hatóságok elfogadtak.
Az ellenőrzés egyik másik megállapítása, hogy a közbeszerzés-ellenőrzési főosztály által kiadott negatív döntésekkel szemben nem volt fellebbezési mechanizmus. Ezért egy belső vagy külső szerven keresztül működő fellebbezési mechanizmus bevezetését javasolták, aminek a magyar kormány eleget is tett.
A Bizottság ezzel ezt az ügyet lezártnak tekinti.
A Bizottság ugyanakkor úgy látja, sok szempontból még diszkriminatívak az eljárások, és egyes márkák szándékosan ki vannak zárva a piacról. A brüsszeli auditorok ezért az ellenőrzött keretszerződés szerinti kiadások értékének 10%-át kitevő pénzügyi korrekciót javasoltak.
Ezzel kapcsolatban még mindig nem született egyezség Brüsszel és Magyarország között.
Az ellenőrzés ugyanakkor arra is rámutatott, hogy érződnek az előrelépések.
Az auditorok úgy látják, hogy a specifikusan vizsgált eljárásoknál történtek előrelépések, de a magyar közbeszerzési rendszer esetében még mindig több területen várnak a magyar hatóságok intézkedéseire.
Nyitókép: MTI/EPA/Julien Warnand