Karácsony nagy bejelentést tett: létrehozza az ellenzéki pártok budapesti szövetségét
„Nem engedünk abból, hogy hazánk egyszer a szabad és egyenlő polgárok közös otthona legyen!” – hangoztatta a főpolgármester ünnepi beszédében.
Bár ismét eljött a paktumok ideje, továbbra is bohózatra hasonlít a szétesett baloldal felkészülése a jövő évi önkormányzati voksolásra.
Szarkeverésnek nevezte a jövő évi önkormányzati választásra való ellenzéki felkészülést egy minapi fórumon az egyik érintett, az újrázásra készülő IX. kerületi polgármester. Baranyi Krisztina szerint a tavalyi parlamenti voksolást megelőző előválasztást „kiherélték”, füstös szobákban születtek megállapodások, most azonban a 2019-es főpolgármesteri és ferencvárosihoz hasonló, „valódi előválasztás” kellene.
Baranyi azt is elárulta, a fővárosi önkormányzati egyeztetésekről függetlenként csak Karácsony Gergelytől hall, s
úgy tudja, nincsenek is érdemi tárgyalások, legfeljebb a főpolgármester próbálkozik egyenként egyeztetni a pártokkal. Mint utóbb kiderült, ez nagyjából fedi a valóságot.
Emlékezetes: Karácsony október 23-án jelentette be, vállalja, hogy heteken belül létrehozza az ellenzéki pártok budapesti szövetségét a jövő évi önkormányzati választásra.
Ezt is ajánljuk a témában
„Nem engedünk abból, hogy hazánk egyszer a szabad és egyenlő polgárok közös otthona legyen!” – hangoztatta a főpolgármester ünnepi beszédében.
Ezt a később megerősített vállalást bizonyosan nem tudta teljesíteni, részben azért, mert amint az érintettek, vagyis az ellenzéki pártok meghallották a tudtuk nélkül tett bejelentést, forrásaink szerint azonnal befékeztek az egyeztetések. Egyik informátorunk szerint
Gyurcsány Ferenc maga üzente meg, hogy „akkor most hetekig semmi” – jelezve az épp a parlamenti frakciója miatt aggódó Párbeszéd egykori társelnökének, ki az úr a háznál.
Ettől függetlenül a háttértárgyalások később folytatódtak, néhány vidéki és fővárosi helyszínen azonban még komoly ellentétek feszültek be. Ebből jó néhány azt követően is megmaradt, hogy a DK és a Párbeszéd csütörtökön váratlanul bejelentette: megszületett a paktum, melynek része Karácsony Gergely támogatása. A közlemény így szól: „A Demokratikus Koalíció Elnöksége együttműködési megállapodásokat hagyott jóvá a jövő évi választásokra való felkészülés jegyében.”
Ezt is ajánljuk a témában
Hamarosan két másik párt is beállhat a főpolgármester mögé.
Az egyik megállapodást a DK a Párbeszéddel kötötte, aminek a legfontosabb része a főpolgármester-jelöltség, lévén egyéb erőforrást, például támogatottságot a törpepárt nem tud beadni az alkuba.
Ettől függetlenül a DK vállalta, figyelembe veszi a Zöld minimum programot. Bármit is jelentsen ez.
A másik, az MSZP-vel kötött megállapodás számos településre kiterjed, így tartalmazza a két párthoz tartozó, hivatalban lévő polgármesterek újbóli indítását az egész országban. Emellett jelenleg nem ellenzéki irányítású fővárosi kerületek és vidéki települések egész sorában döntöttek polgármesterjelöltek támogatásáról. Úgy tudjuk, a részleteket ma, azaz pénteken hozzák nyilvánosságra.
A legfontosabb az ellenzéknek nyilván Budapest, ahol a DK hiába keresett, végül nem talált alternatív aspiránst Karácsony helyett, így született meg a HVG által is Gyurcsány-paktumként emlegetett deal. Szocialista forrásunk felhívta a figyelmet arra, hogy
az MSZP még nem sorolt be Karácsony mögé,
ám valószínűsítette, hogy Gyurcsány kissé váratlan lépése után ők is így tesznek majd.
Az LMP támogatását nehezebb lesz megszereznie Karácsonynak, Ungár Péter társelnök nyilatkozatai szerint többek között a napokban durvuló finanszírozási botrány miatt, amire a városvezető még az ellenzéki szövetségesei szerint sem adott kielégítő magyarázatot. Ismeretes: a NAV is nyomoz az ötszázmillió forintnyi mikroadomány eredete után, amit rejtélyes adománygyűjtő ládikákban szedett össze a Karácsony által tető alá hozott 99 Mozgalom, illetve a Párbeszéd az előválasztási kampány időszakában.
Az „ott sem voltam” jellegű magyarázkodást nem csak a Fidesz vagy a balos pártok támadták be.
Ezt is ajánljuk a témában
Konok Péter szerint a főpolgármester egy életérzést kínál.
A „szarkeverést” tetézi, hogy a Magyar Kétfarkú Kutya Párt sem hajlandó nyíltan támogatni Karácsonyt, nem is beszélve a Jobbikról, ami némi meglepetést okozva, a soproni Brenner Kolomann személyében saját főpolgármester-jelöltet állított.
A Magyar Nemzet minapi cikkében utalt rá, a szocialisták legutóbb még azt mondták, elégedettek a főpolgármester eddigi munkájával. Kunhalmi Ágnes az ATV-ben nemrég úgy fogalmazott, az MSZP megpróbálta kibékíteni az ellenzéket, hogy újra összehozzák az együttműködést, de mások nem voltak partnerek ebben. Mint mondta, jelenleg kétoldalú tárgyalások zajlanak a párt és Karácsony között, amelyeknek az eredménye a közeljövőben nyilvánosságra is kerülhet.
A Momentum szerint végül lesz teljesen közös főpolgármester-jelölt, és a kerületekben is sikerül megegyeznie az ellenzéknek, ha máshogy nem, előválasztással. Utóbbira egyre kevesebb a sansz.
Érdekesség, hogy miközben a színfalak előtt Donáth Annáék épp megint beleállnak a DK-ba,
a színfalak mögött a DK és a Momentum között is zajlik az egyeztetés az egyes önkormányzati jelöltekről.
Ungár egy interjúban felidézte, épp aznap szembesült a két párt között az LMP-t megelőzve létrejött helyi megegyezéssel, amikor Donáth „hadüzenete” megjelent az interneten. Márpedig a teljes szembefordulás és az egyidejű együttműködés között feszül némi ellentmondás...
Növelheti ugyanakkor a feszültséget, hogy az MSZP-DK-paktum értelmében Zuglóban Horváth Csaba újrázhat jövőre, amit a Momentum hangosan meg akar fúrni.
Az viszont az MSZP számára megalázó, hogy Gyurcsány elérte: Kiss László és Szaniszló Sándort támogatják jövőre a szocialisták.
Ők ugyebár épp a 2019-es önkormányzati választást követően dezertáltak a Demokratikus Koalícióhoz az MSZP-ből. Vagyis még szocialista színekben nyerték el a polgármesteri mandátumukat, ám nem vártak sokat a mezcserével, fővárosi közgyűlési többséghez segítve ezzel Gyurcsányékat.
Gyurcsány helyzete tehát rendkívül kényelmes, nyerésben van, és látható élvezettel vesz részt a tőle megszokott hatalmi játszmában – fogalmazott Zila János, az Alapjogokért Központ elemzője.
Az önkormányzati ellenzéki felkészülés eddigi buktatóiról ITT írtunk bővebben.
Ezt is ajánljuk a témában
Egyre nyilvánvalóbb: a szivárványkoalíció tagjai hiába vannak együttműködésre ítélve az önkormányzati választáson, az uniós voksolás miatti rivalizálás, a pozíciófoglalás, a többiek kiszorításának kényszere, valamint az egyéni ambíciók állandósítják a konfliktusaikat.
Nyitókép: MTI / Balogh Zoltán