A budapesti múzeumokat ne vigyék sehova!
Az országos múzeumokról való döntés a kormány kompetenciája.
Pikó Andrásék, ha munkába lendülnek: kísérleti átalakítás a Harminckettesek terén, annak visszaalakítása, majd a végleges tervek elkészítése, azok véleményezése; önkormányzati döntés pedig jövőre születne, de csak akkor, ha a helyiek nincsenek a rekonstrukció ellen.
Nyár közepén arról számolhattunk be olvasóinknak, hogy megújult a Harminckettesek tere – ám nem akárhogy:
Korábbi galériánkat IDE kattintva tudják megtekinteni.
Habár a Pikó András által vezetett baloldali Józsefvárosi Önkormányzat jelezte, mintaprojektről van szó, azonban azt nem sokan gondolták volna, hogy alig négy hónap után, még ha ideiglenesen is, de visszatáncolnak a kezdeményezők.
Főleg azután, hogy az átalakításokra bruttó 9,9 millió forintot égettek el.
Majd október utolsó napjaiban egyszer csak megjelentek a közterület-felügyelet, a Józsefvárosi Gazdálkodási Központ Zrt., valamint a VIII. kerületi városrehabilitációs és városfejlesztési projektekért felelős cég, a Rév8 Zrt. emberei, és mindent visszaállítottak a korábbi állapotokra. Ma már csupán az utcafestés, s a szintkülönbségek kiküszöbölése végett aszfaltkupacok emlékeztetnek arra, hogy pár hónapja „megújult a Harminckettesek tere”.
Eleve kísérleti átalakításnak indult a rekonstrukció, de azért elment rá majd 10 millió forint. A Józsefvárosi Önkormányzat most értékeli a kísérleti kialakítást, véleményezi az új terveket, majd kiértékeli az eredményeket, és dönt a Harminckettesek terének jövőjéről. Amennyiben a helyiek áldásukat adják az egészre.
Az ügyben megkerestük az önkormányzatot, a polgármestert, illetve a Rév8-at. Levelünkre, melyben mások mellett arra voltunk kíváncsiak, mi indokolta a visszaalakításokat, mikor várható végleges megoldás, a sajtóosztályról kaptunk válaszokat. Mint írták, „a Harminckettesek terét naponta több tízezer ember használja, így ez Józsefváros egyik legfontosabb közterülete. Ezáltal az önkormányzat szeretné, ha tér nemcsak a sűrű átmenő forgalom, hanem az itt élők számára is kényelmes, biztonságos, zöld és szerethető térré válna”.
Jelezték, a tér átalakítása nagy feladat (!),
ezért nem lehet egyszerre megvalósítani: kis lépésekben kezdtük egy átmeneti, kísérleti kialakítással”.
Mit jelent ez? Állításuk szerint négy hónapon keresztül (tesszük hozzá ismét: bruttó 10 millió forintért) ki tudták próbálni az itt lakók és erre közlekedők, „hogyan működik a tér, ha azt az autók helyett az emberek kezdik el használni”. E tudást felhalmozva pedig a Rév8 megkezdte a közterület végleges megújítására vonatkozó tervek elkészítését, mindazonáltal a Harminckettesek terét csak akkor alakítja át véglegesen az önkormányzat, ha azt a helyi lakók is támogatják. S mi várható tehát a következő hónapokban (tegyük hozzá ezúttal is: bruttó 10 millió forint elköltését követően)? November közepétől december közepéig a kísérleti kialakítás értékelése és az új tervek véleményezése; majd januárban a Józsefvárosi Önkormányzat kiértékeli az eredményeket, s dönt a közterület jövőjéről.
Viszont némi szerencséje Horváth Mihály tér környékén élőknek, hogy ugyan ott is közterület-felújítások zajlanak, mintaprojektről, ideiglenes megoldásokról, oda- s visszaalakítgatásokról nincs szó. „A térfelújítás legfőbb célja, hogy egy rendezett, jól használható, minél zöldebb, emberközpontú köztér jöjjön létre” – fogalmazott a városrész sajtóosztálya. Itt egyből magasabb színvonalú, műszaki tartalommal bíró beruházás jön létre: megújuló zöldfelületekkel, növénytelepítéssel, térkövezéssel.
Nyitókép: Mandiner