Véletlenül sem magyar sajátosság: nagyon gyakori, hogy az európai Nobel-díjasok hazájuktól távol kutatnak

2023. október 04. 15:16

Balos toposzt döntünk romba, tartson velünk!

2023. október 04. 15:16
Vágvölgyi Gergely

Azt követően, hogy két napon belül két magyar is Nobel-díjat kapott (emlékezetes: hétfőn Karikó Katalinról hirdette ki a Nobel-bizottság, hogy részesül a világ legrangosabb tudományos elismerésében, majd kedden Krausz Ferencről mondták ki ugyanezt a szenzációs hírt), a hazai sajtó és megmondóemberek egy része megdöbbentő narratívaépítésbe fogott. Előfordult, hogy honfitársainkat egyszerűen csak „magyar származásúként” jellemezték, többen pedig azon élcelődtek, hogy kiválóságaink nem Magyarországon kutatva érték el a rangos elismerést. 

Akadt olyan vélemény is – ezt Nyáry Krisztián fogalmazta meg – amely szerint nincs egyetlen olyan sem a magyar Nobel-díjasok mostanra 18 fősre bővült listáján, akire a hazája mindvégig büszke lett volna és nem próbálta volna meg elüldözni. 

Az köztudott, hogy a fent említett jelenség teljes régiónkra igaz: a közép-európai díjazottak jellemzően külföldön dolgoztak, amikor a kitüntetést átvehették, amelynek oka, hogy a kutatói élmezőny a világ tudományos központjaiban gyülekezik, amelyek felépítése és működtetése óriási forrásokat igényel, s amelyet így csak kevés, az átlagnál jóval nagyobb gazdasági erővel rendelkező állam engedhet meg magának. 

A Mandiner azonban kíváncsi volt arra is, az idei (már bejelentett) európai díjazottak közül hányan alkotnak jelenleg is hazájukban. Azt vizsgáltuk meg tehát, kivételes, egyfajta magyar sajátosság-e, hogy díjazottjaink nem itthon dolgoznak, esetleg csak Közép-Európa jellemzője mindez, netán szélesebb körben is elterjedt, a nemzetközi tudományos életre alapvetően jellemző dinamikáról van szó, amelyben a tudományos központok természetes „agyelszívó” hatása érhető tetten. 

(Az Amerikai Egyesült Államokból származó díjazottakat nem vizsgáltuk, mivel a legtöbb, fent említett tudásközpont az USA-ban található, így természetes módon nekik van a legnagyobb esélyük arra, hogy hazájukban kutassanak egész életük során. Hétfőn Karikó Katalinnal megosztva egy amerikai kutatót ismerték el, szerdán a kémiai Nobel-díjat pedig szintén három amerikai tudósnak ítélte oda a bizottság.) 

De lássuk, mire jutottunk!

Krausz Ferenccel megosztva a Tunéziában született (a területet akkoriban Francia Tunéziának hívták), de francia Pierre Agostini és honfitársa, a Párizsban születt Anne L'Huillier kapja idén a fizikai Nobel-díjat. 

Érdekesség azonban, hogy egyikőjük sem szülőhazájában végzi kutatásait: 

Agostini jelenleg az amerikai The Ohio State University kötelékében dolgozik, míg L'Huillier Svédországban, a Lund Egyetemen kutat és oktat. 

Nem egyértelmű, hogy a baloldali sajtó és véleményformálók (egy része) szerint őket is elüldözte-e szülőhazájuk, esetleg Párizsban annyira ellehetetlenült a tudományos élet, hogy ezért kellett elhagyniuk Franciaországot. 

Ugyanakkor a korábbi években sem volt kivételes, ha egy európai kutató nem hazájában dolgozott díjazásának kihirdetésekor. Karikó Katalinék előtt orvosi Nobel-díjjal a svéd Svante Pääbo-t tüntették ki, aki a díj odaítélésekor nem Svédországban élt, hanem Lipcsében és Okinawaban munkálkodott. 

Kapcsolódó cikkek

Nyitókép: MTI/Cseke Csilla

Összesen 101 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
B_kanya
2023. október 06. 12:44
"Isten jobb keze 2023. október 05. 01:12 Jobbos, és balos szaháziak vitatkoznak katiról?? Csinálják utánna. Jah hogy arra már nincs eszük😂😂 taka van skkor anyátokba😂😂💩💩" Akkor mehetsz anyádba.
rugbista
2023. október 04. 19:31
Tisztelt polgártársaim, honfitársaim, elvtársak, elvtársnők, baraataim! Most a heti átlag kettő Nobel-díj eléggé bizonyította, hogy a magyar közoktatást nem a kockások határozzák meg, hanem a tisztességes pedagógusok tízezrei. Ezért kérdem én a Kárpátok alatt: nem kellene már Brüsszeltől függetlenül a megalázó fizetéseket megemelni? Szégyen ez a bér, a nemzet szégyene!
Chekke-Faint
2023. október 04. 18:48
Megmondom én mi baja a lipcsikomcsiknak ezzel a díjjal. Karikó nem rokona Heller Ágnesnak. Tuti befognák a pofájukat.
kombinator-0
2023. október 04. 18:06
- előzetesként annyit, hogy az USA-nak 409 Nobel díjasa van, ebből 23 Béke díj ... azaz szart sem ér, ez csak politika ... marad 386. az irodalmi Nobel díjon is lehetne vitatkozni, hiszen az ugxsnvdsk dzubjektív, sőt nem mentes a politikától sem ... - 114 tudós más országban született, tehát más nemzetiségű ... köztük Karikó K., Oláh, Harsányi, Wigner, Békésy ... - marad 272 ... kvázi USA állampolgár ... - a külföldiek közül: - 13 kanadai ... nyilván a diktatúra elől menekültek az USA-ba - 10 angol .... nyilván a diktatúra elől menekültek az USA-ba - 5 francia .... nyilván a diktatúra elől menekültek az USA-ba ... - 2 új-zélandi (... Rutherford) ... folytathatnánk még ... -
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!