Két megjegyzés Daron Acemoglu közgazdasági Nobel-díjának margójára
Munkássága pontosan szemben áll azzal a hatalomgyakorlással, ami az elmúlt csaknem másfél évtizedben zajlik Magyarországon.”
Krausz Ferencnek kedden ítélték oda a fizikai Nobel-díjat.
Karikó Katalin után újabb magyar kutató kaphat Nobel-díjat, írja a Hindustan Times. Az indiai lap szerint Krausz Ferenc kaphat fizikai Nobel-díjat Pierre Agostinivel és Anne L'Huillier-rel megosztva a „az anyagban lévő elektronok dinamikájának tanulmányozására szolgáló attoszekundumos fényimpulzusokat létrehozó kísérleti módszerekért”.
Kertész Imre 2002-es elismerése után két nap belül két fővel bővült a magyar Nobel-díjasok száma, amely összesen 17-nél jár már. Közben a Nobel-díj hivatalos Facebook-oldala is megerősítette az értesülést. Mint írják, Pierre Agostini, Krausz Ferenc és Anne L'Huillier bemutatták, hogyan lehet olyan rendkívül rövid fényimpulzusokat létrehozni, amelyekkel mérni lehet az elektronok mozgásának vagy energiaváltozásának gyors folyamatait.
A díjazottak tudományos hozzájárulása olyan gyors folyamatok vizsgálatát tette lehetővé, amelyeket korábban lehetetlen volt követni.
Ennek számos különböző területen vannak potenciális alkalmazási lehetőségei.
Krausz Ferenc (Mór, 1962. május 17. –) Németországban élő magyar születésű, In memoriam Gábor Dénes-díszokleveles fizikus, az MTA külső tagja, a Max Planck Kvantumoptikai Intézet igazgatója.
Krausz Ferenc kutatócsoportja elsőként állított elő és mért meg attoszekundumos fényimpulzust, és használta fel az elektronok atomon belüli mozgásának feltérképezésére, megalapozva az attofizika tudományát.
2022-ben a fizikai Wolf-díjat elnyerte két másik kutatóval megosztva, az ultragyors lézertudomány és attoszekundumos fizika területén végzett úttörő szerepéért. ( Forrás: Wikipédia)
Nyitókép: MTI/Kovács Attila