Így vágja maga alatt a fát az Európai Unió, most éppen a légi közlekedésben
Az Oroszországot sújtó szankciók miatt az orosz repterek bezártak az európai légitársaságok előtt, így az Európa és Kína közötti légi forgalom a kínaiak kezébe került.
A választások eredménye nyomán drámai változások is elkezdődhetnek, amelyek nemcsak a lengyel társadalom, de egész Európa, sőt az egész világ sorsára hatással lehetnek.
„Jeszcze Polska nie zginęła, vagyis Nincs még veszve Lengyelország, ezek a lengyel himnusz kezdősorai, és jó lenne hinni abban, hogy ez valóban így is van, illetve így is lesz. Ám a választások eredménye nyomán drámai változások is elkezdődhetnek, amelyek nemcsak a lengyel társadalom, de egész Európa, sőt valamilyen értelemben az egész világ sorsára hatással lehetnek.
Lengyelország egy igen veszélyes geopolitikai »tektonikus« törésvonalon fekszik, ami persze nem meglepő, hisz ez, a Baltikumtól a Balkánig húzódó »köztes Európa« maga egy gigantikus hatalmi törésvonal, és lemeztektonikájának veszélyeiről már számos »leckét« kaphattak a térség lakói. Ezek a »leckék« leginkább arról szólnak, hogy a térség valamennyi népe, nemzete, országa egy brutális geopolitikai »satuban« van, és az e satut megtestesítő birodalmak mindig mindent megtettek és megtesznek ma is azért, hogy a térség lakóit megosszák és egymás ellen fordítsák, akár az egy országon belül élőket is.
Az itt lakók számára éppen ezért volna a szó szoros értelmében létfontosságú, hogy ezt felismerjék, és az őket szembefordítani próbáló törekvések ellenére éppen az együttműködés minden létező eszközével próbálják közös alkuerejüket növelni. Erre épült a három király egyezsége annak idején, és ezt kísérli meg újra a visegrádi együttműködés.
Bármilyen kormány is alakul a hosszúnak ígérkező koalíciós tárgyalások után, a meghatározó jelentőségű kérdésekre adandó válaszok kényszere az új kormányt is ugyanabba a satuhelyzetbe zárja majd. De talán »nincs még veszve Lengyelország«.”
***
Nyitókép: ANDRZEJ IWANCZUK