Politikai leszámolásokat vár a Politico Lengyelországban a választásokat követően
A brüsszeli lap szerint Tusk nem fogja elkövetni újra azt a hibát, hogy kesztyűs kézzel bánik a jobboldallal.
Változtatni kell az unióval kapcsolatos politikáján Magyarországnak.
„Nehéz helyzetbe került a magyar kormány. Lengyelországban a parlamenti választáson győzött ugyan Jaroslaw Kaczynski pártja, a Jog és Igazságosság, de kormányt valószínűleg nem fog tudni alakítani. Nagyobb az esélye erre a második helyen végzett Polgári Platform vezetőjének, Donald Tusknak, aki két kisebb párttal koalíciót alkotva számíthat a parlamenti többség támogatására. Kaczynskiék Orbán Viktor magyar miniszterelnök fontos szövetségesei voltak egészen az Ukrajna ellen elkövetett orosz agresszióig. Onnantól a viszony hűvössé vált, mivel elfogadhatatlannak tekintették a magyar kabinet megértő álláspontját a háborút kirobbantó Oroszországgal kapcsolatban. Ezzel együtt néhány konkrét kérdésben továbbra is működött a kooperáció a két ország között, például az európai bevándorlást szabályozó tervezet elutasítása, és az ukrán gabonadömpinggel szembeni fellépés ügyében.
Ezt is ajánljuk a témában
A brüsszeli lap szerint Tusk nem fogja elkövetni újra azt a hibát, hogy kesztyűs kézzel bánik a jobboldallal.
A VÁRHATÓ LENGYEL KORMÁNYVÁLTÁS AZONBAN JELENTŐS HATÁSSAL LESZ A KÖZÉP-EURÓPAI RÉGIÓRA, ÍGY HAZÁNKRA IS.
Alapvető változásokat hoz majd. Szeretnék most néhány szempontot felvetni ezzel kapcsolatban, hiszen az általános érdeklődésen túl mindannyiunkat foglalkoztat, hogy miként alakulhat a jövőnk itt, Magyarországon az elkövetkezendő időszakban.
Számtalan elemzést olvashattunk az elmúlt napokban a lengyelországi választásokról. A hazai jobboldali sajtóra leginkább a tanácstalanság és a csalódottság jellemző a történtek kapcsán. A baloldali sajtó az északi ország visszatérését ünnepli Európába. Természetesen a lengyelek eddig is Európában voltak és ott is fognak maradni, akár Donald Tusknak, akár Mateusz Morawieckinek hívják a következő miniszterelnöküket. Nekünk azt érdemes most megvizsgálni, hogy ránk milyen hatással lesz a valószínűsíthető kormányváltás.”
Nyitókép: ANDRZEJ IWANCZUK / AFP