Horváth József sem találja egyelőre a választ, hogy fordulhatott elő, hogy a világ egyik legfejlettebb hadseregét, legprofibb titkosszolgálatait is váratlanul, felkészületlenül érte a Hamász múlt szombati brutális támadása Izrael ellen.
Az Alapjogokért Központ biztonságpolitikai szakértője mindezt az M1 és a hirado.hu közös hírháttérműsorában, a 48 percben mondta el, hiszen teljesen egyértelmű, hogy Lánczi Tamás műsorvezető és vendégei legutóbb a Közel-Keleten kialakult rendkívül súlyos helyzettel foglalkoztak. Majd azzal folytatta Horváth, hogy nemcsak a zsidó állam, hanem az Egyesült Államok, Oroszország és valószínűleg Kína is folyamatosan figyeli ezt a geopolitikai szempontból rendkívül fontos térséget, így még érthetetlenebb az, ami történt.
Tüntetéssorozat a demokratikusan megválasztott kormány ellen
Schiffer András az izraeli belpolitikai helyzetről, az ország szövetségi rendszeréről beszélt. Az ügyvéd, volt országgyűlési képviselő felhívta a figyelmet, hogy az izraeli alkotmányossági rendszert ne próbáljuk magyar szemmel elemezni, mert egészen más, mint hazánkban. S utalt arra, hogy régóta tart egy tüntetéssorozat a demokratikusan megválasztott Netanjahu-kormány ellen, s olyan dolog történt, amelyre nem volt példa Izrael 75 éves történelmében, miszerint tartalékosok kilátásba helyezték, hogy megtagadják a katonai szolgálatot, vagy hogy a Moszad korábbi vezetője nyíltan a kormánnyal szembehelyezkedő nyilatkozatot tett.
Ifjabb Lomnici Zoltán alkotmányjogász, a Századvég jogi tanácsadója arról beszélt, elaltatták a nemzetközi közvéleményt, a világ szinte kizárólag az ukrajnai háborúra figyelt, s a palesztinoknak juttatott európai uniós források közvetett úton eljutnak a Hamászhoz is,
Amerika pedig az utóbbi időben kisebb mértékben támogatta Izraelt, mint korábban.
Lánczi Tamás pedig arról a felháborító abszurditásról beszélt, hogy miközben Magyarország mondvacsinált okokból nem jut hozzá a neki jogosan járó EU-s pénzekhez, eközben Brüsszel kijelenti, nincs jogalap a palesztin hatóságnak – amely megtűr a területén egy terrorszervezetet – juttatott támogatás felfüggesztésére. Szerinte arra nincs épeszű magyarázat, hogy miként lehet továbbra is pénzelni azt a szervezetet, amely az euró százmilliók egy részt rakéták vásárlására fordítja. Schiffer ugyanakkor arra is utalt, hogy a Gázában, Ciszjordániában tapasztalható nyomor, kilátástalanság tovább fogja szülni az erőszakot.