Minden sikeresen kilőtt tank után egy-egy rovátkát vésett a Corvin közi lakás ajtófélfájába, amit gyerekként minden alkalommal megcsodáltam. És keresgéltem azt a bátorságot, lélekerőt, tán vakmerőséget, ami bárkit is arra visz rá, hogy fiatal felnőttként egy világbirodalom tankcsövei elé álljon.
Felnőtt fejjel sem tekintek másképp az ő életáldozatára, csak jobban megértve és a történelem kontextusába helyezve '56 eseményeit, még értékesebbnek érzem az ő harcukat és mártíromságukat. Az elnyomó szovjet rendszer bűne ugyanis nem csupán a kiömlött vérben mérhető.
A negyvenévnyi, társadalmunkat átható lélekmérgezés talán még súlyosabb és messzebb ható bűn.
Egy olyan rendszer kiépülése és megszilárdulása, ami az érdemtelenek felemelkedésével, a tudás helyett a párthit vak hűségével és az emberek közti alapvető bizalom erjesztésével mérgezett minket. Bűne, hogy bűnössé tette a hazaszeretetet, gyanakvást és fortélyos félelmet plántált az ösztöneinkbe, míg végül megédesítette a szabadságnak hazudott falansztert. Bűne, hogy a gulyáskommunizmus és a legvidámabb barakk illúziójával kábította el a lázadó szellemet, és mércévé tette a középszert. Bűne, hogy a hamis megelégedés és a cinikus hallgatás kultúráját növesztette nagyra a lelkekben.
Bűne, hogy autonóm gondolkodás helyett a házmesterlelkiséget táplálta belénk.
Mindebből pedig kitörni, a kommunizmus karmikus átkát megszegni a magyarság számára új életfeladatot jelentett 1989 után. Most már azonban kimondhatjuk, hogy minden jó szándék ellenére e nemzedéki küldetés ott, akkor a ’90-es években elbukott. A hálózat átmentette önmagát, s az önhittség, a szakértelem hiánya, no meg a végtelen naivitás elgáncsolta a teljes rendszer-, illetve szemléletváltást.