Nagyon kiakadt Ukrajna a FIFA-ra, bocsánatkérést követel
A Nemzetközi Labdarúgó szövetség olyan térképet használt, amelyen a Krím Oroszországhoz tartozik.
A II. világháború alatt sok gép zuhant a magyar tengerbe.
Ahogy arról beszámoltunk, csütörtökön kora délután Balatonszéplak térségében lezuhant egy helikopter.
Nem ez volt az első eset, hogy légi jármű zuhant a magyar tengerbe.
Összeszedtük, hogy a múltban milyen hasonló balesetek történtek a Balaton térségében.
Természetesen a legtöbb ilyen eset a II. világháború alatt történt. Csak 1944 tavasza és 1945 áprilisa között mintegy 30-50 repülőgép zuhant a Balatonba. Ezek többsége vadászgép, bombázó vagy felderítőgép volt.
A térséget érintő legkomolyabb összecsapás az úgynevezett Tavaszi Ébredéshez, más néven a Balatoni Offenzívához volt köthető. A németek 1945 március 6-án támadó hadműveletet indítottak, amelynek során mintegy 220 ezer katona, a 3200 löveg és 656 harckocsi, illetve rohamlöveg indult harcba a 3. Ukrán Front öt hadserege,
465 ezer embere és 37 hadosztálya ellen.
A hadművelet legfontosabb célja az volt, hogy elvágják a szovjeteket a zalai olajmezőktől, mivel ők csak onnan nyerhettek utánpótlást az üzemanyaggyártáshoz. Az offenzíva titokban indult, a fő csapásiránya a Balatontól keletre irányult, azonban a kezdeti sikerek hamar kifulladtak a szűkös német tartalékok és a szovjet csapatösszevonások miatt. Így tíz nap múlva a támadó erők elvesztve a kezdeményezést, már védelembe kényszerültek.
Mivel a térségben számos légi csatát vívtak, a háború után a Balaton is tele lett gépmaradványokkal.
A roncsolódás és roncsdarabok keveredése miatt ugyan nehéz megbecsülni a pontos számokat, mégis az utóbbi évtizedekben folyamatosan nőtt a feltárt esetek száma.
1964 és 2003 közt a további öt katonai gép roncsát fedezték fel a Balaton medrében. Ezek amerikai, szovjet és német, valamint a Magyar Királyi Honvéd Légierő repülői voltak. A kétezres évek elején így már közel
42 roncsot sikerült feltárni és azonosítani.
A legtöbb gép harc közben zuhant le, de volt hogy műszaki meghibásodás, vezetési hiba vagy kényszerleszállás állt a katasztrófa hátterében. Több kiképzésre használt oktatógép is a Balatonba zuhant.
Balatonföldvárnál egy német Junkers Ju 88-ast, Balatonfürednél egy Szu-3 típusú szovjet csatarepülőt, Alsóörsön egy Il–2-es szovjet csatarepülőt emeltek ki a tóból.
A számos feltárás ellenére, feltehetőleg még a mai napig sok roncs heverhet az iszap alatt. A Magyar Veterán Repülők Szövetségének roncskutatói szerint közel
1500-1600 repülőgép zuhant le hazánk területén
a második világháborúban, melyek 70-80 százaléka a Dunántúlon ért földet.
Nyitókép: Fotó: XINHUA / AFP