Nóniusz, gidrán és szarvasmarhák vízágyon – a jövő gazdasága épül Mezőhegyesen
2023. augusztus 25. 20:20
Újjászületett a Nemzeti Ménesbirtok és Tangazdaság Zrt. Mezőhegyesen. A birtok neve már egybeforrt azokkal a világhírű, kiváló génállományú lófajtákkal is, mint a nóniusz vagy a gidrán.
2023. augusztus 25. 20:20
19 p
8
0
13
Mentés
A mezőhegyesi ménesbirtok életében a legnagyobb változást a 2004 márciusában született kormányhatározat eredményezte. Ez a birtok részvényeinek értékesítéséről döntött, illetve arról is rendelkezett, hogy a tradicionális tevékenységnek, a lótenyésztésnek állami kézben kell maradnia. Ennek eredményeként jött létre Mezőhegyesi Állami Ménes Kft. elnevezéssel az állami tulajdonú társaság. 2016 év végén történt meg a reprivatizáció: a magyar állam ekkor vásárolta vissza a mezőhegyesi ménesbirtokot, a szétdarabolt tevékenységeket újra egyesítette, így 2017. január 1. óta Nemzeti Ménesbirtok és Tangazdaság Zrt. néven működik. 2017-ben a Mezőhegyesi Technikum, Szakképző Iskola és Kollégium fenntartója is a birtok lett, az oktatási intézmény korábban a Földművelésügyi Minisztériumhoz tartozott.
Fenntartás, génmegőrzés, történelmi léptékek
„Az utolsó fontos lépés 2019 nyarán volt, amikor visszavásárolták a vetőmagüzemet is, amelyet korábban, a magántulajdonosi időszak alatt értékesítettek. 2016 és 2019 között alakult meg tehát véglegesen a ma is működő jogilag, szerkezetileg és dolgozói létszám tekintetében is nagy cég” – idézi fel az elmúlt évek fontosabb történéseit Kovács Norbert, a Nemzeti Ménesbirtok és Tangazdaság Zrt. vezérigazgatója.
2016 és 2018 között Lázár János Miniszterelnökséget vezető miniszterként felügyelte a birtokon folyó munkát. A kormánybiztosi feladatokat ekkor Farkas Sándor agrárminiszter-helyettes látta el, akit 2018-ban Lázár János váltott. Amikor 2022 májusában Orbán Viktor miniszterelnök ismét tárcavezetéssel bízta meg, Lázár János a Jövő Nemzedék Földje Alapítvány tulajdonába adta a ménesbirtok részvényeit. Jelenleg mint az alapítvány kuratóriumi elnöke vállal felelősséget a zrt. működéséért.
„A cég zártkörű részvénytársaságként működik, az alapítvány feladatai közé a közfeladatnak minősülő agrároktatás támogatása, valamint az őshonos lótenyésztés biztosítása tartozik” – magyarázza Kovács Norbert.
Hozzáteszi, hogy a tevékenységek között semmiképp nem szeretne rangsorolni. Mindegyiknek megvan a maga fontossága, térben és időben egyaránt, „van, ami jövedelem vagy költség szempontjából nagyobb hangsúllyal bír, akad, amelyik történelmi léptékű és szinte észrevehetetlen a napi munkánk során”.
Az őshonos lovak tenyésztésével kapcsolatban szerinte bátran kijelenthető, hogy az megfelelően zajlik, a körülményeket, az infrastruktúrát és a szakmai alapokat is nézve. Ennek ellenére, mondja a ménesbirtok vezérigazgatója, e tevékenységnek még nem igazán van „látszata”, hiszen maga a cél hosszú távú:
a fenntartás, a génmegőrzés, a lovassport különböző szakágaiban való sikeres szereplés.
Az elmúlt kétszáz évben sem volt ez másképp, e tekintetben nagy változás nem történt.
A 21. századi elvárásoknak megfelelő tudás
„Az oktatás terén ugyanakkor évtizedekben lesz mérhető az eredmény, amelyet majd az is megmutat, hogy a nálunk végzett diákok milyen pályát futnak be, milyen keresetre tesznek szert, és hasznos lesz-e számukra az a tudás, amelyet az agrárközépiskola falai között szereztek meg. Ráadásul még nem végeztek azok a tanulóink, akiket már az új szakképzési törvény előírásai szerint tanítunk, saját szakembereinkkel, az új és modern infrastruktúránkban. Az első tanévnyitót 2021 szeptemberében tartottuk az új épületben, a kollégium és a sportcsarnok átadása pedig a most szeptemberi tanévkezdéskor várható. Mindemellett folyamatosan fejlesztjük a tanműhelyeinket és a laborjainkat is. A 2023. szeptemberi tanévben kezdő diákok és ez az évfolyam fogja majd igazán megmutatni, hogy azok a fejlesztések, amiket az elmúlt években véghez vittünk az agrárközépiskolában, mire is voltak elégségesek” – mondja Kovács Norbert.
Az agrárágazat felértékelődését a fiatalok körében az is mutatja,
hogy a 2023-as tanévre háromszoros volt a túljelentkezés,
és a felvételt nyertek átlaga 4,0 fölött van. Azaz megdőlni látszik az a teória is, hogy mezőgazdasági képzésekre csak a közepes vagy annál rosszabb tanulmányi eredményű fiatalok jelentkeznek.
„A cég sokat áldoz arra, hogy jó munkaerőt képezzen az agrárium számára. Nem az a cél, hogy sokan legyenek, hanem az, hogy a 21. századi elvárásoknak megfelelő tudást kapjanak. A gyakorlatukat a legmodernebb eszközökkel és gépekkel szerzik meg, sőt elmondhatom, nem titkolt célunk, hogy a diákjaink közül minél többen, minél jobb eredménnyel hasonló területen folytassák a tanulmányaikat a felsőoktatásban is” – sorolja a vezető.
A legjobbat a legeredményesebben
A többi termelési ágazatban, mint például a tejelőszarvasmarha-tenyésztés, vetőmagtermelés és a növénytermesztés-öntözés területén kézzelfoghatóbb a változás. A növénytermesztésben nem lehet havi összehasonlítást végezni, hiszen azt egy adott évben a szélsőséges időjárás is befolyásolni tudja, lásd a 2022-es esztendőt. Az eredmények értékelése tehát bizonyos helyzetekben nehéz. A számok azonban nem hazudnak;
az elmúlt három-négy év beszámolóiból és a nemrég közzétett tavalyi adatokból is javulás rajzolódik ki.
Mindez azért fontos, mert a zrt. fent említett termelő ágazatainak a feladata a lehető legprofibb működés és így a lehető legnagyobb árbevétel és ezzel együtt a lehető legnagyobb eredmények elérése. Hiszen ezekből történik a nonprofit ágazatok (oktatás, lótenyésztés és a kettő metszeteként a turizmus) finanszírozása.
„Van egyfajta küldetésünk, hogy az itt elérhető, megvásárolt, beépített technológiákat közkinccsé tegyük, bemutassuk a jó és a rossz oldalaikat is, illetve ismertessük a költségeket és a hatásokat” – mutat rá Kovács Norbert.
Úgy véli, mindez érdekes lehet az agrártársadalomnak is. Az egyik cél a szakturizmus fejlesztése, a ménesbirtoknak dedikált kapcsolata van az Agrárkamarával, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetemmel, az Állatorvostudományi Egyetemmel, és a Szegedi Tudományegyetem hódmezővásárhelyi Mezőgazdasági Karának hallgatóit is bevonják a tevékenységekbe.
Ennél a pontnál az igazgató hangsúlyozza, mindaz, ami nálunk elérhető, és amit a mindennapokban tesznek, nem kötelezően követendő minta, mindenki azt visz haza belőle, amit akar.
„Nem mi akarjuk kijelölni a magyar agráriumban a kötelező irányokat, hanem azt tárjuk a nagyközönség elé, hogy az itteni lehetőségek felhasználásával hogyan lehet a legjobbat a legeredményesebben kihozni a mezőgazdaságból.”
Szarvasmarhák vízágyon, permetező drónok
A Nemzeti Ménesbirtok és Tangazdaság Zrt. vetőmagüzeme és a tehenészete a szakterület jelenkori elvárásai alapján „semmiben nem különbözik egy Mercedes- vagy Audi-gyártól”. A szarvasmarhatelepen robotok gondoskodnak az állatok fejéséről, a vetőmagüzemben modern és összetett gépsor látja el a feladatokat, és az 5171 hektáros öntözőrendszerrel berendezett terület gépeinek üzemeltetése sem gyerekjáték. A tehenészetben azokat a feladatokat robotizálták, amelyek a leginkább igénybe vennék az emberi munkaerőt, így a 880 állatot robotok fejik naponta akár háromszor
– egyedenként ez napi 40-41 liternyi tejet jelent.
„Szemlátomást ez sokkal jobb az állatoknak is, hiszen kimondottan szeretik a nyugalmat és a napi rendszert. A kényelmükről is gondoskodunk: vízágyakon fekszenek, a trágyát is egy automata rendszer távolítja el, és nagy figyelmet fordítunk az egyéni igények alapján történő takarmányozásukra” – villantja fel a mindennapokat Kovács Norbert.
A precíziós gazdaságok ma már elképzelhetetlenek drónok nélkül, Mezőhegyesen is többfajta segíti a munkálatokat. Közreműködnek az adatgyűjtésben, a permetező drónok pedig olyan területekre is bejutnak, amelyek nehezebben megközelíthetők, és ahol gyakrabban kell megfordulni, legyen az egy szántóföldi kertészeti kultúra, gyümölcsös vagy virágföld. A monitorozó drón egy két és fél méter fesztávú eszköz, az anyagkijuttatást végző pedig körülbelül akkora, mint két iskolai pad együttvéve, és 35 kilogrammnyi súlyt tud magával vinni a földekre. Egy másik, ugyancsak két és fél méteres szárnyfesztávú, repülő alakú drón 300 méteres magasságban szállva ezer hektáron képes olyan kiváló minőségű kamerafelvételt készíteni egy-másfél óra alatt, hogy ez alapján kiszámolható, az adott területen hány tő kukorica van.
Következő lépcsőfok: a turizmus
A mezőhegyesi ménesbirtokhoz több mint 80 műemlék épület tartozik. Ezeket vagy már felújították, vagy éppen zajlik a felújításuk, és igyekeznek a megfelelően karbantartani és lehetőség szerint eredeti funkciójában használni őket. A látogatók szinte minden épületbe bemehetnek a fedeles lovardától a parancsnoki épületen át az iskoláig. Tavasztól késő őszig rendszeresen fogadnak csoportokat, az ideérkezők körbejárhatják a 240 éves birtokot,
láthatják többek között a 20-as majori törzskanca ménest, ahol a nóniusz és a gidrán tenyészkancák legelnek csikóikkal,
a központi ménesudvart, a robotizált szarvasmarhatelepet, a vetőmag-feldolgozóüzem új csarnokát vagy éppen a gépparkot. A ménes idén már negyven csikóval gyarapodott, erről Lázár János is beszámolt közösségi oldalán, „áldásnak” minősítve mindezt.
A több mint 200 éves múltra visszatekintő birtokot nem csak gyalog, kerékpárral vagy gépkocsival lehet bejárni, a „pusztai romantikára” vágyók egy kis lovaskocsin ülve is megtehetik ezt. A vendéglátásra szintúgy gondot fordítanak: frissítők és finomságok várják a betérőket a jelenleg központi épületként működő Hangai Kávézóban, a 20-as major büféjében pedig street food ételeket és egyszerűbb sült fogásokat kínálnak.
Kovács Norbert 2023-ban a birtok három legfontosabb lovakhoz kötődő rendezvényének a Szent György-napi kihajtást, a Nemzeti Fogathajtó Versenyt és a Szent Mihály-napi behajtást tartja. Ha elkészül a rendezvénycsarnok, akkor még szélesebbre tudják tárni majd a kapukat a családok és a kisebb-nagyobb társaságok előtt, sőt, az sem kizárt, hogy idővel a fiatal, esküvő előtt álló párok is felfedezik majd maguknak az itteni, valóban egyedi környezetet, atmoszférát.
Anna-bál és Fradi-meccs: a közös nevező a nóniusz
A mezőhegyesi lófajták közül leginkább a nóniusz terjedt el a köztudatban, amely általában fekete és néha sötét pej kosfejű, angol-normann származású hadiló. A nóniusz és a gidrán fajta neve is az alapító mének neveire vezethető vissza. A legenda szerint az első nóniusz Napóleon seregéből származik, és hadizsákmányként került Mezőhegyesre.
Évszázadokkal ezelőtt hatalmas szerepe volt a hadiló-utánpótlásnak, -kiképzésnek: egy ország haderejét is meghatározta a lovasság, még a második világháborúban is több mint kétmillióan harcoltak lóháton.
A szintén közel kétszáz éves múltra visszatekintő balatonfüredi Anna-bálon is a mezőhegyesi nóniusz-ötösfogat kapja a legnagyobb figyelmet. Sőt, mezőhegyesi nóniuszokkal akár egy Fradi-meccsen is találkozhatunk, hiszen a Budapesti Készenléti Rendőrség lóállományának egy része Mezőhegyesről származik. Ezt a lófajtát az idegrendszere mellett a testfelépítése, genetikája teszi alkalmassá arra, hogy ne zavarja se a füst, se a zaj.
A Napi aktuálisnál járt Lázár János, építési és közlekedési miniszter, aki azonban ezúttal nemcsak a MÁV-fejlesztésről és a budapesti közlekedésről beszélt.
Tízpontos vállalást tett Lázár János építési és közlekedési miniszter az állami közösségi közlekedés színvonalának javítása érdekében. Elhangzott többek között, hogy júniustól nagyobb késésnél visszatérítik a jegyárak felét, de a tárcavezető arra is ígéretet tett, 2026 nyaráig minden második mozdony korszerű lesz. Mutatjuk a részleteket!
Marad tehát a lassú haladás, késő vonatok, régi járművek, de legalább tisztább lesz a WC (ha teljesül a mai ígéret) és kapunk vissza egy kis pénzt, ha eleget panaszkodunk.
I feel the earth move under my feet gekk
2023. augusztus 25. 22:47
Tehát nem az övé. Ezt rögzíthejük.. hogy a ti bolsevik szocializációjú elmétek mit képes fantáziálni.. az senkit nem érdekel!
Tehát elismerted, mint gerinctelen orbitszoponc, hogy orbiték azt lopnak el, amit akarnak.
feel the earth move under my feet
2023. augusztus 25. 21:28
"gekk
2023. augusztus 25. 21:23
Akiannyitéramennyijevan lamborghinimotorosaudis svájcibankszámlás.vadászkastélyos lézerdzsoninak ínség idején is ömlenek a milliárdok."
Azt ugye tudod, hogy a cikkben szereplő gazdaság NEM Lázár János tulajdona? Ugye tudod!, Persze, hogy tudod, csak egy primitív prolihergelő segédmunkás-gyakornok vagy.
Azt ugye tudod, hogy csak lézerdzsoni miatt repkednek a milliárdok. Az ugye tudod, orbit moslék bandája tulajdonába az kerül, amit épp megkívánnak. Azt ugye tudod, hogy orbiték a közvagyont sajátjukként kezelik. Ha nem, akkor örülök hogy segíthettem.
"gekk
2023. augusztus 25. 21:23
Akiannyitéramennyijevan lamborghinimotorosaudis svájcibankszámlás.vadászkastélyos lézerdzsoninak ínség idején is ömlenek a milliárdok."
Azt ugye tudod, hogy a cikkben szereplő gazdaság NEM Lázár János tulajdona? Ugye tudod!, Persze, hogy tudod, csak egy primitív prolihergelő segédmunkás-gyakornok vagy.