Egy brit politikai tanácsadó elmagyarázza, miért lehet a Fidesz 14 éve hatalmon
Edward M. Druce hat pontot sorol fel, amely alapján sikeresen működik a magyar kormány, s szerinte mindezt a britek is megtanulhatnák.
A bécsi portál szerzője szerint a magyar kormányfő ezzel nemcsak „a nyugat-balkáni oroszbarát erőket”, de a „saját hatalmát” is építi.
„Pénz, gáz és érmek: Magyarország egyesíti a Kreml-barátokat Délkelet-Európában” – címmel jelent meg Adelheid Wölfl írása a Der Standard hasábjain, melyben a szerző arról értekezik: szerinte Orbán Viktor magyar miniszterelnök éppen azon dolgozik, hogy „megszólítsa az autokrata hasonszőrűeket, és kiterjessze befolyását a balkáni térségben.”
A cikk szerzője írásában például rámutat: ha Orbán Viktor magyar kormányfő és Aleksandar Vučić szerb elnök találkozik,
amikor köszöntik egymást, úgy ölelkeznek, mint a legjobb haverok”.
Wölfl írásából gyorsan kiderül az is: az osztrák lap szerzőjét az „intimitásnak” ez a szintje már a szocialista „testvércsókra” emlékezteti, de nehezményezi azt is, hogy a két vezetőt összeköti a nyugati befolyás visszaszorításának, vagy éppen a migráció elutasításának szándéka is, nem beszélve a nemzettudatról.
A szerző azt is a magyar kormányfő szemére veti, hogy bár az orosz-ukrán háború azt eredményezte, hogy Európa döntő többsége csaknem teljes egészében levált az orosz energiahordozókról, Magyarország újabb mennyiséget vásárol, ez pedig a szerző szerint „segíti az orosz érdekek érvényesítését”. Mint Wölfl fogalmaz:
Magyarország fontos szerepet játszik ebben a zavaros geopolitikai helyzetben”, mivel szerinte a „Kreml-barát erők az Orbán-kormányon keresztül gyűlnek össze”,
de a szerző szerint az is problémás például, hogy „a következő évtől magyar lesz a boszniai nemzetközi békeerők parancsnoka”, akárcsak az, hogy az EU bővítési biztosa Várhelyi Olivér személyében ugyancsak egy magyar politikus.
A Der Standard szerzőjének további fejtegetéseit német nyelven ide kattintva olvashatja.
Nyitókép: MTI/Miniszterelnöki Sajtóiroda/Fischer Zoltán