Orbán Viktor miniszterelnök a beszélgetés elején arról beszélt, hogyha bérekről van szó, akkor a B-közép rigmusa érvényes:
Még, még, még, ennyi nem elég.
Mert a bérek tekintetében történelmi hátrányban van Magyarország; 1990-ben nagyon alacsonyan voltak a magyar fizetések” – fogalmazott, hozzátéve, hogy „a béremeléseknél a munkaadóknak és a munkavállalóknak meg kell állapodnia”, ebben pedig a kormány segítséget nyújt.
A fordulópont
Augusztus lehet az a hónap, amikor fordulat lehet abban, hogy a bérek növekedése magasabb lesz, mint az infláció – pedzegette a kormányfő. Hozzáfűzte ugyanakkor, hogy „kemény őszünk lesz, hogy a bérek növekedése továbbra is nagyobb legyen, mint az infláció”.
Orbán Viktor bízik abban, hogy az év végén az árak emelkedése és a bérek növekedése közel azonos szinten lesz. 2012 óta nem volt olyan negyedéve a családoknak, amikor az árak gyorsabban nőttek volna, mint a bérek. De 2023 első felében lényegesen magasabb volt az árak növekedése, mint a bérek bővülése, ezért fontos hogy a második félév korrigálja az első félévet – magyarázta a kormányfő.
Árspekulánsok
Az interjúban a miniszterelnök arról is beszélt, hogy az áremelkedések egy része magyarázható volt a külföldi hatásokkal. „Brüsszel szankciókat vezetett be és az energiaárak megemelkedtek” – jelezte. Tavaly 4000 milliárd forinttal fizetett többet az energiáért Magyarország, mint 2021-ben. „Ha ez a pénz nem ment volna ki, akkor jelentős fejlesztéseket lehetett volna csinálni.”
A kormányfő szerint a kereskedelemben kialakult egy gyakorlat, hogy a multik sokkal magasabban tartották az árakat, mint amit a tisztességes profit lehetővé tett volna.
Az utóbbi ellen védekezni kell, és fel kellett lépni az árspkeuláns multik ellen” – tette hozzá.
2023 az infláció letörésének az éve
A következő évre is megmaradnak a GVH (Gazdasági Versenyhivatal – a szerk.) azon lehetőségei, amikkel sikerült megállítani a drágulást – mondta a kormányfő.
Orbán Viktor szólt arról is, hogy 2023 az infláció letörésének az éve lesz, míg 2024 a gazdaság újraindításának az éve lesz. „Az infláció elleni küzdelem évében jelentősen megemelkedtek a hitelek kamatai. Ha nincs hitel, nincs növekedés. A gazdaság újraindításához alacsonyabb kamatok kellenek” – fűzte hozzá, jelezve, hogy a gazdaság igazi belendülése 2024-ben várható.