Pontosan erre van ez a nemzeti ünnep. Hogy megéljük, ami igazán fontos: az egységet, az összetartozást, és a hálát. A hálát, hogy még itt vagyunk, létezünk a kultúránkkal, a nyelvünkkel, a közösségünkkel. Mi, magyarok, Európa közepén. Szükség van az ünnepekre, melyek között vannak meghitt egyéniek és családiak, vidám kisközösségiek, de vannak nagyszabású nemzetiek is. Mert egy nemzet ezeréves összetartozását nem gyertyalánggal ünnepeljük szűk családi körben.
Nem kell pazarlóan ünnepelni, és főleg nem kell 10 milliárdot rákölteni a kísérő rendezvényekre. Ezek fontos és jogos érvek. Ahogy minden, amire a kormány ma pénzt költ, úgy egy méltó tűzijáték is egészen biztosan kihozható a töredékéből annak, amennyit minden évben költenek rá. De egy közösség összetartozásának erősítésére egy működő államnak kötelessége költenie, pont úgy, ahogy a kultúra ápolására, a felnövő generációk oktatására vagy a természeti kincseink megőrzésére.”
Fotó: MTI/Bruzák Noémi