Elkészült a nemzeti népegészségügyi stratégia – mutatjuk a részleteket!
A cél, hogy növekedjen a magyarok egészséges éveinek száma. Van hová fejlődni.
A stressznek komoly szerepe lehet benne.
Biológiai, pszichológiai és szociális okai is lehetnek annak, amikor a rég várt nyaralás első napjain jelentkeznek valamely betegség tünetei. Az immunrendszerünk állapota és a stressz-szint változása szoros összefüggésben van egymással: a krónikus stressz gátolja a gyulladásokért felelős immunválaszt, ám amikor ez a stressz-szint megváltozik, beindulnak a gyulladásos folyamatok, és felszínre kerülhet a betegség – írta meg a semmelweis.hu.
A stressz bizonyos funkciókat gátol, ezek közé tartozik a gyulladásokért felelős immunválaszt is.
Ezért fordulhat az elő, hogy amíg a munkahelyünkön kell megfelelnünk, addig lehet nem tör felszínre a betegség, majd amikor a stressz szintje megváltozik, kiütközhetnek a tünetek – mondta Papp Zsuzsanna pszichológus.
Statisztikák szerint a legjellemzőbb tünetek ilyenkor a felső-légúti, influenzaszerű tünetek, valamint a fáradtság és a migrénes fejfájás. A szakember arról is beszámolt, lehet, hogy számszerűen nem vagyunk több alkalommal betegek a nyaralás alatt, mint a hétköznapokban, de előbbit felnagyítja az emlékezetünk, jobban megmarad az emlékeink között.
Nyitókép illusztráció. Fotó: Pixabay