„Bírósági ítélet szerint a Media1 több, valótlanságon alapuló álhírt is közölt Alapítványunkról” – közölte a Transzparens Újságírásért Alapítvány. A cikk szerint a Media1 több írásában is azt terjesztette, hogy az alapítvány átláthatatlanul működik. A Transzparens Újságírásért Alapítvány bírósághoz fordult, amely elsőfokon kimondta az ítéletet: a Media1 lejárató akcióinak alapjául szolgáló tényállítások hamisak.
Az alapítvány szerint az ítélet bizonyítéka annak, hogy
„a Media1 szerkesztősége az álhírgyártástól sem riad vissza, ha vélt ellenfeleinek elhiteltelenítéséről van szó”.
A bíróság első fokon a következői helyreigazításokra kötelezi a Media1-et: „Valótlanul állítottuk, hogy a Transzparens Újságírásért Alapítvány saját pénzügyi beszámolóit éveken át közzé sem tette” és „valótlanul állítottuk, hogy a Válasz Online válaszait a Transzparens Újságírásért Alapítvány nem közölte le.”
***
Cikkünk megjelenését követően a Media1 szerkesztőségünkkel közölte: nem igaz, hogy a Media1 több írásában is jogsértő módon terjesztette azt, hogy a Transzparens Újságírásért Alapítvány (TÚA) átláthatatlanul működik. Kifejtették:
a Székesfehérvári Törvényszék ítéletében a Media1-nek adott igazat,
és a felperes Alapítványt, valamint Partos Bencét a per- és ügyvédi költség teljes megfizetésére kötelezte.
Valójában az Alapítvány két pert indított, az első perben a keresetében az alábbiakat kérte helyreigazítani: a Média1 valótlanul állította, hogy a Transzparens Újságírásért Alapítvány hamisításban vett részt, a Válasz Online válaszait a Transzparens Újságírásért Alapítvány nem közölte le, a Transzparens Újságírásért Alapítvány saját pénzügyi beszámolóit éveken át közzé sem tette.
A bíróság az első közlés vonatkozásában azt mondta ki, hogy az egy közéleti vitához kapcsolódik, vélemény, nem kell helyreigazítani,
a második és harmadik közlés viszont valótlan tényállítás, így vonatkozásukban helyt adott az Alapítvány keresetének.
Egy másik, a Média1 által is hivatkozott eljárásban az első fokon eljáró bíróság valóban elutasította az Alapítvány keresetét, azt az állítást például, miszerint „Partos Bence kamuzott” vagy hogy a szervezet „átláthatatlanul működik”, a vélemény kategóriájába sorolta, így ezek esetében nem kell helyreigazítást közölnie a Media1-nek.
Nyitókép: Képernyőfotó