Tizenegy személyt tartóztattak le az újvidéki tragédia kapcsán
Az újvidéki vasútállomás előtetője 2024. november 1-jén omlott össze, 15 ember vesztette életét
Érdekes lélektani okai vannak a jelenségnek.
Zsolt Péter szociálpszichológust kérdeztek meg arról, hogy miért rázta meg olyan jelentős mértékben Suhajda Szilárd halála a közvéleményt – írta meg az Origo.
A lap említette Szvoboda Bence esetét is, ő egy csehországi motokrossz pályán, verseny közben vesztette életét. Egyikük tragédiája érdekes módon két táborra osztotta az országot, a másikuk szerencsétlenségével kapcsolatban viszont alig hallani visszhangokat.
„Ugyanakkor józan ésszel a hegymászó közeg pontosan tudja, hogy sokkal nagyobb a valószínűsége annak, hogy az illető meghal. A motorversenyzésnél pedig – szakágtól függetlenül – fordítva van. Balesetveszélyes ugyan, mégsincs szó arról, hogy rajthoz áll valaki, és akár meg is halhat” – árulta el a szociálpszichológus.
Összegezve ezt a gondolatmenetet, arra a következtetésre lehet jutni, hogy hiába nagyobb az esély meghalni a világ legmagasabb pontja felé igyekezve, mint egy motor- vagy autóversenypályán, ettől függetlenül mégis
mint egy halálos versenybaleset.
Zsolt Péter a médiát jelentős mértékben teszi felelőssé. „Szociálpszichológusként viszont azt mondom, az emberek nem esélyekben gondolkodnak, és ez a különbség sokkal inkább azért van, mert elindul egy spontán folyamat a médiában és a közösségi oldalakon az eseménnyel kapcsolatban,
a pro és kontra vélemények egyre vadabbá válnak,
és már nemcsak az ezzel foglalkozó emberek fókuszálnak erre, hanem a kívülállók is” – fogalmazta meg a véleményét.
***
Nyitókép: ANG TASHI SHERPA / AFP