Amerikai professzor: eljött a trumpizmus kora, a Demokrata Párt most fizeti meg az identitáspolitizálása árát
Egy új politikai korszak kezdődött Yascha Mounk német-amerikai professzor szerint.
Függetlenség napi beszédében üzent a nagykövet.
David Pressman amerikai nagykövet beszédet tartott a Függetlenség napi fogadáson, többek között Semjén Zsolt előtt. Megjegyezte, hogy „innen körülbelül 120 kilométerre több száz fiatal amerikai férfi és nő, az Egyesült Államok fegyveres erőinek tagjai azért tartózkodnak Magyarországon, hogy ezekben a bizonytalan időkben is biztosítsák Magyarország és szomszédai biztonságát”. „A Magyarországon töltött idő alatt megismertem a magyar történelem nagyságát, a fékezhetetlen szellemet, és igen, a tragédiáit is. Egy olyan történelmet, amely
a magyarokat – az amerikaiakhoz hasonlóan – arra késztet, hogy megbecsüljék a függetlenséget és kiálljanak mellette, valamint hogy harcoljanak érte”
– fejtette ki.
Arról is beszélt: „Magyarország a NATO család tagja. Mint tudjuk, a családok bonyolultak tudnak lenni. Nem mindenki ért egyet mindenben. A családtagok néha nem értenek egyet, vitatkoznak vagy civakodnak. De ami összetartja a családokat, az erősebb, mint ami szétválasztja őket. És mindig a család az első.”
Hozzátette: „Az európai történelem egy egyedülállóan sorsdöntő pillanatában vagyunk, amikor Oroszország folytatja brutális agressziós háborúját Ukrajna ellen. Ilyenkor nincs helye a barátokkal folytatott politikai háborúknak. Valódi háború fenyegeti ugyanis azt a világrendet, amelynek védelmén a NATO oly sokáig dolgozott. Azt akarjuk, hogy ez a háború véget érjen. Békét akarunk. De ez csak akkor történik meg, ha az oroszok felhagynak az egyoldalú agresszióval és hazamennek.”
Pressman kifejtette: „A háborús pártokról, a háborúpárti országokról sőt a háborúpárti nagykövetekről (is) szóló zaj ellenére a lármázás valójában nem lehet politikai álláspont. Ahogyan a feltétel nélküli megbékélés sem.”
Leszögezte a háború kapcsán, hogy
„az Egyesült Államok talán minden eddiginél jobban összpontosít a Magyarországgal való kapcsolatára.
Szorosan figyelemmel kísérjük, hogy Magyarország hogyan dönt.”
Nyitókép: MTI / Koszticsák Szilárd