Felelet a Mondolatra: nők a közéletben, megéri megpróbálni!
A politikai mélyszegénység és szűklátókörűség tünete lenne, ha nem beszélnénk, mi több, ha nem értenénk egyet egy ehhez hasonló, igen emblematikus témában. Sárkány Fanni írása.
A diáklány szerint nem elég szép beszédeket mondani a tüntetéseken.
Ahogy korábban a Mandiner is beszámolt róla, „Gyerekeket bántasz! – 7IGEN-nel a gyermekbántalmazó rendszer ellen” – címmel szerveznek diáktüntetést péntek délutánra Budapesten. Az esemény előtt a 444 interjút készített az Egységes Diákfront (EDF) képviselőjével, Gajzágó Józseffel, illetve Pankotai Lilivel.
A diákok úgy vélték, az elmúlt hetek történései újabb lendületet adhattak a tüntetéseknek, és a rendőrség fellépése a diákokkal szemben sokakat arra ösztönzött, hogy csatlakozzanak a demonstrálókhoz.
Gajzágó József elmondta, a tüntetés a Kossuth tértől az Oktogonig tart, de hogy mi történik utána, az a résztvevők egyéni döntése. Kilátásba helyezte, hogy akár ismét felmehetnek a Budai Várba, ahol az EDF tagjai igyekeznek biztosítani a tüntetők biztonságát.
„A kormány által irányított rendőrség feladata lenne, hogy ügyeljen a tiltakozók épségére, de nekik ez jól láthatóan nem szempont, ezért ezt nekünk kell megoldani”
– mondta.
Pankotai Lili szerint a kormány azt várja, hogy a diákok elfáradjanak és egy idő után elhal az ellenállás. Hozzátette, Magyarországon egy hibrid rezsim van a demokrácia és a diktatúra között, amely rendszerben a tüntetések is más jellegűek.
„A tiltakozás hagyományos formája, mint láttuk, egy hibrid rezsim esetében nem működik.
Egy diktatúrával szemben erőszakkal lépnek fel az emberek, egy demokratikus országban a szabadságjogaik szerint.
Egy hibrid rendszerben pedig a tiltakozás új és újabb eszközeihez kell nyúlni, váratlan akciókat szervezni, közben pedig edukálni és motiválni az embereket” – mondta.
Szerinte „látni kell azt, hogy bármennyire is támogatják az emberek az ügyet, amit képviselünk, a 21. században rendkívül sok impulzus ér minket, és ha a kormány még csak kommunikálni sem hajlandó velünk, ehelyett inkább elnyomó intézkedésekkel válaszol, és arra vár, hogy kifáradjunk, akkor valóban apátiába tud fordulni az ellenállás.” – fejtette ki véleményét.
A fiatal lány arról is beszélt, hogy bár nem szabad erőszakhoz folyamodni, nem elég szép beszédeket mondani a tüntetésen. Szerinte a hatalom átlépett egy határt, „már messze nem csak az oktatási rendszerről van szó, a tanárok jogainak szélsőséges korlátozásával a demokrácia maradványait akarják lerombolni".
Nyitókép: Bencsik Gábor Facebook-oldala